3. Köprü ihalesinin yapılması İstanbul Riva’da satışa çıkan 146 dönümlük arsaya talebi artırdı.


 

 

3. Köprü ihalesinin yapılması İstanbul Riva’da satışa çıkan 146 dönümlük arsaya talebi artırdı. GYO’lar ve büyük inşaat şirketleri de arsayla ilgilenmeye başladı

Gemi inşaat sanayinde faaliyet gösteren Düzgit Grup, İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Beykoz’a bağlı Riva’da 146 dönümlük konut imarlı arsasını satışa çıkardı. Turyap tarafından kapalı zarf usulüyle yapılacak ihale 7 Haziran Perşembe günü saat 14:00’da gerçekleştirilecek. Riva’da Çayağazı Beylik Mevkii’nde yer alan arsa 2975, 2976, 2977, 3005, 3006 ve 3007 parsellerden oluşuyor. 1/ 1000 binlik planları onanan ve inşaata hazır durumda bulunan arsanın büyüklüğü brüt 146 bin 626 metrekare. Yol ve yeşile terk alanının 31 bin 973 metrekare olduğu arsanın net alanı ise 114 bin 653 metrekare. Arsa üzerinde yapılacak inşaat alanı da 32 bin metrekare.

3. köprü yoluna yakın

Arsanın 1/1000 ölçekli koruma uygulama imar planı dahilinde planlarının onanması ve inşaata hazır durumda bulunması cazibesini daha da artırıyor. 3. Köprü otoyolunun bölgeden geçmesi Riva’nın değerini daha artırırken, proje alanı Riva otoyolu ve Kavacık kavşağına 15 dakika mesafede yer alıyor. Devlet Ormanı’na 400 metre, Karadeniz’ e  3 kilometre ve 3. Köprü  otoyol  bağlantısına  ise 1.5 kilometre mesafede yer alıyor.

10 bin konut

Galatasaray Spor Kulübü’nün arsasının da bulunduğu Riva’da planlanmış alan büyüklüğü 16 milyon metrekareyi buluyor. Bölgede arsa sahibi olarak proje geliştirmiş ya da geliştirme aşamasında olan firmalar ve bireysel yatırımcılarının yaratacağı konut arzı ise yaklaşık 10 bin olarak öngörülüyor. Riva sahilinde yapılması planlanan yat limanı projesi ile diğer konut projelerinin de hayata geçirilmesiyle bölgede gayrimenkul fiyatlarının çok daha fazla artması bekleniyor.

Bölgede kimlerin arazisi var?

1 Alarko Al- Rİva

2 Galatasaray

3 Osmanlı Yapı

4 Yapı Kredİ Koray

5 Doğuş İnşaat

6 Antyapı Antrİva

7 Rİva Konakları

İhale arsaya ilgiy artırdı

Turyap Genel Müdürlük’ten Müzayede Koordinatörü Rauf Bozok, önceki gün gerçekleştirilen 3. Köprü ihalesiyle birlikte arsaya talebin arttığını belirterek, “GYO’lar ve büyük inşaat firmaları ilgileniyor. Anadolu yakasında Çekmeköy ve Riva’da faaliyet gösteren ve bölgeyi iyi tanıyan firmaların ihaleye katılmasını bekliyoruz” dedi. Rauf Bozok, arsanın imar sorunu olmamasının diğer arsalardan bir adım öne çıkmasını sağladığını belirterek, “Bu arsanın tüm harçları yatırıldı ve imarı alındı. Bölgede bunun gibi sorunsuz bir arsa şu an için bulunmuyor” diye konuştu.

Bozok, arsa için belirledikleri muhammen bedelin 18 milyon dolar olduğunu vurgulayarak, “İhalede bu rakamın artmasını bekliyoruz. Rakam 20 milyon dolara çıkabilir. 3. Köprü ihalesinin yapılmasıyla bölgede fiyatların daha da artması bekleniyor” değerlendirmesini yaptı. Bölgede inşaatı sürdüren büyük gruplardan Ant Yapı’nın Ant Riva projesi dışında fazla bir hareket olmadığını vurgulayan Rauf Bozok, “Büyük grupların arsaları var ama hemen hemen hepsinin imar sorunları var. Bu nedenle inşaat başlayamıyor” dedi.

2.5 kat yapılabilir

Bozok, bölgedeki yüksekliğin 7 metre olduğunu ve bu nedenle arsa üzerinde 2.5 katlı villalar yapılabileceğini belirterek, “Yükseklik artarsa bölge daha da değerlenir ama bu zor görünüyor. Arsayı bu haliyle alan iyi bir firma yapacağı villayı 500-600 bin dolara satabilir. Toplamda da 85 milyon dolara yakın bir ciroya ulaşılabilir” diye konuştu.

Yavuz Karaman/ Milliyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s