İstanbul Sapphire


İstanbul Sapphire
Tasarım: Tabanlıoğlu Mimarlık | Melkan Gürsel & Murat Tabanlıoğlu

İstanbul’un rekabetçi ortamında Büyükdere Bulvarında İstanbul Sapphire, mimari açıdan kentin yerleşiminde en yüksek katlı binası olarak ortaya çıkmaktadır. Kentin “iş” merkezinde yer alan bir yerleşim, eğlence ve orta ölçekli alışveriş merkezi projesi olarak planlanmış, binanın dikey bahçeleri gibi doğa dostu tesisleri vasıtası ile çevresindeki yüksek katlı binalarla anlaşmaya çalışan ve bu yüzden hala insan ölçeğinde kalmayı başararak yükselen bir yapıdır. Sakinlerinin açısından çift katmanlı cephenin bulunduğu binada, teras veya bahçelerin kullanımına olanak veren, en üst katta bile, bu ortak alanlara pencere açabilir bir durum yaratılmıştır.

65 katın 10 u zemin altında ve 55 kat ana cadde sokak düzeyinin üzerinde olmak üzere, girişinde küçük bir plaza sonra alışveriş alanı ve daireler olarak planlanmıştır. Yerleşim birimlerinin kendine özel girişi vardır. Anten ile beraber yapı 261 metre yüksekliğindedir. En üst katlar kafe ve simülasyon salonu için ayrılmıştır ve çok üstteki gözlem güvertesinde bir “3D İstanbul” yaşayabilirsiniz.Maslak’taki en yüksek yapı olan İstanbul Sapphire, yaşamı çağdaş mimari ile buluşturup, kentsel fırsatlara dayanarak dünyadaki çevresel değerlere saygılı binalardaki yeni bir anlayışı, ağırlıklı olarak çelik elemanlar tarafından desteklenerek iddia eden somut bir yapıdır.

İki dar ucunda çekirdekler ince bir binanın formunu destekleyecek şekilde konumlanmıştır. Binanın farklı seviyelerde, farklı boyutlarda özel bir teraslaması ya da bahçe mekanları oluşumu vardır. Bina 4 ayrı tip konut alanları olarak planlanarak, bölümler arasında 4 ortak alanda; çeşitli sosyal mekanlar ve kapalı bahçelere kavuşturulmuştur.

Bina sakinleri açısından bu tampon bölgelerde ve binanın mekanik sistemlerin bakım ve destek tesisleri de barındıracaktır.

Bürüt 4 metre / net 3.40 metre tavan yüksekliğindeki katlar, tabandan tavana şeffaf cam pencereler ile en geniş hacim vermek ve optimum gün ışığı yararlanma amacıyla kaplanmıştır. Tüm dairelerde ya balkon veya geniş güverte (teras) ve bahçeler vardır, 360 derecelik bir bakış açısıyla Boğaz manzaraları, orman manzarası ve şehrin en yüksek noktasından şehre bakabilme olanaklarını içerir.

Bina cephesi iki bağımsız kabuklar oluşur. İki cidar yapıyı olumsuz hava koşulları ve dış kabukla engellenen gürültüden korunmaktadır. Bu şeffaf kabuk aynı zamanda kapalı alan ve dışarısı arasında bir tampon bölge oluşturur ve yapısal çözümler üzerinde bu boşluğun olumlu bir etkisi vardır.


İki kabuk arasında oluşturulan boşluk, her apartman dairesinin bahçeleri ve terasları olarak kullanılır. Dikine bağlı olarak avlu çevresinde 9 veya daha az sayıda daire bulunmaktadır, her üç katta bir bahçe katı yerleştirilmiş ve bahçelere bakan iki katlı bir daire birimi meydana getirilmiştir.

Hava alan panjurlu bahçe bölgesi alt kattan doğal havalandırmaya ve üstten de bu havanın çıkışına imkan tanır. Panjurlar otomatik olarak açık ve kapalı hava koşullarına göre her zaman iç sıcaklık dış sıcaklık dengesine göre ayarlanır. Çift cephe uygulaması nedeniyle, 11 katlı, dış kabuk tarafından korunan iç bahçeler bir gökdelen açısından özel bahçeleri bulunmasından dolayı eşsiz bir deney meydana getirir.

Bir kulede yaşanmasına rağmen kırlarda veya geleneksel bir İstanbul evinde yaşıyor olmak gibi bir duyguyu, yakın komşuları ile 3 katlı bir evi paylaşıyor havasını kullanıcısına vermek yapının mimari kurgunda yer almaktadır.

İnşaat düşük enerji tüketimi sağlayan çevre dostu sistemlerle düşünülmüştür. Çift cephe kendisini klima ederek yaklaşık % 25-30 tasarruf sağlar. Ayrıca yeşil alanlar, çeşitli düzeylerde yaratılan iç bahçeler ile doğal ortamın sunulmasıyla aynı zamanda daha yüksek seviyelerde yaşayanlar için sıcak bir ortam sağlanmış olur.

İç bahçelerin yanı sıra, harika Boğaz manzaralı ya da İstanbul ormanlarına bakan bir yüzme havuzu ile 187 metrekarelik bir mini golf sahası, her dokuz katta bir dinlenme alanı bina programı içinde yer alır.

Kentin yeni merkezi iş bölgesinde, kurumsal gökdelenlerin yanı sıra artan miktarda konut kuleleri de vardır.

Çevresi banliyölerinde kapalı topluluklar hareket ederek metropolün çekirdeğinde şehir hayatını yeniden oluşturmak istedi. Son beş yıldır, Büyükdere Caddesi bölgesinde alternatif yerleşim gelişmelerinin kurulmasıyla bu hat cazibesini yeniden arttırmaya başlamıştır.

Gelişmekte olan bu bölgedeki dinamiği, zarif ve çağdaş bir mimariyle, 261 metrelik bir yüksek teknolojik kule ile aynı zamanda zarif ve şeffaf yapısıyla şehrin imajına da katkıda bulunacak bir yapı ile güçlendirilmiştir.

120 m2 den 447 m2 ye kadar büyüklükleri değişen 187 daire ile 1100 m2 lik bir penthause farklı küçük bölümleriyle ortaklaşmış 48 katı kaplar. Dışarıdan bakıldığında, bina hafifçe yukarı doğru yükselirken incelir.

Binanın aşağı doğru genişleyen ve bina yüzeyini kaplayan cam ve bütünlüğünü koruyan bölümde kafeler, barlar, restoranlar, sinemalar ve mağazaları kapsayan bir tür eğri çatıyla bütünleştirilir. Bu çatı daha sonra binadan dışarı doğru uzanır ve yapının sosyal bölgesini işaret eder. Özellikle yüksek kaliteli markaların bulunduğu ve alışveriş için tasarlanan bu alan, çok katmanlı, dinamik, büyük ve tek bir alan olarak algılanmaktadır. Azami ölçüde bu doğal ışık bu geniş bir alana kabul edilmiş, mağazalara ek olarak bodrum ve zemin katlarında alışveriş bölgesi dört düzeyde planlanlanmıştır.

İstanbul Sapphire, modern teknoloji ile sağlanan konforun dışında buna ek olarak, kolay ulaşım sağlayacak altyapı ve kentsel konuma sahiptir. Metro bağlantısı ve 6 yeraltı otoparkı, ulaşım ve otopark sorunlarını çözmüştür. 6 katlı yeraltı otoparkı bir kısmı bina sakinleri için ve özellikle 1999 yılında İstanbul’da büyük bir deprem sonrasında oluşabilecek kentsel servisler için ayrılmıştır.

Deprem ve yangın yönetmeliklerine uygun olarak 14 yüksek hızda ekspres asansöre ilave 8 asansörle dikey dolaşım sağlanır; ilaveten 8 konveyör kayışları ve 13 yürüyen merdiven vardır. 2 adet asansör en üst kata doğrudan erişime sahip restoran ve gözlem güvertesine ve özel konutun gizliliğini sağlayacak biçimde düşünülmüştür.

Merkezi ısıtma ve havalandırma, güvenlik, bakım hizmetleri ve “akıllı ev” sistemi kullanıcı dostu bir çevre yaratmak için tasarlanmıştır. Son teknoloji ve profesyonel hizmeti verebilecek bir site yönetimi tarafından desteklenen kompleks, rahat ve şık bir yaşam tarzı sunuyor. Teknolojik imkanları, modern, sağlıklı altyapı ve yönetim politikası binayı kullanıcı dostu hale getirir ve yapının bakımı da kolay sağlanır. Ana giriş ve asansör erişimi başlayarak, dijital kontrol sistemleri de güvenlik personeli tarafından desteklenen korumalı bir ortam, 24 saat concierge servisi ile desteklenir. .

Yer : İstanbul, Türkiye
Mimar : Tabanlıoğlu Mimarlık | Melkan Gürsel & Murat Tabanlıoğlu
Müşteri : Biskon Yapı A.Ş
Mimari Proje Ekibi : Murat Cengiz Salih Yılgörür,, Aydın Işık, Hakan Bağcı, Ozan Öztepe, Funda Tezel, Ali Çalışkan, Ahmet Çorapçıoğlu, Selen Ak, Ali Eray , Mehmet Vaizoğlu, Aybige Tek Recep Semizoğlu, Merve Yücel, Necmettin Selimoğlu, Adnan Tarı (Sitesi Koord.), Ayla Ecer (Site Koord.)
İç Mekan Tasarımı : Tabanlıoğlu Mimarlık Hande Pusat, Derya Genç, Esra Demirtaş, Burcu Biçer, Aslı Aydın , Sinemis Yargıç, Suda Ayşe Karaduman, Ayşe Aydoğan,
Ana Yüklenici : Biskon Yapı A.Ş
Yapısal Mühendislik : Balkar Mühendislik
Mekanik : GN Mühendislik
Mechanic Danışman : Murat Boz Proje ve Danışmanlık
Elektrik Engieering : HB Teknik
Konut Danışmanı : Servotel
Shop Mix : Alkaş Danışmanlık
Cephe Eserleri : MF Metal Und Fassadenplanung
Mimari Aydınlatma Studio Dinnebier:
Rüzgar Tüneli Test : Ruscheweyh C. GmbH
Güvenlik : Tepe Asansör : Barlas
Yangın Danışmanı : Prof Dr. Abdurrahman Kılıç
Sit Alanı : 11,339 m²
İnşaat Alanı : 165,169 m²
Fotoğraf:Helene Binet, Murat Germen, Emre Dorter, Thomas Mayer

Kaynak: http://www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

Reklamlar
By 1eladenecli Posted in Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s