Galeri

Kentin göbeğinde tarih talan edildi


Basmane pazaryerinin yanıbaşındaki kimsenin sahip çıkmadığı Kapanizade Köşkü’ndeki pek çok değerli eşya ve köşe, hazine avcılarından kurtulamadı

Basmane semtinde pazaryerinin yanındaki, 19’uncu yüzyılın sonlarında yapılan Kapanizade Köşkü bakımsızlıktan harabe haline gelmeye başladı. Farklı mimarisi ile kentin önemli tarihi yapılardan biri olan Kapanizade Köşkü için tehlike çanları çalmaya başladı. Bir yandan bakımsızlıktan zarar gören, diğer yandan da hırsızların, hazine avcılarının talan ettiği köşkün durumu görenleri üzüyor.

Komşulardan çağrı
Uzun süre Kapanizade ailesinin yaşadığı belirtilen Kapanizade Köşkü’nün şöminesi, mermer havuzu hırsızlar tarafından çalındı. Hazine avcılarının ise köşkün içerisinde kazılar yaptığı belirtildi. Vitrayları, tavan süslemeleri, bahçesindeki fil ayaklı çiçekleriyle ilgi çeken tarihi binanın, son yağmurlarla birlikte cihannüması da yıkıldı. Semt sakinleri köşkün kurtarılması için yetkililerin çaba göstermesini istedi.

Sahipsizliğin ağır faturası

Bir zamanlar İzmir’de ihtişamın sembol yapılarından biri olan Kapanizade Köşkü, son yıllarda sahipsiz kalışının faturasını ağır ödedi. Hazine avcıları, hırsızlardan sonra köşkte çöküntü tehlikesi de ortaya çıkmaya başladı.

Kaynak : Milliyet Ege

 

https://1eladenecli.files.wordpress.com/2012/03/kapanizademehr25c425b1fatbeyforyay25c425b1n.jpg?w=300

Kapanizade Konağı
Kapanizade Konağı

KAPANİZADE MEHMET RIFAT BEY

( MEHMET RIFAT KAPANCIOĞLU) 1891-1965:

 

Sarayköy İlçesi eşraflarından Rıza beyin oğlu ve Hulusi Kapancıoğlu’nun kardeşidir.

Kurtuluş savaşında maddi ve manevi olarak yardım ettiği gibi, Sarayköy Heyeti Milliyesi’nin kurucu ve yöneticileri arasında yer almıştır. Denizli Heyeti Milliyesi’nde de Milli Polis hizmetinde görev almıştır. Kapani Zade Rıfat Bey 10.11.1965 yılında vefat etmiştir.

Kapani Zade Rıfat Bey’in evi Sarayköy İlçesi, Bala Mahallesi, Park Caddesi, 13 pafta, 175 ada, 8 parsel üzerindedir. Orta sofalı plan tipi uygulanan konut; zemin kat, üst kat ve cihannüma olmak üzere üç kattan oluşmaktadır. Bahçe içerisinde yer alan yapının zemin katında kesme taş, üst katlarında kerpiç malzeme kullanılmıştır.

Girişi doğu tarafında bulunan konutun her cephesinde sıkça açılan pencerelerle hareketlilik kazandırılmıştır. Odalar sofanın iki tarafına sıralanmış olarak yer almaktadır. Yapının dış cephesindeki pencerelerde Osmanlı Mimari tarzı, iç mekanlarındaki oda kapılarında ise Neoklasik mimari üslup kullanılmıştır.

Kapancıoğlu Evi’nin bugünkü sahipleri; Ali Rıza Kapancıoğlu ve Ömer Tavaslı’dır.

kaynak/saraykoyheyetimilliye.blogspot.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s