Galeri

KOBİ’ler Sırbistan trenini kaçırmasın


https://i2.wp.com/www.neresidir.com/resim/sirbistan/sirbistan_1.jpg

7 ülkeye 45 dakika araç mesafesinde bulunan Sırbistan, Türk yatırımcıları bekliyor. Başkent Belgrad’da MARİFED ile Sırbistan Uluslararası Ticaret Derneği’nin düzenlediği forumda, iki ülke işadamları ortak yatırım imkânlarını masaya yatırdı. MARİFED Başkanı Ahmet Ciğer, Sırbistan’da özellikle KOBİ’ler için büyük fırsatlar olduğunu söyledi.

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) ile Sırbistan Uluslararası Ticaret Derneği’nin (SITA) birlikte organize ettikleri ticaret ve yatırım forumu, Türk ve Sırp girişimcileri üçüncü kez buluşturdu. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) himayesinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşen toplantıda 200 Sırp ve 35 Türk girişimci, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım fırsatlarını masaya yatırdı. 176 ikili iş görüşmesinin gerçekleştirildiği buluşmada, yaklaşık 100 milyon dolarlık iş anlaşması yapıldı. TUSKON Başkan Vekili ve MARİFED Başkanı Ahmet Ciğer, iki hafta önce AB’ye aday ülke statüsü alan Sırbistan’a yatırım yapmanın çok daha önemli hale geldiğini söyledi. Ahmet Ciğer, “Bu ülkede özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimiz (KOBİ) için önemli fırsatlar var. Bizde Sırplara karşı bir önyargı vardır, burada bize yönelik önyargısının olmadığını gördük. Balkanlar ve AB açısından stratejik öneme sahip Sırbistan ile Türkiye’nin ticari ilişkilerinin gelişmesi, bölge barışı açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

480 yıl Osmanlı idaresi altında yaşayan Sırbistan’ın, ortak tarihi geçmiş dışında Türkiye ile pek çok benzer yönü dikkat çekiyor. Sırp dilinde Türkçe ve Osmanlıcadan geçmiş 7-8 bin kelime bulunuyor. Bunların 3 bine yakını halen günlük hayatta kullanılıyor. Belgrad büyükelçisi Ali Rıza Bozkurt, Türkiye’deki her gündemin Sırbistan’da medyada yer aldığını, halen 9 Türk dizisinin Sırp kanallarında yayınlandığını ifade etti. Toplumun genelindeki Türkiye algısını, ‘bir süper güç, cazibe merkezi, rahat seyahat edilen ve kendilerini evlerinde hissettikleri bir ülke’ cümlesiyle özetleyen Bozkurt, “Önyargılar sebebiyle bir buçuk senedir hiçbir Türk şirketini burada yatırıma ikna edemedim.” ifadesini kullandı.

Sırbistan hükümeti, yabancı yatırımlara uzun süreli vergi muafiyeti ve işgücü başına maddi destek uyguluyor. İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması var. Ülkede işçilik maliyetleri 250-300 Euro arasında değişiyor. Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticaret hacmi 500 milyon dolar. İlk etapta ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten SITA Başkanı Ömer Şimşek, 7 ülkeye 45 dakika araç mesafesinde bulunan Sırbistan’ın Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar barındırdığını düşünüyor. Şimşek, Sırbistan’da iş yapmak isteyen girişimcilere destek olduklarını söylüyor.

Ticaret ve Yatırım Forumu’na destek veren Belgrad Ticaret Odası Başkanı Milan Jankoviç, Türk girişimcilere, “Türk işadamları için Sırbistan çok iyi bir yatırım alanı. Buraya gelen Türk işadamları bütün kolaylıklardan ve hizmetlerimizden faydalanacak. Burada çok iyi potansiyel var. Üç yıl sonra geç olabilir.” şeklinde seslendi. Sırbistan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mihailo Vesovic ise geçen yıl Doğu Avrupa ülkeleri arasında en fazla yatırım çeken ülke olduklarını, en fazla dış yatırımın AB’den, en az yatırımın ise Türkiye’den geldiğini kaydetti. Vesoviç, Türkçe yaptığı sunumunda, Sırbistan’daki cazip yatırım alanlarını şöyle sıraladı: “Tarım ve gıda sektörü, metal ve elektrik endüstrisi, kimya ve ilaç endüstrisi, enerji, IT sektörü ve turizm.” Türkiye-Sırbistan Yatırım ve Ticaret forumunda kadın girişimcilerin ağırlığı dikkat çekti. Sırp tarafında kadın girişimciler katılımcıların yarıya yakınını oluştururken, Türkiye’den İstanbul Verim İşadamları Derneği (İVİAD) Kadın Komisyonu üyeleri, toplantıda somut iş bağlantıları gerçekleştirdi. Ada Dış Ticaret Yöneticisi Yüksel Işık Nalbant, fabrikasını ziyaret ettikleri bir işadamıyla teknik hırdavat satışı için prensipte anlaştıklarını söyledi.

SAAS Dış Ticaret Genel Müdürü Seçkin İlker de Belgrad’ın en büyük alışveriş merkezi UŞÇE’de mağaza açmak için yer baktıklarını, gelinlik ve abiye kıyafet satmak istediklerini belirtti. Asran Dış Ticaret yöneticisi Kadriye Bozkurt ise kozmetik ve kişisel bakım sektörü için distribütörlük vermek üzere anlaştıklarını belirterek, “Centilmenlik anlaşması yaptık, dönüşte resmileştirmek istiyoruz.” dedi.

 

 

 ZAFER ÖZCAN
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s