Shangri-La İstanbul, yılbaşında açılıyor


Dünyanın en ünlü delüks otel zincirlerinden Shangri-La’nın Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı’nın yanında, deniz altındaki kısmı ‘tersine’ inşa edilen oteli Shangri-La İstanbul, yılbaşında açılıyor. 7 yıldızlı Shangri-La İstanbul, SPA’sı ve restoranı ile ünlü olacak.

Merkezi Hong Kong’da bulunan Asya-Pasifik Bölgesi’nin en önemli otel zinciri Shangri-La’nın Avrupa’ya açılma kararı kapsamında Paris ve Londra’dan sonra üçüncü durağı İstanbul olacak. Otelin inşaatını yapan Egeyapı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, ntvmsnbc.com’a verdiği özel röportajda “Shangri-La, kentin ve Boğaz’ın silüetine maksimum katma değer sağlayacak. Eski eser bina, Anıtlar Kurulu’ndan onaylı ve her aşaması kontrol edilerek, belli kriterlere uygun olarak inşa ediliyor” dedi.

Otelin bulunduğu alanda yer alan eski Tekel tütün deposu ile aynı yükseklikte olacağını da belirten Kabadayı, “Otel, eski bina ile aynı yükseklikte. 5 katlı ve çatısı var. Eski binanın çatısı yıkılmıştı, o nedenle daha yüksek algılanıyor” diye konuştu.

SPA’sı ve restoranı ile ünlü olacak otelin, dünyanın en prestijli otellerinin dahil olduğu Virtuoso ağına işletmeye açılmadan girdiğini de açıklayan Kabadayı, sektörün öne çıkan gündem maddelerini ve 3 yıl içinde 2,5 milyar TL hasılat oluşturmasını bekledikleri projelerini değerlendirdi.

Batışehir projenizde durum nedir?
“40 farklı konut çeşidi var. 100 bin m2 yeşil alanı var. Satışa çıktığımız Eylül 2011′den bu yana 3200′e yakın konutun 1400′ünü satmış durumdayız. Okul için anaokulundan liseye kadar Doğa Koleji ile anlaştık. 2013-2014 eğitim sezonunda açılacak. Projenin ilk etabı Ağustos 2013′te, tamamı ise 2014 sonunda bitecek. En yeni gelişme ise TEM’den giriş aldık proje. Metro hattı 2013′ün ilk yarısından sonra açılacak. Yaklaşık 800 metre mesafede olacak. Sakinlerimize yönelik sosyal etkinliklerimize ise bu hafta başlıyoruz. Otel için farklı gruplarla görüşüyoruz.”

Türk gruplar mı yabancı gruplar mı?
“Hem Türk, hem yabancılarla görüşüyoruz. 7-8 şirket var. Aynı zamanda alışveriş caddesi için mağazalarla görüşüyoruz.”

Mütekabiliyet Yasası ile fiyatların yükselmesi bekleniyor. Sizin görüşünüz nedir?
“İstanbul merkezinde fiyatlar yükselecektir. Talep olan bir yerde arz üretilmeye çalışılacak. Dünyadaki büyük kentlerin seviyesine çıkacak. Kentsel dönüşümle sağlıklı yapı stokunda dönüşüm olursa uzun vadede gayrimenkul sektörü yukarı doğru ivme gösterecek. Altın gibi gayrimenkul de krizde enflasyona karşı değerini kaybetmiyor.”

Konut stoku olmayacak o zaman?
“Kesinlikle şehir merkezinde olmayacak. İstanbul için bize göre şehrin merkezi; Halkalı gişelerden Kartal gişelere kadar olan alan. Konutlar şehir dışında ve talebe uygun yapılmaz, arz fazlası olursa bir durgunluk yaşanabilir.”

Sizin fiyatlarınız etkilenecek mi Mütekabiliyet’ten?
“İç talep, Batışehir’i taşıyor. Ortalamada yüzde 45′i geçti. Birinci etap %98, ikinci etap %60′ı geçti. Bir ay önce satışa çıkan yatay yaşam konsepti ise yüzde 30′u geçti.”

Ne kadar kazanç sağlayacak yatırımcılara?
“Başlangıç fiyat için 2 bin 500-2 bin 600′den 4 bin- 4 bin 500′e çıkacağını düşünüyoruz. Rezidanslarımız da rakam, çok daha yukarı çıkacak.”

Ofisleriniz satışa çıktı mı?
“Ofisleri daha satışa çıkarmadık, sonraki etaplarda planlıyoruz. Ofis bloğumuzda A+, 100-500 m2 arası ofislerden oluşuyor. Son çeyrekte ofislerimizi satışa çıkarmayı planlıyoruz.”

Bu proje kapsamında bir de çevre projeniz var?
“Projenin üzerinden geçen yüksek gerilim hattı vardı. Yaklaşık 25 milyon TL’lik bir bedel. Tüm yatırım sorumluluğunu üstlenerek, projenin kentsel kalitesi ve çevreye verilen rahatsızlığı gidermek için 5 km’lik bir hattı yer altına alıyoruz. 2 km’si alındı. Bu çalışma ile 350 bin kişinin etkilendiği bir hat kaldırılmış olacak.”

Batışehir’in 3 katı büyüklüğünde bir proje yapmak istediğinizi belirten bir açıklamanız var.
“Kartal’da Körfez’den büyük bir grup ile 40 bin m2′lik rezidans ve ofisten oluşan karma proje gerçekleştiriyoruz. 200 rezidans, 40 home ofis ve dükkanlardan oluşuyor. Yılın 4. çeyreğinde satışa çıkarmayı planlıyoruz. Grup için başlangıç projesi bu. Batışehir’den daha büyük projeler gerçekleştirmek istiyorlar. Kentsel dönüşüm alanlarını ve şehir merkezini araştırıyoruz.”

Grubun ismini verebiliyor musunuz?
“Şu an için tercih etmiyorlar. “

Ne kadarı yabancı yatırımcılara yönelik olacak?
“Tamamen iç pazara yönelik hazırlıyoruz. Ancak mütekabiliyetin etkisini şöyle açıklayabilirim. 2012′de çok etki olmasını beklemiyoruz. Kanun geçti ama uygulama detayları belli olmadı. Esas etkinin 2013′te görülmesini bekliyorum.”

 

Kartal’da çok büyük bir dönüşüm olacak.
“Biz buna inanıyoruz, evet. Avrupa’da Bağcılar, Anadolu Yakası’nda Kartal gözüküyor. Biz de bu alanlara odaklanıyoruz.”

Diğer alanlarla ilgileniyor musunuz?
“Evet, Zeytinburnu ile ilgileniyoruz. Gaziosmanpaşa, Maltepe için arayışlarımız var. “

Beylerbeyi için bir ofis projeniz var?
“Butik bir proje. 5 bin m2. Belediye’den planların sonuçlanmasını bekliyoruz.”

7 yıldızlı Shangri-La Oteli de yükselmeye devam ediyor.
“Özel sektöre yaptığımız taahhüt hizmetlerinde prestijli projeleri tercih ediyoruz. Beşiktaş’taki 40 bin m2′lik Shangri-La; 200 odalı. SPA’sı ve restoranı ile ünlü. Otelle ilgili en önemli özellik, Türkiye’de ilk defa top down methodu ile inşa edildi. Deniz seviyesinde 25 metre aşağıda. Zeminden başlanarak aşağıya doğru -1, -2. katlar sırası ile yapıldı. 6 kat bodrum inildi. Şu anda bir yandan cephesi kaplanıyor, bir yandan odaları, balo salonu gibi ince işleri yapılıyor. Yılbaşında açmayı hedefliyoruz.”

Öne çıkan özellikleri ne olacak?
“‘Top seviyede otel arıyorum’ diyorsanız Vituoso’ya bakıyorsunuz. Virtuoso, dünyanın en iyi seyahat acentaları ağı. Shangri-La da bu ağa işletmeye açılmadan girdi.

Aynı grupla 2. ve 3. projeleri de yapıyoruz. Samsun’da 5 yıldızlı deniz kenarında otel inşa ediyoruz, 250 odalı. Ve, 24 ay içinde bitirmeyi planlıyoruz. Irak’ta da bir projemiz var.”

Diğer şehirlerde yatırımlarınız olacak mı?
“2012 için böyle bir planımız yok ancak; Ankara, İzmir olabilir. Körfez’e yönelik Bodrum-Marmaris-Antalya hattı üzerinde özel projeler olabilir ileriki dönemde.”

Satış ofisleri açtınız mı yurtdışında?
“Azerbaycan’da reklamlarımız dönüyor. Hazırlıklarımızı yaptık. Kanun’un detaylarını bekliyoruz. “

Yurtdışından yeni ortaklık teklifleri alıyor musunuz?
“Kendi özsermayemizle bir atılım gerçekleştirdik. Bunu ileri götürmek istiyoruz. Proje bazında iş birliktelikleri için Körfez ülkeleri ve Kuzey Avrupa ülkeleri ile görüşmelerimiz olacak.”

Kuzey Avrupa ülkeleri karma projelerle mi ilgileniyorlar?
“Evet. Avrupa için en yakın yerler Balkan ülkeleri ve Türkiye. Ciddi işbirliklerinin olacağını düşünüyorum. İstanbul ağırlıklı teklifler alıyoruz.”

Çok genç yaşta başarılı bir grafiğiniz var. İşin sırrı nedir?
“İlkokulda hedefim belliydi. İnşaat mühendisi olmak istiyordum ve mesleğimi seviyorum. İşinizi seviyorsanız, iyi biliyorsanız başarılı oluyorsunuz.”

2012 ve sonrası için ne kadarlık bir yatırım hedefiniz var?
“Elimizdeki projelerin yatırım bedeli, 1 milyar 200 milyon TL tutuyor. Batışehir, 800 milyon TL tutuyor. Hem satış hem de taahhüt hizmetleri 2 milyar TL tutuyor. 3 yıl içinde 2,5 milyar TL hasılat oluşturmasını bekliyoruz.”

Son olarak konutta KDV oranları ile ilgili düşünceniz?
“Konutta tüketiciyi koruyan bir sistemdi. Şimdi konut alanlar, 300 bin TL’lik bir daire için 51 bin lira fark ödeyecek. Tüketicinin alımını geciktirecek ve ekstra yük getirecek. Konutların %97′si orta gelir grubuna yönelik. Zaman içinde bir kademelendirme olmalı ama zamanı şimdi değil.”

Seçil BAŞKAYA/Ntvmsnbc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s