Hidroyavuz, piyasadaki vinçlere göre daha ‘hafif’ vinç üretiyor


Tolga Yavuz, Avrupa uyum sürecinde denetimleri artan karayolları yük sınırlamasını göz önünde bulundurarak ve işlevsellik kapasitesini düşürmeden piyasadaki vinçlere göre daha hafif olan 20 ton ağırlığında yeni vinçler ürettiklerini iddia etti.

Araç üstü hidrolik ekipman, tasarım ve imalatı yapmak için bu yılın başında Konya’da faaliyete başladıklarını söyleyen Hidroyavuz Mekatronik Otomasyon Mühendislik Makine firma sahibi ve Genel Müdürü Tolga Yavuz, Avrupa uyum sürecinde denetimleri artan karayolları yük sınırlamasını göz önünde bulundurarak ve işlevsellik kapasitesini düşürmeden piyasadaki vinçlere göre daha hafif vinçler ürettiklerini iddia etti.

Bu ay piyasaya sürdükleri 20 ton ağırlığındaki yeni vinçlerin revizelerinin devam ettiği bildiren Yavuz, kendi fabrikalarında ürettikleri 20 ton ağırlığındaki yeni vinçlerin araç üstü hidrolik vinç piyasadaki diğer vinçlerden daha hafif olduğunu savundu. Yavuz, “Bu dönemin en önemli sorunu Avrupa uyum sürecinde denetlemeleri artan karayolları yük sınırlamasının yoğun bir şekilde uygulanmasıdır. Bu süreç araç üstü ekipman imalatçılarını daha hafif makine imal etmeye zorluyor. Biz sektördeki bu soruna cevap verecek makineler imal ederek sektörde büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

12 yılı aşkın mühendislik deneyimi ve uzman kadrolarıyla bu yıl KONSAN sanayindeki yeni yerlerinde hidrolik makine imalatına başladıklarını anlatan Tolga Yavuz, iç pazarda geçmişe dönük müşteri portföyüne sahip olan yönetim ve üretim kadrolarıyla dinamik bir müşteri potansiyeline sahip olduklarını kaydetti.

Bugüne kadar iç piyasaya dönük çalıştıklarını, yeni firmaları ile 2012 ve sonrasında ihracata yoğunlaşacaklarını aktaran Yavuz, “Yeni dönemde araç üstü hidrolik mobil vinçlerde proje revizyonu yaparak, Avrupa’yı takip eden yeni vizyonumuz ile üretimimize devam ediyoruz. Araç üstü hidrolik, yeni dönemde de öne çıkan talepler arasında yer alıyor” diye konuştu. Talepler doğrultusunda bu yeni dönemde de araç üstü hidrolik mobil vinç üretimine devam ettiklerini kaydeden Yavuz, aynı zamanda değişik kurum ve müşterileriyle de piyasada olmayan özel tasarım projeleriyle de bu dönemde hizmet vermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Sektörel sorunlara da değinen Yavuz, firmalarının sektörde yaşadığı en büyük sorunun kalifiyeli ve yetişmiş eleman olduğunu belirtti. Özellikle meslek liselerinden öğrenci gelmediğini, teknik eleman ve mühendis olarak başvuran elemanların ise yeterli bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olmadıklarına değinen Yavuz, sektördeki diğer sorunlar için ise şunları söyledi:

“Sektörde diğer bir sorunu da elektronik malzeme temin etmede yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz sektör, mekanik ve hidrolik olarak Avrupa pazarındaki kaliteyi yakalamış durumda bulunuyor. Ancak elektronik kapsamda halen dışa bağımlı çalışıyoruz. Ancak elektronik olarak sektörümüzde KOBİ destekli programlar ile Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Önümüzdeki günlerde de bu açığın kapanacağını görüyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s