İstanbul’da Palladium Kulesi Yapılıyor
Tahincioğlu Gayrımenkul tarafından açılan davetli yarışmayı kazanan Swanke Hayden Connell Architects projesi kullanıcılarına daha fazla gün ışığı vadeden bir proje olarak öne çıkıyor.

Uluslararası mimarlık pratiğine bir katkı sayılan ve Swanke Hayden Connell Architects’in İstanbul’da Palladium Kulesi projesi için tasarımı gündeme geliyor. İstanbul’un Asya yakasında bulunan 49.500 metrekarelik proje, Tahincioğlu Gayrimenkul (Tahincioğlu Gayrimenkul) tarafından yaptırılmıştır. 1.7hektarlık alan üzerinde yer alan bina ofis kulesi olarak işlevlendirilecektir.
Kule esnek bir planlamayla 900 ila 1100 metrekalerelik bölümler sunan, merkezi bir çekirdek etrafında oluşturulan döşeme plakaları olarak tasarlanmıştır. Çekirdek bölümünün etrafında düzenlenmiş bir ofis alanları asıl kullanım mekanlarını oluşturur.
Tasarım kullanıcıların yararına her seviyede doğal havalandırmalı peyzajlı atriyumları içermektedir. İki katlı Resepsiyon Lobby bölgesi peyzajlı bir kapalı alanı da içermektedir. Kulede toplantı odaları, fitness ve sauna, spa ve kafeterya alanları birbirlerine başarıyla bağlanmıştır.


Otopark zemin aşağısında konumlandırılmıştır.
Dış cephe termal izolasyonu, yüksek derecede muhafaza ederken, ofis boşluklarının içine gün ışığının maksimimum oranda girmesi özel olarak planlanmıştır. Renkli cam spandrels, İstanbul Boğazını ve deniz manzarasını kesintisiz panoramik bir şekilde sağlamak için düşünülmüştür.


Birchall Swanke Hayden Connell, İstanbul ofisi başkanı yapılacak olan kule blok için şunları söyledi: “Kule taban plakası ile verimlilik sağlanırken ve toplam bina ekonomisini elverişli hale getirmek için ortogonal bir geometrik çalışma yeğ tutulmuştur. Zarif yığılmış formların bir bileşimi içinde peyzajlı kulakçıklar yapılarak zonlar meydana getirilmiş ve cephe ikiye bölünmüştür. Seçilen cephe rengi ilgiyi çekecek bir renk olup, dış aydınlatma ile geceleri binanın kompozisyonu vurgulayacak bir yöntem düşünülmüştür. “.


Kule Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Köprüsü otoyollarının birleşiminde Kozyatağı’nda iş bölgesinde ve E5 ve TEM otoyol kavşak noktasında konumlandırılmıştır.
Projenin 2014 ilk çeyreğinde sonlandırılması düşünülmektedir.

Görüntüler: Swanke Hayden Connell Architects

Kaynak:WAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s