İşadamı İshak Alaton ‘Bilim Şehri’ni nerede kuracak?


Türkiye’ye Nobel Tıp Ödülü getirecek bilim insanlarını yetiştirmeyi amaçlayan ‘Biocity İstanbul’ projesinin ilk adımı gelecek ay atılıyor. Çatalca’da hayata geçecek proje için ilk yatırım bedeli yaklaşık 125 milyon dolar olarak öngörülüyor.

Türkiye’ye tıp alanında Nobel kazandıracak bilim adamlarının yetiştirilmesi amacıyla İstanbul’a bir bilim şehri kurulacak. İşadamı İshak Alaton’un öncülüğünde kurulacak ‘Biocity İstanbul’ projesinin ilk adımı gelecek ay atılacak.

Çatalca’da 400 dönümlük alanda kurulması düşünülen projenin ilk yatırım bedeli yaklaşık 125 milyon dolar olarak öngörülüyor. Teknokent ile İrlanda’daki modelin bir benzerinin oluşturulması ve beyin göçü tersine çevrilerek Türkiye’ye tıp alanında ilk Nobel’in getirilmesi hedefleniyor.

Projenin tam kapasiteyle hayata geçmesi durumunda, 2023 yılında 40 milyar dolarlık ihracat yapılması planlanıyor.

İlk tesislerin 2014 yılı başında çalışmaya başlamasının hedeflendiği proje tam kapasiteye ulaştığında 20 bin nitelikli iş gücünün istihdamı sağlanacak.

Biyomedikal sektörün, Türkiye’nin geleceğinde önemli bir yer tutacağını belirten Alaton, ‘Biyomadikal sektör; Türkiye’nin geleceğine uygun, potansiyeli yüksek. Türkiye’nin avantajları Hindistan ve Çin’de bile yok. Biocity çok revaçta bir teknokent olacak’ vurgusunu yaptı.

Projedeki Fransız ortaklarının, Nice’de büyük şirketlerin araştırma merkezlerinin bulunduğu bölgede de yatırımı bulunduğunu anlatan Alaton, “AR-GE merkezimizi Hollanda’ya kurmak zorunda kaldık. Assen’deki bu merkezimizde 26 Hollandalı bilim adamı araştırma ve geliştirme yapıyor. Orada geliştirilenler Türkiye’deki şirketimizde imal ediliyor. Gönül istiyor ki ürünler hem Türkiye’de geliştirilsin hem de imal edilsin. Dışarıdaki beyin göçümüzü buraya çekmek istiyoruz. Bu mutlaka olacak” dedi.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s