Galeri

Bu restoranda bir ‘ters’lik var! Batum’daki ters restoran !


 

 

 

Rize’deki sıra dışı yapıların bir benzeri bu kez Türkiye sınırındaki Gürcistan’ın Batum kentinde görücüye çıktı. Ters şekilde inşa edilen Beyaz Restoran, görenleri şaşkına çeviriyor. İşletme müdürü Merab Tamoev, ABD’deki ters bir yapıdan esinlenerek yaptıkları restoranın mimarisinden dolayı çok sayıda müşteri çektiğini ifade ediyor.

Komşu ülke Gürcistan’ın başkenti Batum’da bulunan ‘Beyaz Restoran’, yapısıyla görenleri şaşkına çeviriyor. 2 katlı restoranın bu kadar ilgi görmesinin nedeni ters olarak inşa edilmiş olması. Dışarıdan bakıldığında çatısı aşağıda, tabanı ise yukarıda görünen restorana girildiğinde ilk olarak tavanda ters bulunan masa ve etrafındaki yer yastıkları dikkat çekiyor. Restoranın birinci katında yine dekorasyon amacıyla plastik çiçek saksıları tavana ters olarak monte edilmiş. Giriş katındaki merdivenin de basamakları altta, tabanı ise üst konumda yer alıyor. Restoranın tuvaletlerinde ise lavabo ve klozetler tavandan aşağıya doğru dizayn edilmiş. Restorandaki kapılar da yine dekora uygun olsun diye ters takılmış.

2 bin 300 metrekare alana sahip yapı, yaklaşık 3 ay önce Gürcü vatandaşı Temur Tsurtsumıa tarafından hizmete açıldı. Restoranın menüsünde çoğunlukla Karadeniz yemekleri bulunuyor. Çalışanlar da Gürcistan ve Türkiye’den. İlgi odağı olan ters lokanta Türkiye’nin sınıra yakın Artvin ve Rize illerinden ziyaretçi akınına uğruyor. Vatandaşlar hem burada Laz yemeklerini yiyor, hem de ters lokantayı gezme fırsatı buluyor. Ters binayı görüp sebebini soranlara ise ‘Sahibi Laz’ cevabı veriliyor. İşletme Müdürü Merab Tamoev, ABD’de ters olarak inşa edilen bir kütüphaneden esinlenerek restoranı bu şekilde yaptırdıklarını söylüyor. Tamoev, “Mimarimiz görenlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bu yüzden 24 saat boyunca hizmet veriyoruz.” diyor.

 

hızır ilyas yıldırım

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s