Tüm şeker fabrikalarına talibiz


MUŞ – Pancar Ekicileri Kooperatifi Birliği (Pankobirlik) Genel Müdürü Fahrettin Tan, birlik olarak devlete ait tüm şeker fabrikalarına talip olduklarını söyledi. Tan, Muş Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin Olağan Genel Kurulu’na katılmak üzere Muş’a geldi. Genel kurulun ardından Muş Şeker Fabrikası Müdürü Ramazan Aytekin ile birlikte Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin hizmet binasına geçen Tan, burada gazetecilerin özelleştirmeyle ilgili sorularını  cevapladı.

Özelleştirmeye karşı olmadıklarını ifade eden Tan, özelleştirmenin dünyanın bir gerçeği olduğunu kaydetti. Türkiye’de şekerin özelleştirilmesine karşı çıkmanın dünya gerçeklerine karşı çıkmak olduğunu vurgulayan Tan, şöyle konuştu: “Bütün mesele özelleştirmenin doğru yapılmasıdır. Türkiye’de 25’i devletin, 6’sı Pankobirlik’in ve 2’si de özel sektörün olmak üzere 33 şeker fabrikası var. Geçtiğimiz günlerde devlete ait olan  10 tane fabrikanın özelleştirilmesi yapıldı. Fakat bu henüz onaylanmadı. Dünyada özelleştirmenin güzel örnekleri var. Bugün ABD dünyanın en liberal ülkesidir. Oradaki şeker fabrikalarının  tamamı pancar kooperatifinin. Amerika öyle yapmış ki özel sektöre fabrikalar yaptırmış, onlardan fabrikayı alıp pancar kooperatifine vermiş. AB’de şeker fabrikalarının yüzde 61’i pancar  kooperatiflerinin. Çünkü üreticinin içinde olmadığı hiçbir özelleştirme modeli başarıya ulaşamamıştır. Türkiye’de özelleştirme konusunda geçmişte acı tecrübeler yaşandı. Aynı acı tecrübelerin şekerin özelleştirilmesinde yaşanmamasını istiyoruz.”

“Pankobirlik sektörde tecrübeli”

Pankobirlik’in sektörde tecrübeli olduğunu ifade eden Tan, 6 şeker fabrikasıyla Türkiye’deki şekerin yüzde 40’ını ürettiklerini bildirdi. Tan, şunları kaydetti: “Amerika ve AB’de olduğu gibi şeker fabrikalarının tamamını Pankobirlik’e versinler. Pankobirlik bu konuda yeterli bilgiye, tecrübeye sahip bir kuruluş. Şeker fabrikaları bir bütün olarak  özelleştirilmediği takdirde sonuçları geçmişte olduğu gibi acı olacaktır. Onun için devlete ait olan şeker fabrikalarının tamamına talibiz. Biz devletten mülkünü de istemiyoruz. Sadece işletme  devrini bize versinler. O fabrikalar, bugün Konya’da olduğu gibi dünyanın en modern fabrikaları arasında yerini alır. Onun için doğru özelleştirmeye ‘evet’ diyoruz, yanlış özelleştirmenin de acı  faturasını ödemek istemiyoruz.” Geçtiğimiz yıl kar yağışından dolayı mağdur olan çiftçilere de değinen Tan, bununla ilgili rapor hazırlayıp ilgili kurumlara sunduklarını ve sonucu beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Kaynak:

Reklamlar
By 1eladenecli Posted in Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s