Türkiye projelerine 150 milyon Euro


Türkiye projelerine 150 milyon Euro Yurtiçi projelerine 150 milyon Euro yatırım yapmayı planlayan Esas Gayrimenkul, İstanbul’da Anadolu Yakası’na yoğunlaşarak metro hattı çevresinde ofis projeleri hayata geçirecek.

Esas Holding, kısa süre önce havacılık, perakende-eğlence, sağlık ve gıda alanlarının ardından beşinci faaliyet alanı olarak adım attığı gayrimenkul sektörünün, portföyü içinde yüzde 25’e ulaşmasını hedefliyor. 300 milyon Euro yatırım yapma planı ile yola çıkan Esas Gayrimenkul; bu rakamın yarısını yurtiçi, yarısını yurtdışı projelere aktaracak.

Esas Gayrimenkul Yönetici Ortağı Kazım Köseoğlu, ntvmsnbc.com’a verdiği özel röportajda yurtiçi projelerine 150 milyon Euro aktarmayı planladıklarını belirterek İstanbul Anadolu Yakası’nda metro hattı çevresinde ofis projelerine yoğunlaşacaklarını açıkladı. Köseoğlu, Kurtköy’de yükselecek Esas Aeropark projesindeki ofislerin tamamı için önümüzdeki hafta çok büyük bir şirketle kira sözleşmesi imzalayacaklarını da dile getirdi.

300 milyon Euro’luk yatırım hedefiniz var. Bu yatırımın kapsamı nedir?
“300 milyon Euro’nun yarısını yurtiçi, yarısını yurtdışı projelerine aktaracağız. Projelerimizin hepsi ticari olacak, alışverişmerkezi ya da ofisten oluşacak. Yurtiçi için fırsatların Anadolu’da olduğunu düşünüyoruz ama İstanbul’da da birsey yapmak kim istemez. Ancak İstanbul’da 15-20 bin metrekarelik bir alışverişmerkezi inşa etmek birşey ifade etmiyor. Yapacaksak 60, 70, 80 bin m2 gibi büyük bir proje olması ve faklı özeliklerle donatılmış olması gerekir.”

10 ilde alışveriş merkezi yatırımı yapacaksınız.
“İlk olarak Kocaeli ile başlayacak, sıfırdan geliştirmek istiyoruz.”

Diğer iller hangileri olacak? Bir bölgede mi yoğunlaşacaksınız, Türkiye’nin genelini mi hedefliyorsunuz?
“Açıklayamıyorum çünkü direkt arsa fiyatlarına yansıyor. Zaten arsa bulmak zor, bulunca fiyatı da istyediğiniz rakama getirmek zor. Nereden baksanız 6 ya da 8 ay sürüyor. Ancak, Kocaeli gibi belli başlı büyük illeri tercih edeceğiz. Ege, Akdeniz, Karadeniz ve tüm Türkiye olacak.”

Konut projelerine yoğunlaşmıyorsunuz ancak Kurtköy’de 70 milyon dolarlık bir yatırımınız var.  Esas Aeropark projenizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
“5 bin m2’si konutlara ayrılmış durumda. 42 konut var. Biraz sektörü test etmek için yapıyoruz. Geri kalan 55 bin m2 ise ofislere ayrılmış durumda. Bir kısmında Pegasus oturacak, diğer kısmının tamamını kiralamak üzereyiz. Umarız önümüzdeki hafta kira sözleşmesi imzalayacağız. Çok büyük bir şirketle.

Projemizi Tabanlıoğlu Mimarlık yapıyor. Bu projeyi Büyükdere’ye koysanız kimse yadırgamaz, hatta oradaki çoğu binadan daha iyi olacak. LEED Sertifikası’na aday, akıllı bina özelliklerine sahip, A sınıfı ofisler olacak. Şirketlere düşük maliyetle A sınıfı ofis verebiliyoruz. Gebze, Teknopark, Havaalanı’na yakın. Ufak bir marketi olacak, spor salonu var. Arsa maliyetleri de Büyükdere gibi değil. Düşük kiraları kaldırabiliyor.”

Konut fiyatlarınız 200 bin-600 bin TL arasında değişiyor. Mütekabiliyet Yasası ile fiyatların artması öngörülüyor.  Bu artış sizin fiyatlarınıza da yansıyacak mı?
“Yabancılara mülk satışı olumlu olacak özellikle de şehir merkezindeki pahalı projelere faydaları olacak. Bizim projemizin ise yüzde 5’i konutlara ayrılmış durumda. Konut kısmından para kazanmayı hedeflemiyoruz açıkçası. Biraz talebi görmek istiyoruz. Konut alacakları mutlu etmek istiyoruz. Ancak yoğun bir talep var. ”

Ofis projeleriniz için İstanbul’da nerelere bakıyorsunuz?
“Metro hattının yakınındaki yerler, Kağıthane, Ümraniye, Kavacık ofis bölgeleri. Metronun geçeceği, 3. köprünün geçeceği yerlere bakmak gerekiyor. Kağıthane ve Finans Merkezi’nde önemli köşeler kapıldı. Biz metro hattının geçtiği yerlerle ilgileniyoruz. Çünkü şirketler personelinin metro hattı ile kolay ulaşım sağlayabileceği yerlerle ilgileniyor.”

Daha çok Anadolu Yakası ile mi ilgileniyorsunuz?
“Ofis projelerimizin ağırlıklı olarak Anadolu tarafında yoğunlaşacağını düşünüyorum. Çünkü Avrupa’da cazibe merkezi kalmadı diye düşünüyorum.”

İngiltere’ye 220 milyon sterlinlik bir yatırım yaptınız. Aynı ülkede yatırımlarınız devam edecek mi?
“Doğru projeleri bulduğumuz sürece devam edecek. İngiltere’nin yanısıra Almanya’da da çeşitli projeler için görüşmelerimiz sürüyor.

Karma projeler mi olacak?
“Ofis ve alışverişmerkezi gibi gelir getiren, nakit yaratan projeler olacak.”

Yine şehir merkezleri olacak herhalde?
“Evet.”

Türkiye’de yabancı ortaklıklar düşünüyor musunuz?
“Gayrimenkulde lokal olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ilk koku yerli şirketlere, hatta piyasadaki ilk 3’e gidiyor. Bu kapsamda iki yabancı ortağımız var. F&C Reit ve Area Partners ile çalışıyoruz. Ancak, Türkiye’de talep gelmesine rağmen yerli kalmayı tercih ediyoruz. Çünkü, zaman kaybettiriyor; gayrimenkulde çok hızlı düşünmek, hemen karar almak gerekiyor.”

Esas Holding gayrimenkul sektörüne çok hızlı girdi. Hedefiniz nedir?
“Sermayeye en yüksek getiriyi sağlamayı hedefliyoruz. Değer yaratmak istiyoruz. Çok başarılı kişilere karşı yarışıyoruz, Esas Holding’deki tüm şirketler çok başarılı. En yüksek getirileri sağlamak isteriz. 5-7 sene içinde projelerimizi satmayı hedefliyoruz. ”

Sektördeki hedefiniz?
“Yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarını hedefleyen ilk yerli özel sermaye fonuyuz. Birebir rekabet ettiğimiz yerli bir firma yok. Ama yabancı şirketlerin yaptığını Türkiye’de yapmak istiyoruz. Onun da avantajlarını kullanmak istiyoruz.”

Seçil Başkaya/ntvmsnbc

Reklamlar

One comment on “Türkiye projelerine 150 milyon Euro

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s