Yeni Taksim projesinin birinci etabı tamamlandı.


Taksim projesi start alıyor! Tünel sayısı 4’ten 1’e indi.Yeni Taksim projesinin birinci etabı tamamlandı. Projenin, ikinci etabını ise Topçu Kışlası oluşturuyor. Meydanın yayalaştırılması, tek bir dal-çık tüneliyle gerçekleştirilecek.

Yeni Taksim projesinin birinci etabı tamamlandı.

Meydanı’nın tek battı çıktısı, 600 metre uzunluğunda, Tarlabaşı ile Cumhuriyet Caddesi’nde yapılacak. Bu arada tepkiler üzerine, daha önce projede yer alan, Sıraselviler, Mete ve Gümüşsuyu Caddesi’ndeki dal-çık tünellerinden vazgeçildiği öğrenildi. Dal-çık tüneliyle, araçlar, Tarlabaşı’ndan meydana yakın bölümden yer altına girerek, Divan Oteli’ne gelmeden tünelden çıkacak. Araç trafiğinin yer altına alınmasıyla, Talimhane ve Taksim Meydanı bütünleştirilecek. Yayalaştırılan yolda, ancak çok acil durumda ambulans, itfaiye ve polis araçları geçiş yapabilecek.

24 saat işleyecek

oluşturan Topçu Kışlası projesinde de sona gelindi. Projenin Mimarı Halil Onur, projesinin son detayları hakkında VATAN’a bilgi verdi. Kışla’nın kesinlikle kamuya kapalı olmayacağını, meydanla bütünleşeceğini belirterek, “Kışlanın avulusunda kitapçılar, kafeler olacağı için burası 24 saat işleyen bir cazibe merkezi haline gelecek” diye konuştu.

Merdivenler kalkıyor

Kışla’nın son detayları ise şöyle: ‘Kışla iki katlı olacak. Altında otopark yer alacak. Kışla’nın ikinci katı müze olurken, ilk katında kitapçılar, kafeler yer alacak. Gezi Parkı’nın merdivenleri kalkacak. Bugün sadece Atatürk Anıtı’nı dolaşan tramvay güzergahı da değişecek. İki güzergahtan birine karar verilecek tramvay, ya AKM önünden meydanı dolaşacak ya da ilk dönemdeki gibi meydandan, Cumhuriyet Caddesi’ne oradan Atatürk Anıtı’na gelecek.

Reklamlar
By 1eladenecli Posted in Proje Etiketler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s