Fırat Nehrinden Kızılırmak Havzasına Su Transferi


kizilirmak firat nehri su transferi cihat tuna

Açıklanan BM raporuna göre yakın gelecekte tüm Dünya susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya. Ülkemizi de etkilemesi bekleyen bu sıkıntıya karşı Fırat Üniversitesinden Dr. M. Cihat TUNA tarafından yeni bir proje geliştirildi. Proje ile Fırat Nehrinden Kızılırmak havzasına su getirilmesi planlanıyor.

Konu ile ilgili olarak Tuna “Fırat’tan sonra, Türkiye’nin ikinci büyük havzası olan Kızılırmak havzası Ülke topraklarının yaklaşık % 11’ini kaplamaktadır. Su toplama alanı 78180 km2 olan Kızılırmak havzasının 3.528.800 hektarlık bölümü ovalık alan niteliğindedir. Oldukça verimli olan bu topraklar havzadaki su eksikliği sebebiyle tam olarak ekonomiye kazandırılamamaktadır” dedi. Bu problemin çözümü için yolan çıkan Dr. Tuna bu havzaya en yakın ve su fazlası olan Fırat Nehrinden su transferi projesini gündeme getirdi.

Fırat havzasında yıllık 33 Milyar m3 akış varken bu rakamın Kızılırmak havzasında 6 Milyar m3 ‘e kadar gerilediğini söyleyen Tuna, “Kızılırmak havzası Türkiye’nin tahıl ambarı dediğimiz her bakımdan oldukça verimli ve tarıma müsait ovaların bulunduğu bir yer. Bu verimli topraklardan istifade edebilmek için suya ihtiyaç var. Bunun için burada eksik olan su miktarını tamamlamamız gerekir. Eksikliği gidermek için en makul yol ise su fazlası olan Fırat Havzasından Kızılırmak Havzasına su aktarılması projesidir” ifadelerini kullandı.

PROJENİN AYRINTILARI

Dr.vTuna konu ile ilgili olarak, “Erzincan’ın İliç İlçesinde yapılacak olan depolama barajları vasıtasıyla kademeli olarak yükseltilecek olan su, son olarak 17 km iletim tüneli ile Sivas İli İmranlı ilçesi yakınlarında Kızılırmağın üst kollarına aktarılacaktır. Böylelikle Fırat havzasından alınan su Kızılırmak havzasına transfer edilmiş olacaktır” dedi..

KIZILIRMAK HAVZASI’NA 500 MİLYON METREKÜP SU AKTARILACAK

Ülkemizin tahıl ambarı olan İç Anadolu Bölgesine yapılan projelerle yaklaşık 500 milyon metreküp su akıtılacağını dile getiren Tuna, Fırat Nehrinin suları böylelikle İç Anadolu’daki verimli ovalara akacak dedi. Çalışmaları devam eden projenin gerçekleşmesi durumunda Şanlıurfa Tüneli’nden sonra Türkiye’nin en büyük projesi olacağı bilgisini aktaran Tuna, “Fırat havzasına akan fazla suların depolamasını yapmak suretiyle 500 milyon metreküp suyun birikmesini ve pompaj yapılarak Kızılırmak Havzasına akmasını tasarladık” dedi.

DÜNYADA BİR ÇOK ÖRNEĞİ VAR

Dr. Tuna, bir çok gelişmiş ülkenin bu yatırımları yıllar önce tamamlamış olduğunu ifade ederek, “Dünyanın en büyük elektrik ve sulama amaçlı projelerinden biri güneydoğu Avustralya’da uygulanan Karlı Dağlar Projesi’dir. Snowy Nehri’nin sularını Murray ve Murrumbidgee Irmaklarına yönelten proje 1974’te tamamlanmıştır. Proje; 16 baraj, 7 hidroelektrik santralin, 145 km bir tünelin ve 80 km’lik su kanallarından oluşmuştur. Proje ile yıllık 1.1 Milyar m3 su transferi sağlanmaktadır. Ayrıca, İspanya 1978 yılında hayata geçirdiği su transfer projesiyle tagus, jucar ve segura olmak üzere üç ayrı nehir havzasını bağlayan 286 km uzunluğundaki hat ile 88000 hektar tarım alanını sulamaktadır” dedi.

SU YAKIN GELECEKTE EN ÖNEMLİ EMTİA OLACAK

Dr.Tuna “Birleşmiş Milletler raporlarına göre 1,1 milyar insan temiz içme ve kullanma suyundan yoksun, her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz su kullanamamaktan doğan hastalıklardan hayatını kaybediyor ve 20 yıl sonra dünya nüfusunun 1/3′ü şiddetli su sıkıntısı çekecek. Bu tabloya göre yakın gelecekte suyun ne kadar önem kazanacağı tahmin etmek hiç de zor değil. Buradan hareketle sahip olduğumuz su kaynaklarını daha etkin olarak kullanmayı sağlayacak ve ekonomimize ivme kazandıracak bu projeyi bir an önce uygulamaya koymamız gerekiyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s