Darağacından Enjeksiyona ABD’de İdam


Kuruluşundan bu yada idam cezasını aktif şekilde kullanan ABD’de idam şekilleri de baş döndürücü şekilde değişti. Gün ışığında toplum huzurunda yapılan idamlardan hapishanelerin en kuytu köşelerine taşınan idam hikâyesi özel olarak incelendi.

Medeniyetin ilerlemesi ile zaman içinde idamlar da daha insancıl ve daha az acı verici hale getirildi. Ayrıca toplum gözetimi de mümkün olduğunca aza indirildi.

Bugün enjeksiyonla idam yönteminin kullanıldığı 34 Amerikan eyaletinin neredeyse hepsinde, infaz sırasında sınırlı sayıda seyirci bulundurulmakta. Ayrıca seyirciler, idam cezası almış olan kişinin sadece son anlarına şahit olabilmekteler.

End of an era: In this 1936 file photo, the last public execution in the U.S. is shown, gathering a massive crowd in Owensboro, Kentucky. Today executions are held indoors and out of the public eye

Appalachian State Üniversitesi’nde uzman Trina Seitz’e göre, Amerika’nın kuruluşu ile uygulanan ilk idam şekli asılarak idam edilme yöntemiydi. Cezanın infazı sırasında yüzlerce seyirci şehir merkezine toplanır, vaazlar dinlenirdi. Ardından infaz seyredilirdi.

1800’lü yıllarla birlikte, politikacılar bu olayın bir eğlence vasıtası haline dönüştüğünü gördüler. Özellikle halkın verdiği tepkiler zaman zaman aşırıya kaçmaya başladı. Ayrıca asılma işinin ehli tarafından yapılması gerekiyordu. Çünkü eğer ip kısa olursa suçlu ölmeden önce çok can çekişiyor, uzun olursa da başının gövdesinden ayrılma ihtimali bulunuyordu.  Bunlardan dolayı 1820 yılında alınan kararla idam cezası hapishane bahçesinde yapılmaya başlandı.

Inside: With Thomas Edison's work with electricity, helping develop the electric chair, executions were moved indoors and out of the public, with one seen in the Death House of Sing, Sing Prison in Ossining, N.Y. in 1968

Daha sonraki dönemlerde, insanoğlunun anesteziyi keşfetmesi ile idam şekilleri de değişmeye başladı. Doktorlar anestezi ile infaz edilecek kişilerin çekeceği acıyı azaltmayı amaçladılar. UCLA Hukuk Fakültesi profesörlerinden Stuart Banner, bu durumun insanlarda acı çekmeden ölüm düşüncesini geliştirdiğini belirtiyor. Bu noktadan sonra araştırmalar daha az acı veren öldürme metotları üzerine yoğunlaştırılmış.

1880 yılında Thomas Edison’un elektriği keşfetmesi, idamda bir dönüm noktası olmuş. Elektrikli sandalyenin de bulunması ile idamlar elektrik kullanarak yapılmaya başlamış. Yapılan araştırmalar bu şekilde ölümün ciddi manada acıyı azalttığını göstermekte.

Firing squad: The execution chamber at the Utah State Prison is seen in 2010 after a man was executed by firing squad, the bullet holes visible in the wood panel behind the chair's center

Seitz’e göre, geliştirilen bu yeni yöntem, uygulamanın kontrollü ve topluma kapalı olmasını gerektirmiş. Çünkü elektriğin kullanıldığı yöntem, kalabalık bir ortamda, özellikle yağışlı bir havada tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Fakat elektrikli sandalye de bazı dezavantajlara sahip. Acemice kullanılan alet, ilk denemede mahkûmun ölümünü sağlamayabileceği gibi, hatalı kullanım yangına da yol açabilir. Bu da mahkûmun katlanılamaz acı çekmesine yol açabilir.

Lethal injection: A witness gallery is seen inside the lethal injection facility at San Quentin State Prison in San Quentin, Calif, the most prevalent method of execution today though not without its concerns

Medeniyetin ilerlemesi ile daha az acı veren idam yolları arana dursun, bazı eyaletler ise gaz odaları ve idam mangaları kullanmakta.

ABD’de günümüzde enjeksiyon ile idam en insancıl ve az acı veren idam şekli olarak görülmekte. Fakat o yöntem de, yetkin uygulayıcısı olmaması ve kullanılan zehrin üretiminin azlığı dolayısı ile eleştirilere maruz kalıyor.

Ömer AKAN – TurkishNY.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s