ViaDMC ve Gürsoy’un milyar dolarlık projesi başlıyor


Alışveriş ve eğlence alanındaki büyük yatırımlardan biri İstanbul Eyüp’te yapılıyor.

Farklı bir konseptle yola çıkan Vialand projesi, 600 bin metrekarelik geniş bir alana kurulurken ViaDMC ve Gürsoy Grup ortak girişimi bir milyar lira yatırım yapacağını açıkladı. 100 futbol sahasına yakın büyüklüğü ile Vialand projesinin yılda 30 milyonluk insan hareketi sağlaması ve turizm açısından da ilçeye önemli katkıda bulunması hedefleniyor. Uluslararası tema parkı niteliğindeki Vialand’ın 23 Nisan 2013’te açılması planlanıyor. Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, günümüzde küresel çapta önemli bir alışveriş ve eğlence merkezi haline gelen İstanbul’un bu özelliğiyle New York, Londra ve Paris gibi diğer dünya kentleriyle yarıştığını kaydederek, Vialand’ın İstanbul’un sahip olduğu bu özelliği destekleyen ve çok önemli katkılar sunan bir proje olduğunu söyledi.

Vialand gibi dünyadaki örnekleriyle yarışacak bir projeyi, konumu ve gelişimini de göz önüne alarak, İstanbul’un kalbi olarak nitelendirdikleri Eyüp’te inşa ettiklerini belirten Gürsoy, bu mega projenin Türkiye’nin küresel boyuttaki yeni ve güçlü imajına katkı sağlayacağını kaydetti. İstanbul’un ana ulaşım akslarını oluşturan E-5 ve TEM çevre yollarından kolaylıkla ulaşılabilen Eyüp’ün Osmanlı döneminde en önemli kamusal eğlence alanlarını bünyesinde barındıran bir bölge olduğunu dile getiren Gürsoy, “Kentin manevi sembolleri de yine Eyüp bölgesinde yoğunlaşıyordu. Eyüp, bir zamanlar İstanbul’un ‘en şen’ alanı olarak anılıyordu. Vialand projesiyle geçmişin bu şenliğini günümüz insanının ihtiyaçlarının karşılığı olan teknoloji ile birleştirip yeniden günümüze taşıyoruz.” dedi.

Türkiye’de birçok yatırımcının hayali olan bir projeye imza attıklarını ifade eden ViaDMC Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ise Vialand’ın, Türkiye ve dünyada konsepti gereği bir ilk olacağına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de eğlence sektöründe bugüne kadar yapılmayanları ilk kez burada gerçekleştireceğiz. Vialand’ın, İstanbul’u ziyaret edecek yerli ve yabancı turist sayısını da yüzde 15 oranında artıracağını hedefliyoruz. Vialand, alışveriş caddeleri bünyesindeki 140 bin m2 kiralanabilir ticari alanı, 5.000’i kapalı, 3.000’i açık olmak üzere toplamda 8.000 araçlık otopark kapasitesi ve hedeflediği geniş marka yelpazesiyle her yaş ve zevk grubuna uygun alternatifler sunacak. Vialand mega eğlence parkının girişindeki 2.000 m2’lik alanda tüm görkemiyle yükselen Şato, ziyaretçilerine masal dünyasının kapılarını aralarken, eski İstanbul’un günlük yaşamını günümüze taşıyan ana caddesi ile farklı mimari özellikler de sunacak. Tema park denildiğinde akla gelen dünyanın önde gelen markalaşmış merkezleriyle sürekli temas halindeyiz.”

Vialand Genel Müdürü Mehmet Emeç, Walt Disney World’de edindiği 20 yıla yakın tecrübeyi bu projeye aktaracak olmanın heyecan ve gururunu taşıdığını söyledi. Eğlence parklarının, bulundukları kentin çehresini, ekonomisini, imajını değiştirdiğini ve cazibesini artırdığını vurgulayan Emeç, gelişen eğlence kültürlerini Türkiye’nin tarihten gelen eğlence anlayışıyla harmanladıklarını ifade etti. Vialand’da 50’den fazla eğlence ünitesi ile farklı ve yeni bir eğlence kültürü sunmaya hazırlandıklarını anlatan Genel Müdür, “3 saniyede 110 kilometre hızı aşan son teknoloji ürünü Roller Coaster, hızlı akarsuda rafting tecrübesinin ailece yaşanabileceği Rapid Ride, doğal şelalelerin Roller Coaster coşkusuyla ile bütünleştiği Splash Coaster, Roller Coaster tutkunu olan veya olmaya hevesli herkesin zevkle binebileceği Family Coaster gibi ana üniteleri bünyesinde barındıracak.” diye konuştu.

Zaman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s