Financial Times, 3. köprü hakkında yorum yaptı


Financial Times, yatırımcıların 3. köprü projesinin bütçe açığını artırmasından kaygılanacağını savunurken “Bu bir ulaşım projesi değil. Bir emlak projesi” yönündeki eleştirileri yansıttı. Buna karşın, seçmenlerin sevineceğini belirten gazete, “Seçmenler, bir ekonomik sıkıntı döneminde hükümetin iddialı altyapı projelerine yatırım yaptığını görmekten mutlu olacak” diye yazdı.

İstanbul’da 3. Boğaz Köprüsü yapımına ilişkin ihale, yurt dışında da yorumlara yol açtı. Financial Times gazetesi, bütçe açığından endişe duyan yatırımcılar kaygılanırsa da seçmenlerin sevineceği değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi gazetesi Financial Times, 3. köprü ihalesinden İçtaş ve Astaldi’den oluşan grubun galip çıktığına işaret ederken “Proje, zoraki kamu finansmanına ve kent plancılaarı ile çevrecilerin eleştirilerine rağmen gerçekleştirilecek” dedikten sonra “Projenin başlatılması Ankara’daki hükümete güç katacak” yorumunu yaptı.

Projenin 2.5 milyar dolara mal olacağının hesaplandığına dikkat çeken gazete, “Zaten GSYH’nın yüzde 1.4’ü civarında olan bütçe açığından endişe duyan yatırımcılar, projenin bu açığı yüzde 2’ye daha yakın bir düzeye çıkartamasından kaygılanacaklar” görüşünü dile getirdi.

Önceki köprülerin trafiği arttırdığı yönündeki itirazlarına dikkat çekerken İstanbul Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Akif Burak Atlar’ın “Bu bir ulaşım projesi değil. Bir emlak projesi” sözlerini de aktaran gazete, buna karşın seçmenlerin o kadar kaygılı olmayacağını belirterek “Seçmenler, bir ekonomik sıkıntı döneminde hükümetin iddialı altyapı projelerine yatırım yaptığını görmekten mutlu olacak” dedi.

Then there were three

There will, after all, be a third bridge over the Bosphorus. Turkey’s transport ministry said on Tuesday a contract for the $2.5bn project had been won by a consortium formed by Ictas Insaat Sanayi Ticaret of Turkey and Astaldi of Italy, which promised to build the bridge more quickly than other bidders.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s