Dünya 7.siyiz


 

İstanbul, kongre sayısında dünya sıralamasında ilk 10’daki yerini korudu. İTO’dan yapılan açıklamaya göre, 2010’da 109 kongre ile dünya 7’nciliğine yükselen İstanbul, kongre sayısını 113’e çıkartarak bu yıl da listede 9’uncu oldu ve ilk 10’daki yerini korudu.

İstanbul’u dünyanın sayılı kongre ve toplantı merkezlerinden biri haline  getirmek misyonuyla çalışan İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Kongre ve  Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) girişimleri meyvelerini vermeye devam ediyor. İstanbul, kongre sayısında dünya sıralamasında ilk 10’daki yerini korudu. Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği’nin (ICCA) yayınladığı 2010 yılı uluslararası kongre istatistiklerinde 109 kongre ile dünyada 7’nci sırada  yer

İstanbul 2000’li yılların başında bu listede 20 kongre ile 40’ıncı sırada yer alıyordu. İstanbul, geçen 11 yılda kongre sayısını rekor bir artışla 113’e çıkarttı ve ilk 10’a girmeyi başardı. İTO ve ICVB Başkanı Murat Yalçıntaş, konuya ilişkin yaptığı  değerlendirmede, bu başarıda Türkiye’nin gelişiminin yanı  sıra ICVB’nin sektörle entegre çalışmalarının etkili olduğunu kaydetti.

Yalçıntaş, “Dünyada artık şehirlerin rekabeti söz konusu. Bu sebeple İstanbul’un ilk 10’daki yerini koruması çok önemli. Ama bundan sonra daha çok  çalışmak zorundayız. Gelecek yıllarda İstanbul’un daha iyi yerlere geleceğine  inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu arada verilen bilgilere göre, dünya kongre şehirleri sıralamasında Antalya da 23 kongre ile 92. sırada yer alırken, Ankara 7 kongre ile 273. oldu. Ülke sıralamasında ise Türkiye 159 kongre ile Dünya 23’üncüsü oldu. İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), 1997 yılında özel ve kamu  sektörü desteği ile Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) bünyesinde kuruldu. TUGEV’in Mütevelli Heyet Başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yürütüyor. TUGEV Yönetim Kurulu ve ICVB Başkanlığı görevlerinde ise İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş bulunuyor.
Kaynak:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s