‘Türkiye özelleştirmede başarısız oldu’


Londra– İngiliz haftalık dergisi Economist “Avro Fırtınası Kenarında” başlığını kullandığı analizinde Avro bölgesinin periferik ülkelerinin kredi kıtlığından olumsuz etkilendiği, yatırımcıların devlet tahvillerini ellerinden çıkartığını belirtirken Avro sistemi içinde olmayan “kuzenlerinin adeta kaçınılmaz bulaşma için hazırlandıkları” kaydetti.

Economist dergisinin “Avro Fırtınası Kenarında” başlıklı analizinde, “Türkiye’nin iddialı özelleştirme programına ilişkin ihaleler, son dönemde finansman sağlanamadığı için ardarda başarısız oldu” yorumu yer aldı.

Buna karşın, bazı ülkelerde durumun farklı olduğunu altını çizen dergi, bu çerçevede Polonyalı şirketlerin, euro bölgesindeki hastalığa oldukça bağışık hissettiğine işaret ettiği analizinde Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ni örnek göstererek Orta Avrupa’da perakende sektörünün hala yeni yatırımları çektiğini de belirtti.
“Türkiye ve Rusya’ya dolaylı etki”

Economist “Polonya, bölgede en iyi bahis gibi görülüyor. Bankalarının işleri tıkırında” dedikten sonra Türkiye’ye de değinerek şunları yazdı:

“Türkiye ve Rusya diğer parlar noktalar. Her ikisi, Avro bölgesi ekonomisinden ayrı olmaktan yararlanıyor. Ancak, bankacılık sektörü yoluyla geçen dolaylı bir etki var. Batı Avrupa’da gibi, bankalararası borç verme piyasası adeta yok. Birkaç banka, uzun vadeli riskleri rahatça alıyor. Türkiye’nin iddialı özelleştirme programına ilişkin ihaleler, son dönemde finansman sağlanamadığı için ardarda başarısız oldu.”

Dergi, Romanya, Macaristan’da yaşanan ciddi sıkıntıların yanısıra Yunanistan’da yaşananların, Yunan bankalarının, bankacılık sektörlerinde önemli paylarının bulunduğu Sırbistan, Romanya ve Bulgaristan’a sıçraması korkularına da vurgu yaptı.

ANKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s