Türkiye üçlü otoyol projesinde


Bulgaristan, Türkiye ve Katar, Svelengrad–Rusçuk otoyol projesini görüştü.

 

Bulgaristan Bölgesel Geliştirme ve Kalkındırma Bakanlığı’nda Bulgar, Türk ve Katar üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantıda, Svilengrad–Rusçuk otoyol projesi görüşüldü.

Bulgaristan Bölgesel Geliştirme ve Kalkındırma Bakanı Lilyana Pavlova’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Türkiye’yi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müşaviri Barış Tozar temsil etti.

Bakan Pavlova, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, üç tarafın Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından Bulgaristan, Türkiye ve Katar başbakanları arasında 18 Mayıs’ta Varna’da gerçekleştirilen üçlü görüşmede ortaya atılan projenin finansman ve yapımına destek vermek üzere mutabık kaldığını belirtti.

Pavlova, somut finansman angajmanları ve katılım paylarının paylaşımının ileri zamanda yapılacak görüşmelerde belirleneceğini kaydetti.

Türkiye–Bulgaristan sınırından Bulgaristan–Romanya sınırına kadar ulaşacak otoyol projesiyle ilgili bilgi veren Bakan Pavlova, ”Tahmini bedeli 750 milyon avro olacak projeyle ilgili gelecek 2 yılda ‘harcama–kar’ denklemi belirlenecek. Ardından inşa çalışmalara geçilebilecek. Projenin yapımı 4 yıl sürecek” dedi.

Türk tarafının projenin Svilengrad–Rusçuk güzergahı ile sınırlı kalmamasını önerdiğini ifade den Pavlova, ”Böylece ana projeye başka projelerin eklenmesi mümkün olabilecek” diye konuştu.

Teknik görüşmelerin, Bulgaristan, Türkiye ve Katar’da dönüşümlü olarak süreceği öğrenildi.

Dünya Bülteni

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s