Utikar, Hintli otomotiv devine üretim yapacak


Bursa’da faaliyet gösteren Utikar Otomotiv, Hindistan’ın en büyük gruplarından Hinduja Group’a bağlı Ashok Leyland’a şehir içi ve yakın mesafe otobüslerinin üst yapılarını üretecek.
BURSA – Bursa’da faaliyet gösteren Utikar Otomotiv’in, Hindistan’ın en büyük gruplarından biri olan Hinduja Group’a bağlı Ashok Leyland’ın Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri ile Avrupa ülkelerine ihraç edeceği şehir içi ve yakın mesafe otobüslerinin üst yapılarını üreteceği bildirildi.
Utikar Otomotiv’den yapılan yazılı açıklamada, Kayapa Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında Ashok Leyland şaselere üst yapı uygulaması yapan firmanın, bugüne kadar başta Hindistan olmak üzere, İngiltere, İtalya, Polonya, Fransa, Azerbaycan, Mısır, Tunus, Cezayir, Dubai, Suudi Arabistan gibi ülkelere toplu taşıma araçları ihraç ettiği belirtildi.
Bus World 2012 Fuarı’nda Ashok Leyland’ın üst yapı uygulayıcısı olarak 8 metrelik 2 farklı otobüs ile görücüye çıkan Utikar Otomotiv’in, dünya devlerinden tam not aldığı ifade edilen açıklamada, üst yapısı tamamen Bursa’nın Nilüfer ilçesinde üretilen şehir içi lüks araçların, dünyanın önde gelen firma temsilcilerinin beğenisini topladığı vurgulandı.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Utikar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Özdemir, özelikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikinden sonra daha da istekli olarak üretimlerini geliştirdiklerini bildirdi.
Başbakan Erdoğan’ın yerli otomobil üretimi konusundaki sözlerine vurgu yapan Özdemir, “Babayiğit olmaya aday olduklarını” ifade ederek, şunları kaydetti:
“Biz ‘Yüzde 100 yerli yüzde 100 Nilüferli’ sloganı ile üretim yapıyoruz. Otobüslerin üst yapısında kullanılan 3 bin 170 adet parçanın tamamını Bursa Nilüfer’den tedarik ediyoruz. Hedefimiz Nilüfer’i ve Bursa ismini dünya vitrine taşımak. İnşallah yakın gelecekte de alt yapısı da yerli olan hatta Nilüferli olan araçları üretmek istiyoruz. Hedefimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre özel dizayn edilmiş kaliteli, kabul edilen ürünleri Nilüfer’de üreterek sunmak.”
Ashok Leyland’ın üst yöneticisi (CEO) PG Nilsson de Türkiye’de yolcu taşımacılığı grubunda, 8 metre otobüs üretimi için Utikar Otomotiv ile anlaştıklarını belirterek, Bursa’nın, Utikar Otomotiv’in 6 metre, 7,5 metre, 8 metre ve 11 metre şehir içi ve yakın mesafe otobüslerinin üretim üssü olacağını belirtti.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s