CMB Yatçılık, ‘Mina’ adlı yatıyla ‘en iyi dizayn’ ödülü aldı


 

Saatte 16 deniz mili hıza sahip, okyanusları aşabilecek şekilde yapılan yat, İngiltere’de yaşayan ve ismi gizli tutulan bir Türk işadamına satıldı. Temmuz ayında sahibine teslim edilecek lüks yatın, tamamen Türk mühendis ve sermayesi ile işçisinin emeğiyle yapıldığı belirtildi.

Antalya Serbest Bölgesi’nde yüzde yüz Türk sermayesi, mühendisi ve işçisinin emeği ile yapılan ‘Mina’ isimli yat, dünyanın en prestijli ödüllerinden olan En İyi Dizayn Ödülü’nü kazandı. CMB Yatçılık Şirketi tarafından Antalya Serbest Bölgesi’ndeki tersanede iki yıl önce kızağa konulan ve yüzde 95 oranında tamamlanan 47 metre uzunluğundaki kompozit motor yat, İngiltere’de yaşayan ve adı gizli tutulan Türk asıllı bir işadamına satıldı.

50’DEN FAZLA YAT KATILDI
Yat sektöründe dünyaca ünlü İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda ile Amerikalı şirketlerden 50’den fazla yatın katıldığı ‘International Yacht Award’ yarışmada En İyi Dizayn Ödülü’nü kazanan yatı yapan CMB Yatçılık şirketi sahibi Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran, İtalya’da düzenlenen törenle ödülü aldı.

DENİZE İNMEDEN ÖDÜL ALDI
CMB Yat şirketi sahibi Hüseyin Başaran yaptığı açıklamada, tersaneyi üç yıl önce kurduğunu ve bu süre içinde dünyanın yat sektörü için en prestijli iki ödülünü kazandıklarını bildirdi. Lüks yatın iç ve dış dizaynının tamamen kendilerine, Türk mühendis ve mimarlarına ait olduğunu belirten Başaran, şöyle konuştu: ”Tersanemizde yaptığımız MİNA isimli yat denize inmeden ödül aldı. Böylece değerine değer kattı. Gururluyuz. Türk işadamı, sermayesi, Türk mühendisi ve Türk işçisi olarak gururluyuz. Denize indikten sonra da ödülleri alacağı tahmin ediliyor. Toplam 19 yolcu ve mürettebat kapasitelidir. Ev tipi balkonu yata monte ettik. Bu ayrı bir güzellik kazandırdı. Önümüzdeki 5-6 yıl içinde denize indirilecek teknelerde bunu görebileceğiz. Çok özel mobilya kaplaması var. Swarovski taşlardan daha pahalı mobilya kaplamasıvar. Ses ve eğlence düzeni Iphone ve Iphaid ile tamamen kontrol edilebiliyor. İtalyan ve İngiliz Loyd’larından sertifikalı. Yat tamamen parti yapılabilecek şekilde düzenlendi.”

OKYANUSU AŞABİLECEK
Başaran, saatte 16 mil hız yapan MİNA isimli yatın okyanus aşabileceğini bildirdi. Yatın sahibine teslim edildiğinde ‘Oriant Star’ adını alacağını ifade eden Başaran, şunları söyledi: ”Şu an tersanelerimizde 47 metrelik 3 yat bir adet de proje aşamasında olan yat bulunuyor. 69 metre uzunluğunda çelik yat üretimimiz de olacak”

ÖDÜLE DOYMUYOR
CMB Yatçılık şirketi, geçen yıl denize indirilen ve yine adı gizli tutulan İngiliz işadamına satılan 40 metre uzunluğundaki ‘Mystic’ isimli lüks yat ile de ‘En İyi Motor Yat’ ödülünü kazanmıştı.’Mystic’ isimli yatın yapıldığı CMB Yatçılık şirketine ait Antalya Serbest Bölgesi’ndeki tersane de kendi klasmanında ABD’de yapılan Boat Shov Fuarı’nda finale kalmıştı .

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s