Askerlik yoklaması kalktı


Askerlik kanununda yapılan değişiklik tasarısı Meclis’ten geçerek yasalaştı. Buna göre askerlik yoklaması kaldırıldı.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına da son verilecek. Askerliğe başvuranlar sağlık muayenelerini askerlik şubesinin bulunduğu yerde öncelikle varsa aile hekimi, yoksa en yakın resmî sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanelerinde tek bir hekime yaptırabilecek.

Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek. Kanunla, yoklama kaçağı ve bakaya suçları, ilk kez yoklama kaçağı olan ve bakaya kalan yükümlüler için kabahate dönüştürülüyor ve idari para cezası yaptırımına bağlanıyor.

Düzenlemeyle 4 yıllık fakülte veya yüksekokul bitiren 27 yaşından büyük olmayan kadın veya erkekler muvazzaf subay olabilecek. Halen görev yapan subayların mecburi hizmet süresi de 15 yıldan 10 yıla indirildi. Yasayla sivil hastaların GATA’dan yararlanma oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı. Genelkurmay Başkanlığı, bu oranı artırabilecek.

İSTANBUL ZAMAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s