EBRD, Ankara’da ofis açtı


Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gelen talebin artması üzerine Türkiye’deki varlığını güçlendirme kararı aldı. Banka, Türkiye’deki ikinci yerleşik ofisini Ankara’da açtı.
EBRD, Ankara’da açtığı Yerleşik Ofis ile EBRD’nin Türkiye stratejisine paralel olarak, Marmara bölgesi dışındaki işletmelere ulaşma oranını arttırmaya çalışacak. Banka Ankara’da ayrıca, Türk makamlarıyla diyaloglarını da geliştirmeyi planlıyor.
EBRD’nin Ankara’daki ofisi, 2005 yılından bu yana Resmi Eş-finansman Biriminde EBRD projeleri için AB kaynaklarının ve iki taraflı donör fonlarının seferber edilmesinden sorumlu olduğu çeşitli üst yönetim pozisyonlarında çalışmış olan Engin Göksu liderliğinde çalışmalarını sürdürecek.
Finansmana erişimi kolaylaştıracak
Ankara’da bugün gerçekleşen açılış etkinliğinde konuşan EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Varel Freeman “Türkiye, güçlü büyüme olasılıklarıyla etkileyici bir ülke. EBRD de ülkenin potansiyeline ulaşmasına yardımcı olan önemli projelerin uygulamasını destekleyebiliyor olmaktan ötürü çok mutlu. Türkiye’de altyapı, enerji, tarım işletmeciliği, endüstri ve finans sektörlerinde yıllık 1 milyar USD civarında yatırım yaparak başta ülkenin uzak bölgelerinde olmak üzere Türk işletmelerinin çok ihtiyaç duyduğu finansmana erişimi kolaylaştırmaya hazırız” dedi.
EBRD’nin Türkiye Direktörü Michael Davey ise “Ankara’daki ofisimiz yoluyla, EBRD Türk makamlarıyla olan başarılı işbirliğini devam ettirecek ve Türkiye’nin yatırım ortamını daha da güçlendirme hedefiyle kilit reformların devam eden uygulamasının desteklenmesinde kilit yetkililerle olan doğrudan angajmanını derinleştirecektir,” dedi.
Özel sektöre de belediyelere de destek var
Önümüzdeki yıllarda EBRD özellikle Türk işletmelerinin enerji verimliliğini iyileştirmelerine yardımcı olmaya odaklanarak yenilenebilir enerji üretimini artıracak, özel sektör finansman yapıları çerçevesinde yapılacak önemli ulaştırma altyapı projelerini destekleyecek ve belediye altyapılarının ticarileştirilmesini teşvik edecek. Bunlara ek olarak Banka, Türk ekonomisinin ana lokomotifleri olan mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere ve ayrıca yüksek katma değerli imalata, tarıma ve Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerine destek olarak Türk işletmelerinin rekabetçiliklerini güçlendirmeye yardımcı olacak.
Türkiye’de faaliyetlerine başladığı günden bu yana EBRD, yaklaşık 1,8 milyar € yatırım yaptı. Bankanın faaliyetleri, diğer kaynaklardan da yaklaşık 3,4 milyar € ek yatırımın seferber edilmesine önayak oldu.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s