Annesinin kucağından aldılar


Ordu içindeki çapulcuların gerçekleştirdiği 27 Mayıs darbesi, arkada gözü yaşlı yüzlerce çocuk bıraktı, ancak Yassıada’ya hamile vaziyette götürülen Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Necla Tekinel’in hikayesine yürek dayanmıyor. 7 ay sonra doğum için Kasımpaşa Askeri Hastanesi’ne götürülen Tekinel, oğlu Mehmet Tekinel’i burada dünyaya getirmiş. Oğluyla birlikteliği sadece 18 gün süren Tekinel, on sekizinci günün sonunda bebeğini kayınvalidesine emanet edip yeniden Yassıada’ya dönmüş. Mehmet Tekinel’e küçükken ‘Yassıada bebeği’ derlermiş. O şimdi ünlü ve başarılı bir cerrah

Anneleri, babaları, evlatları, eşleri gözü yaşlı bırakan 27 Mayıs darbesinin acılı annelerinden biri de Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Necla Tekinel. Yassıada’ya hamile vaziyette götürülen Tekinel, kimseye bu durumdan bahsetmemiş. Oğlu Mehmet Tekinel, kendi doğumunu ve sonrasını şöyle anlatıyor: “Annem hamile olduğunu biliyormuş ama kimseye söylememiş. Askerlere söylemesi de biraz zaman almış. Yassıada’da koğuş arkadaşı Prof. Dr. Saliha Balaykan, 28 Nisan gösterileri sırasında öldürülen Turhan Emeksiz’e ‘sekme kurşun’ raporu vermiş. ‘Raporu başka türlü yaz’ diye baskı yapmışlar. O da “Ben ihanet edemem” deyince tutuklayıp Yassıada’ya getirmişler. Saliha Hanım doktor olduğu için annemin durumunu fark etmiş, askerlere söylemek istemiş. Annem ise söylemesine engel olmuş. Askerler, anneme de diğer sanıklar gibi çok sert davranmaya devam edince Saliha Hanım dayanamamış; “Hamile kadına böyle yapıyorsunuz” deyince şoke olmuşlar. Ondan sonra annemin beslenmesine dikkat etmişler, sorgulamalarında da daha medeni davranmışlar.”

HAPİSHANEDE DOĞUM SANCILARI

Necla Hanım’ın durumu Yassıada’ya kapatıldıktan 7 ay sonra durumu ağırlaşmış. Doğum sancıları belirince onu İstanbul Kasımpaşa Askeri Hastanesi’ne kaldırmışlar. Kendisinin 9 Şubat 1961’de dünyaya geldiğini belirten Mehmet Tekinel, annesiyle sadece 18 gün kaldıktan sonra onunla birlikte yeniden Yassıada’ya götürülmek istendiğini ancak hapishane şartlarını düşünen annesinin kendisini oraya götürmediğini ve babaannesi tarafından büyütüldüğünü ifade ediyor. Bebekken annesini ziyaret için bir kere Yassıada’ya, iki defa da Kayseri’ye götürüldüğünü anlatan Tekinel, şu anda hayatta olan annesinin düşüncelerini de şöyle ifade ediyor:

“Annem, şikâyet eden, geçmişle hesaplaşan biri olmadığı için pek bir şey anlatmaz. Şu anda 91 yaşında. Mayıstan sonra iki darbe daha yaşayınca, ‘Biz Yassıada’da demokrasi uğruna kendimizi feda ettiğimizi düşünüyorduk. Bizim orada yaşadıklarımız bir işe yaramamış. Yassıada’da boşuna yatmışız’ der, buna üzülür.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s