Google’ın patronu Türk ortak arıyor!


google chrome eric schmidt eric ceo Googleın patronu Türk ortak arıyor!

Google Başkanı Eric Schmidt’in şahsi fonunun Yönetici Ortağı Coursey: Türkiye’ye yerli ortakla yatırım yapmak istiyoruz

Google Başkanı Eric Schmidt’in şahsi fonu ABD’li Tommorrow Ventures’un Yönetici Ortağı Coursey, “Türkiye’de yatırım yapmak istiyoruz. Yerli yatırımcı ile ortaklık daha sağlıklı olur” dedi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın düzenlediği Türkiye’nin En İyi Girişimleri İş Planı Yarışması’na katılan şirketleri incelemek üzere İstanbul’a gelen ve 1 milyar dolarlık bir fon yöneten ABD’li Tommorrow Ventures’un Yönetici Ortağı Court Coursey, “Türkiye’ye ilk kez geliyorum. Çok heyecan verici buldum. Burada geçirdiğim iki günde heyecan verici projelerle karşılaştım” dedi.

Batı Avrupa dışında Türkiye’ye en yakın yatırım yaptıkları coğrafyanın Hindistan olduğunu anlatan Coursey, “Burada projelerini dinlediğim şirketler olmasa bile Türkiye’ye yatırım yapmak istiyoruz. Yani şimdi olmasa bile yakın zamanda Türkiye’ye yatırım yapacağımızı söyleyebilirim” dedi.

Yerliyle birlikte daha iyi olur

Türkiye’yi riskli bir pazar olarak görmediğini söyleyen Coursey, “Yine de yatırım yapacağımız bir Türk şirketine yerli bir yatırımcının da yatırım yapmış olmasını tercih ederim. California’dan sürekli buradaki pazarı takip etmemiz mümkün değil. Bu yüzden ortak olarak olmasak bile yerli yatırımcının da olduğu bir şirket daha sağlıklı olur”diye konuştu.Tomorrow Ventures’un yeni kurulmuş (start up) şirketlere 100 bin ile 10 milyon dolar arasında yatırım yaptığını belirten Coursey, bunun Türkiye için de geçerli olacağını kaydetti.

Dünya genelinde hala etkilerini göstermekte olan küresel krizin aşılmasında start up’ların önemine dikkat çeken Coursey, “Devletin istihdam yaratma maliyeti 1.2 milyon dolar, özel sektörün ise 350 bin dolar tutuyor. Start up’larda ise bu rakam çok daha aşağı iniyor. Krizin etkilerinin aşılmasında start up’lar bu anlamda önem taşıyor”dedi.

Coursey, başta Çin olmak üzere Doğu Asya’ya ekonomik güç kayması yaşanmakla birlikte ABD ve Batı Avrupa ile bir denge oluşacağını kaydetti.

Editörün notu:

Başbakan Tayyip Erdoğan 3 Mart 2012′de, Dolmabahçe’daki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde, Google Dünya Başkanı Eric Schmidt’i kabul etmişti. İkili FATİH Projesi, internet filtresi, sansür, yatırım için gerekli düzenlemeler gibi konularda görüşmüştü.

Seçkin Ürey / Gazete Habertürk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s