Enerji santralinde yerli kullanımı 250 milyon Euro tasarruf sağladı


Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santrali’nin 4. ve 5. üniteleri, haziran ayında üretime başlıyor. İhaleyi alan Türk girişimi EPP iş ortaklığı, yerli ürün kullanımıyla rakipleri arasından sıyrılarak ön plana çıkmıştı.

Enerji sektöründe bir Türk şirketinin üstlendiği ilk anahtar teslim yenileme projesi gün sayıyor. Ekon Endüstri-Prokon Mühendislik-Prokon İmalat’tan oluşan EPP iş ortaklığının yürüttüğü Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santrali’nin 4. ve 5. üniteleri haziranda deneme amaçlı elektrik üretimine başlayacak. İhaleyi en yakın rakiplerinden 250 milyon Euro daha düşük teklif vererek aldıklarını belirten Ekon ve Prokon’un kurucu ortağı İsmail Salıcı, ‘yerli malı’ ürünler kullanılmasının bu teklifte etkili olduğunu söyledi. Söz konusu iş ortaklığının çimento ve şeker fabrikaları yapımında uzmanlaştığını ve birçok projeye imza attıklarını belirten Salıcı, “Türkiye Elektrik Kurumu’nun 1960’lı yıllarda yaptığı Ambarlı’daki fuel-oil santralleri ekonomik ömrünü doldurdu, çevre kirliliği oluşturuyordu. Bunların yenilenme kararı alındı. Hem uluslararası ihaleye açıktı, hem kamu ihale yasasına tabi olduğu için EÜAŞ, kamu ihale yasası çerçevesinde ihale yaptı. Bu ihaleye o dönem 3 firma katıldı, biz aldık. Böylece Türkiye’de ilk defa bir termik santrali anahtar teslimi taahhüt eden firma olduk.” dedi.

Santral ihale edildiği zaman EPP ortaklığı ile en yakın rakibi arasında yaklaşık 250 milyon Euro’luk fark olduğunun altını çizen Salıcı, “Bizim fiyatımız 384 milyon Euro idi. Anahtar teslimi, her türlü mühendislik ve garantileri dahil olduğu için bu maliyetin değişmesi, artması söz konusu değil. En yakın rakibimizle aramızda yaklaşık 240-250 milyon Euro civarında fark vardı. Bu o zaman kamuoyunda; ‘O yıla kadar yabancı firmalar Türkiye’deki termik santrallerde acaba yüksek fiyatlar mı uyguladılar?’ sorusunu gündeme getirdi.” diye konuştu. İşletmeye alma çalışmalarının ve testlerin devam ettiğini söyleyen Salıcı, “Bundan sonra iki aylık bir deneme çalışma süremiz var. Daha sonra da (Elektrik Üretim AŞ) EÜAŞ’ye teslim edeceğiz. Bu referansla gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında buna benzer enerji santrallerine talip olacağız. Şu anda da takip ettiğimiz gerek yurtiçi gerekse yurtdışı santraller var.” dedi. Ambarlı Tesis Müdürü Esef Demir de eski santralin toplam kapasitesinin 300 MW iken, yeni kapasitesinin 800 MW olarak dizayn edildiğine dikkat çekti.

 

İSTANBUL CİHAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s