Mimarlığın “Baba”ları


https://i0.wp.com/www.mimdap.org/images/mimarportreleri/arolatmimarlik/1.jpg

Arolatlar
Neşet Arolat, 1934 yılında Ankara’da doğdu. 1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu.

1959-1960 yılları arasında Stuttgart’ta çalıştı. 1961 yılında Şaziment Arolat’la birlikte, Ankara’da kendi bürosunu açtı. 1968’de bürosunu İstanbul’a taşıdı.

Neşet Arolat’ın oğlu Emre Arolat ise 1963’de Ankara’da doğdu. 1982’de Galatasaray Lisesi’nden, 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Öğrenciliği döneminde çeşitli ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında ödüller kazandı. Bu projelerinden bazıları mimari dergilerde yayınlandı.


Kervansaray – Lara Oteli

1986-1987 yıllarında Washington’da “Metcalf and Associates” Mimarlık Bürosu’nda çalıştı. 1992 yılında, MSÜ Mimarlık Fakültesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık A.Ş.’de Şaziment ve Neşet Arolat’la birlikte tasarımcı ortak olarak çalıştı. Çalışmalarına 2004 yılında Gonca Paşolar ile birlikte kurduğu EAA ile devam ediyor.

https://i1.wp.com/i.posta.com.tr/editor/HD/19/10/2011/fft2mm784635.jpg


Çiniciler

Behruz Çinici, 1932 yılında İstanbul’da doğdu. 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1954-1961 yılları arasında aynı fakültenin Şehircilik Kürsüsü’nde asistan ve İTÜ Maçka Teknik Okulları’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İlk atölyesini 1954 yılında Ayhan Tayman’la birlikte İstanbul’da kurdu. 1956’da Enver Tokay, Hayati Tabanlıoğlu, Ayhan Tayman ile birlikte katıldığı Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsü Planlama Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. Ankara Petrol Ofisi Yönetim Binası, Ankara Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve İstanbul Eminönü Çarşı Merkezi ve Ofis Kompleksi yarışmalarında birincilik ödüllerini kazandı. DSİ Genel Müdürlüğü yapısı dışında tümü uygulandı. 1960’ta Altuğ Çinici’yle birlikte çalışmaya başlayan Behruz Çinici, 1961’de ODTÜ Kampüsü yarışmasını kazandı ve 1962’de ofisini Ankara’ya taşıdı. Bu tarihten sonra 1980’e kadar ağırlıklı olarak ODTÜ Kampüsü yapılarını gerçekleştirdi. Aynı yıllarda gerçekleştirdiği çok sayıda proje arasında Ankara Fen Lisesi Kompleksi, Burhaniye Artur Sitesi, 3000 Konutluk Çorum Binevler Sitesi, Ankara İran Elçiliği İlkokul Binası , Güllük Tatil Köyü, Sefer Ağa Sanayi Çarşısı ve TBMM Halkla İlişkiler Binası ve Milletvekili Sitesi yer alıyor.


TBMM Meydan-İbadet-Kitaplık Kompleksi

Meclis Camisi olarak bilinen TBMM Meydan-İbadet-Kitaplık Kompleksi’ni oğlu Can Çinici ile birlikte gerçekleştirdi. 1980’li yıllarda Ankara’daki atölyesinin yanı sıra İstanbul’da da bir atölye kuran Behruz Çinici çalışmalarını ağırlıklı olarak burada sürdürdü. İstanbul’da gerçekleştirdiği pek çok bireysel yapının yanı sıra önemli projeleri arasında; Taksim Meydanı Uluslararası Yarışma Projesi İkincilik ödülü ve Naciye Sultan Sitesi, Soyak Sitesi ve Salacak’da bir restorasyon projesi sayılabilir. Yurt dışında da çeşitli projeler gerçekleştiren Çinici’nin Libya ve Suudi Arabistan’da uyguladığı tatil köyleri, toplu konut siteleri, otel ve saray projeleri var.

Çinici, tasarım ağırlıklı mimarlık çalışmalarının yanı sıra özellikle Türkiye’de mimarlığa yönelik yasal ve yönetsel çerçevelerin oluşmasına yönelik katkılarıyla da ön plana çıktı. 1964-66 arasında İmar İskan Bakanlığı Şehir Planlama Komitesi üyeliği, 1972-74 arasında Turizm Bankası’nda müşavir mimarlık yaptı. 1977’de TBMM Vakfı sanatçı üyeliğine, 1980’de merkezi Paris’te bulunan UIA Kentsel ve Kırsal Düzenleme çalışma Grubu üyeliğine, 1982’de Uluslararası Hadara Derneği şeref üyeliğine ve YÖK Sitesi müşavir mimarlığına atandı. Kendisine devlet tarafından Büyükelçilik ünvanı verilen Behruz Çinici 1993’te T.C. Başbakan Şehircilik Mimarlık Başdanışmanlığı’na atandı. 1981 yılında Fransız Mimarlar Odası tarafından “Sir Robert Matthew” ödülü’ne, aynı yıl ODTÜ tarafından “Pritzker” ve ülke içinde ise “Atatürk” ödüllerine aday gösterildi. 1984 yılında Simavi Ödülü’nü, 1986 yılında TC İş Bankası Kent ve Mimarlık ödülü’nü, 1991 yılında Türkiye Prefabrik Birliği ödülü’nü, 1995 yılında TBMM Camisi ile Ağa Han Mimarlık ödülü’nü Can Çinici ile birlikte aldı.

Can Çinici 1962’de doğdu. ODTÜ ve Londra Architectural Association’da eğitim gördü. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok ödül kazandı. 1994’de Isparta Forum ve Rekreasyon Merkezi önerisi ile proje dalında 4. Ulusal Mimarlık ödülü’nü, 1995’de babasıyla birlikte TBMM Cami ile Uluslararası Ağa Han Mimarlık ödülü’nü , 1999’da Tepe Mimarlık Vakfı Ödülü’nü aldı. Birçok sergi, TV ve radyo programına katıldı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi, TBMM Camisi gibi Türk Mimarlık tarihinde iz bırakmış pek çok binanın mimarı olan Behruz Çinici’yi Ekim 2011‘de kaybettik.


Ersanlar

Ahmet Can Ersan 1953 yılında Samsun’da doğdu. 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.

Ersan Evi
1977 yılında Ankara Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde, Yapı Şubesi Etüd Proje Şefi olarak görev yaptı. 1980 yılında yine Ankara Belediyesi’nde İmar Müdürlüğü Proje Şubesi Mimar ve İnşaat kontrol şefliği görevini üstlendi. 1984 yılında ise Altındağ Belediyesi’nde İmar Müdürlüğü yaptı.

1985 yılında ACE Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Bürosu’nu kurdu.

Orçun Ersan 1978 de Ankara’da doğdu. 1996’da Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’ne girdi. Öğrencilik yıllarından başlayarak çeşitli mimarlık bürolarında çalıştı. 2002 yılında mezun oldu.


Parkoran Konutları

Aynı yıl ACE Mimarlık Müh. Müş. İnş. Ltd. Şti’ne ortak oldu. 2003 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans çalışmalarına başladı. TMMOB Mimarlar Odası komisyonlarında aktif olarak yer aldı, aynı kurum bünyesinde 2 yıl boyunca bilgisayar destekli tasarım eğitimi verdi.

 

https://i1.wp.com/www.arkiv.com.tr/i/photo/people//t/26449.jpg

Hadiler
Şandor Hadi, 1931 yılında Kastamonu’da doğdu. 1961 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Turgut Cansever çalıştı.

1968 yılına İbrahim Yolal İnşaat firmasında uygulamalardan sorumlu mimar olarak çalıştı. Aynı dönemde katıldığı Dumlupınar Zafer Anıtı Mimari Proje Yarışmasında İkincilik Ödülü, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Yarışmasında Birincilik ödülünü kazandı.


Milli Reasürans T.A.Ş. Genel Müdürlük Kompleksi, Çarşı ve Ofis Binaları

Projeler

Arkiv > Projeler > Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır

Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi
Eski Doğu Eserleri Müzesi Ek Binası

1963’te kendi serbest mimarlık bürosunu kurdu. 1964’te Sevinç Hadi ile birlikte çalışmaya başladı. Birlikte çeşitli proje ve uygulamalar yaptılar. Mimari proje yarışmalarına katıldılar, çeşitli dereceler aldılar, seminerlere katıldılar, sergiler açtılar. Yaptıkları işlerden bazıları arasında, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ve Eski Doğu Eserleri Müzesi, Boğaziçi Rumeli Hisarı Valerie Szasy Villası, Hortaçsu Villası ve Yıldırım Oktay Öge Evi, Tuzla’da Tütüncü ve Hadi Ailesi Yazlık Evi, Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi, Milli Reasürans T.A.Ş. Genel Müdürlük Kompleksi, Çarşı ve Ofis Binaları sayılabilir.

Şandor Hadi 1966-1980 yılları arasında mimari tasarım alanında eğitimci olarak çalıştı. Mimarlık etkinliğinin yanısıra resim, heykel, ahşap oymacılığı ve eşya tasarımı alanlarında çeşitli eserler verdi. 1986 yılında vefat etti.

Kızı Tülin Hadi 1969 yılında İstanbul’da doğdu. İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre Londra’da Bernard Blauel’in ofisinde, daha sonra bir süre Turgut Cansever ile çalıştı.


Siemens Sosyal Merkezi

1994 yılından itibaren Cem İlhan ile ortak çalışmaya başladı. Birlikte katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller aldılar. Yarışma etkinliği dışında iç mekan ve endüstri ürünleri tasarımı çalışmalarını da sürdürüyor.
https://i1.wp.com/www.mo.org.tr/ulusalsergi/VII/img/MKD-HASOL/dogan-hasol.jpg
Hasollar

Doğan Hasol 1956’da Galatasaray Lisesi’ni, 1961’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre aynı fakültede asistanlık yaptı. Yine 1961’de öğrenciyken Mimarlık ve Sanat Dergisi’ni çıkaran gruba katıldı.

1965-66’da Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin Sekreter üyeliği’ni, 1966-69 arasında da Mimarlar Odası’nın dergisi MİMARLIK’ın Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında görev aldı. 1968’de bir grup arkadaşıyla birlikte Yapı-Endüstri Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. 1978’de, YEM’in üyesi olduğu Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)’nin Yönetim Kurulu üyeliği’ne, 1980’de Başkan Yardımcılığına, 1989 ve 1992’de üst üste iki kez üçer yıllık dönemler için Başkanlığına seçildi. Başkanlığı sona ererken kendisine UICB Genel Kurulu’nca onursal üyelik payesi verildi.

1968’den beri Yapı-Endüstri Merkezi’nin başında olan Doğan Hasol, bu kurumun bilgi merkezi işlevi doğrultusunda YAPI Dergisi’nin yanı sıra başta Yapı Kataloğu olmak üzere, mesleki kataloglar ve mimarlık kitaplarının yayımlanmasına, mesleki kurslar, konferanslar, seminerler düzenlenmesine öncülük etti. Yayın etkinlikleriyle, Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 94/95 dönemi Basın-Yayın Ödülü’nü kazandı. Serbest mimarlık çalışmalarını eşi ve kızıyla birlikte kurdukları Has Mimarlık grubu içinde sürdürüyor. Bu kapsamda eşi Hayzuran Hasol ile birlikte, yapı dalında, Mimarlar Odası’nın 1990 Ulusal Mimarlık ödülü’nü kazandı.

Hasol, “Yağma Var!”, “Her Şeyin Mimarı Var” ve “Mimari İzlenimler” adlı kitapları yazdı. Kendisine 1998 yılında İstanbul Teknik üniversitesi’nce, 1999’da da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “onursal doktor” ünvanı, 2000’de de Mimarlar Odası’nca “Mesleğe Katkı Başarı ödülü” verildi.


Swissôtel Grand Efes

1985-1987 yılları arasında Yapı Dergisi’nin yazı işleri müdür yardımcılığını yürüten Ayşe Hasol Erktin, aynı yıllarda Has Mimarlık Ltd. Şti.’nde de proje mimarı olarak görev yaptı.

1987 yılında gittiği ABD’de “Mimarlık Büroları ve Yaratıcı Kişilerin Yönetimi” konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Dönüşünden bu yana Has Mimarlık Ltd. Şti.’nde çalışmasını sürdürüyor.

Erktin, 2000-2001 döneminde İstanbul Proje Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-2002 yıllarında Harvard Mezunlar Derneği Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.


https://i1.wp.com/www.cativecephe.com/staticfiles/images/newsimages/HaberResmi/thumbs/ac6b4b27-cafc-4ab1-bee4-3aa84a73a194.jpg
Mançolar

Aytaç Manço 1936’da İstanbul’da doğdu. 1955-1957 yılları arasında IMA Mimarlık Bürosu’nda Maruf Önal, Abdurrahman Hancı, Süha Toner ve Şahap Aran Y. Mimarlar yanında teknik ressam olarak çalıştı.

1957’de Arı İnşaat, Haydarpaşa Liman İnşaatı şantiyesinde teknik ressam olarak çalıştı. 1960-1963 yılları arasında Prof. Muhlis Türkmen ve Prof. Hamdi Şensoy Y. Mimarlar Bürosu’nda, 1964-1965 yılları arasında Kadri Eroğan Mimarlık Bürosu’nda yardımcı mimar olarak görev aldı. 1965 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tahsilini tamamlayıp yüksek mimar ünvanını aldı.

1965-1967 yılları arasında Münih-Almanya’da Hubert Michel Mimarlık Bürosu’nda ve Orhan Çakmakçıoğlu Y. Mimar ile çeşitli proje ve yarışmalara katıldı. 1967’de Londra-İngiltere W. Bennett Mimarlık Bürosu’nda çalıştı. 1967-1969 yılları arasında Suudi Kraliyet Ailesi özel Mimarlığı, Cidde/Suudi Arabistan, okul, villalar, saray yenilemesi konularında proje ve uygulama denetimi görevlerinde bulundu. 1970’te Şinasi Önengüt ve Ersin Manço Y. Mimarlar ile 3F (Form Follows Function) Mimarlık Bürosu’nu kurdu.

1972’te çalışmalarına 3F Mimarlık Bürosu’nda yalnız olarak devam etti. 1975’te Prof. Sedad Hakkı Eldem ve Orhan Çakmakçıoğlu Y.Mimarlar ile üçlü ortaklık kurdu. 1976-1980 yılları arasında Orhan Çakmakçıoğlu & Aytaç Manço Mimarlık Bürosu’nu kurdular.

1980 yılında Aytaç Manço Mimarlık Bürosu’nda çalışmalarına devam etti. 1982’de Şinasi Önengüt ile DİMTAŞ Dekorasyon İnşaat Mimarlık Turizm ve Ticaret AŞ kurdu. 1987’de Şinasi Önengüt’ün ayrılması ile DİMTAŞ, Danışmanlık İnşaat Mimarlık Turizm ve Ticaret AŞ’ye dönüştü.

2001 yılından bu yana oğlu Mimar Ali Manço ile ortak olarak Ali + Aytaç Manço Mimarlık ve DİMTAŞ AŞ firmalarını yönetti.

Ali Manço 1977 yılında İstanbul’da doğdu. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Stajlarını TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi inşaatı ve N&N Mimarlık’ta (Antalya Havalimanı Yarışma Projesi) gerçekleştirdi.


Saray Apartmanı

Aytaç Manço Mimarlık Bürosu’nda çalıştı. Georgia Institute Of Technology İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü İnşaat Mühendisliği ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nda yüksek lisansını, 2001 yılında Georgia Institute of Technology İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü İnşaat Mühendisliği ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2002-2006 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yapı Bilimleri Doktora Programı’na devam etti.

2004 ylında Baytur İnşaat Taahhüt AŞ. İhale-Teklif Departmanı’nda Dubai Palm Jumeirah Apartmanları ve Katar İslam Sanatları Müzesi projelerinde çalıştı.

2004-2007 yılları arasında gayrimenkul geliştirme projeleri için, DİMTAŞ Yapı Ortaklığı Ltd. Şti. Y. Mimar Aytaç Manço, İnş. Müh. Tarkan Onat ve İnş. Müh. Selim Tekyeli ile ortak olarak çalıştı.

https://i1.wp.com/www.karacabeyoglu.com/kimkimdir/ahmethamditanpinar.jpg

Tabanlıoğulları
Hayati Tabanlıoğlu 1927 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Emin Onat, Paul Bonatz, Clemenz Holzmeister gibi büyük mimarların eğitim verdiği yıllarda eğitim gördü, 1950 yılında mezun oldu.

1955 yılına kadar Almanya ve İsviçre’de çalıştı, Zürih E.T.H.’da asistanlık yaptı. 1954 yılında Hannover Teknik Üniversitesi’nde doktora yaptıktan sonra yurda döndü.

İlk mesleki başarısını 1957 yılında birincilik ödülü aldığı Erzurum Üniversitesi Uluslararası Mimarlık Projesi’yle kazandı.


Atatürk Kültür Merkezi

1946 yılında temeli atılan, ancak Bayındırlık Bakanlığı tarafından sorunlarıyla baş edilemeyen İstanbul Opera Binası projesi için Hayati Tabanlıoğlu göreve getirildi; 1956 yılında üçüncü kez değiştirilen günümüzün tartışmalı projesi ile Atatürk Kültür Merkezi, 1969 yılında tamamlanabildi. Bina yapımından 1,5 yıl sonra Kasım 1970’te yandı ve yapının yeniden yapımı gündeme geldi.

Aynı göreve bir kez daha davet edildi ve yapısını yeniden yapması istendi ve Atatürk Kültür Merkezi’nin ikinci açılışı 1977’de gerçekleşti.

Bunu Türkiye’nin ilk modern çağdaş terminal binasını olan Yeşilköy Havalimanı düzenlemesi ve dış hatlar terminal binası projesi izledi.

Devletten emekli olduktan sonra Barbaros Ticaret Merkezi, Galleria Alışveriş Merkezi, Yat Limanı, Regatta Çarşısı, Holliday Inn Crowne Plaza gibi projelerini kapsayan Ataköy Turizm Kompleksi projelerini yaptı. 1989 yılında “Galleria” ile ICSC (Alışveriş Merkezleri Uluslararası Konseyi) en iyi mimari tasarım ödülünü kazandı.

1990 yılında oğlu Murat Tabanlıoğlu’nun ortaklığı ile şirketleşen Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde Doğan Medya Center İstanbul projesini gerçekleştirdi. Son olarak Bakırköy’de Carousel Alışveriş Merkezi ile Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi projesinde avan proje safhasında bir süreden beri mücadele ettiği hastalığa yenik düştü ve 1994’te vefat etti.

1960 yılında İstanbul’da doğan Murat Tabanlıoğlu, 1978-1992 yılları arasında eğitimini tamamladı. Viyana Teknik üniversitesi-Mimarlık Bölümü’nü bitiren Tabanlıoğlu, 1990 yılında babası Hayati Tabanlıoğlu ile birlikte Tabanlıoğlu Mimarlık Şirketi’ni kurdu.


İstanbul Sapphire

Yaptığı çalışmalarla aralarında TMMOB Yapı Dalı Başarı ödülü ve Dubai’de Cityscape Architectural Review yarışmalarında aldığı iki büyük ödül bulunmak üzere bir çok ödül aldı.

https://i0.wp.com/www.cativecephe.com/staticfiles/images/newsimages/HaberResmi/thumbs/febe66c5-5778-4a43-a5fa-e4b3e61ae145.jpg


Yüceller

1942 yılında İstanbul’da doğan Atilla Yücel, 1965 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden yüksek mimar mühendis olarak mezun oldu.

İTÜ dışında çeşitli Türk ve yabancı üniversitelerde ve programlarda konuk öğretim üyeliği dışında birçok konferansa katıldı ve jüri üyeliği yaptı.

Cem Yücel, 1972 yılında İstanbul’da doğdu. 1998’de İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi.


Soeurs Gardes-Malades Apartmanı Restorasyonu

Aynı yıl Mimarlık Atölyesi’ni kurdu. Bu dönemde Atölye, bir kısmı meslek medyasında yayınlanmış restorasyon, proje ve uygulama çalışmalarını yürüttü. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2000 yılından itibaren mimari, restorasyon, iç mekan ve ürün tasarımı konulu mesleki proje ve uygulama çalışmaları MarS-Mimarlar bünyesinde büro ortağı olarak devam ediyor.

Kaynak: Wikipedia, Wallpaper, Arcspace, Archdaily

Derleyen: Selin Biçer

 Ek  görseller ( Mimarların  fotoğrafları ,eserleri)Ela Deneçli

Devam Edecek ——>

Reklamlar
By 1eladenecli Posted in Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s