Yeşil pasaport için hangi kriterler olması gerekiyor?


Son iki yılda asgari 1 milyon dolarlık ihracat yapan, hayali ihracata ve kaçakçılığa bulaşmadığı, vergi ve prim borcu bulunmadığı için ‘onaylanmış kişi statüsü’ alan ihracatçılar yeşil pasaport almaya hak kazanacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın müjdesini verdiği ihracatçılara yeşil pasaport uygulamasında kriterin “onaylanmış kişi statüsü” olduğu bildirildi. Onaylanmış kişi statüsü belgesi alabilmek için en az 1 milyon dolarlık ihracat yapmak ve hayali ihracat, kaçakçılık gibi suç işlememek gerekiyor.

Hayati Yazıcı’nın TOBB Genel Kurulu’nda açıkladığı belli ihracat büyüklüğü olan işadamlarına yeşil pasaport konusunda kriter de belli oldu.

Edinilen bilgilere göre, yeşil pasaport verilecek ihracatçılarda “onaylanmış kişi statüsü” belgesi sahibi olma koşulu aranacak.

Yeşil pasaport alan ihracatçılar, Sechengen vizesi uygulayan Avrupa Birliği üyesi ülkeler başta olmak üzere bir çok ülkeye vizesiz seyahat ederek mallarını pazarlayabilecekler. Yeşil pasaport sahibi ihracatçılar, diğer ülkelere de daha kolay vize alma şansına kavuşacaklar.

A, B ve C sınıfı olmak üzere üç ayrı sınıfta düzenlenen ‘onaylanmış kişi statüsü’ belgesini alabilmek için kaçakçılık ve hayali ihracat yapmamış olmak, gümrükte kırmızı hatta düşmemek gibi koşullar aranıyor. Bu firmaların ayrıca kesinleşmiş vergi ve sosyal güvenlik primi ile ceza borcu bulunmaması, bağlı bulunduğu ihracatçı birliği kayıtlarına göre performans ve güvenilirliğinin onaylanmış olması gerekiyor.

ASGARİ 1 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Son iki yıldan herhangi birinde asgari 25 milyon dolar ihracat yapanlara A sınıfı, 5 milyon dolar ihracat yapanlara B sınıfı ve 1 milyon dolar ihracat yapanlara C sınıfı onaylanmış kişi statüsü veriliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, halen onaylanmış kişi statüsü belgesi alan bin dolayında firma bulunduğunu, bu firmaların Türkiye ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştirdiğini belirttiler. Yeşil pasaport uygulamasıyla bu sayının önümüzdeki dönemde daha da artması öngörülüyor.

Yetkililer, yeşil pasaportun, onaylanmış kişi statüsü belgesi bulunan şirketlerin sahipleri ile 1. ve 2. derece temsil yetkisine sahip çalışanlarına verileceğini ifade ettiler.

ONAYLANMIŞ KİŞİ STATÜSÜ NEDİR?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı güvenilir firmaların ihracat işlemlerinin gümrükte süratle tamamlanabilmesi için ‘onaylanmış kişi statüsü’ belgesi düzenliyor. Bu belgeyi alan firmaların ihraç mallarını taşıyan araçlar, belgenin sınıfına göre gümrükte sağlanan kolaylıklardan yararlanıyorlar. Bu belge doğrudan Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın imzasıyla düzenleniyor.

Ahmet KIVANÇ

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s