İşte 3-4 yıl içinde Maslak’a alternatif olacak olan ilçe!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm bölgesi seçilmesinin ardından dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçelerden birisi olan Kağıthane’deki mevcut sanayi alanları teker teker konut, rezidans, ofis ya da alışveriş merkezi projelerine dönüşüyor.

Özellikle ticari gayrimenkul projelerinin ağırlık kazandığı Kağıthane’nin 3-4 yıl içerisinde İstanbul’un iş merkezi Maslak’a alternatif olması bekleniyor.

Maslak’tan yatırımcı çekiyor 

Maslak’tan da yatırımcı çekmeye başlayan Kağıthane’de önümüzdeki yıllarda 250 bin metrekarelik ticari gayrimenkul arzının oluşacağı beklenirken, bölgeye 100 bin yeni konutun da inşa edileceği öngörülüyor. Kağıthane’deki arsa fiyatları da bu gelişimle birlikte yükselişe geçti. Metrekaresi ortalama 1500 dolardan el değiştirmelerin yaşandığı bölgede şimdi metrekare başına 2 bin 200 dolarlara kadar yükseldiği belirtiliyor.

Ulaşım yatırımları arttı

Levent-Maslak aksındaki gökdelenlerin gölgesinde kalan Kağıthane, son dönemde gerçekleştirilen ulaştırma ve altyapı yatırımlarıyla çekim merkezi haline geliyor. Tüneller ve metro bağlantılarıyla ulaşımın güçlendiği Kağıthane, yatırımcıların da dikkatini çekti ve bölgede dönüşüm başladı. Cendere Vadisi boyunca düzenlenecek olan rekreasyon alanları, tarihi demiryolunun yeniden hayata geçirilmesi, fabrikaların da şehrin dışına taşınması bölgenin değerini yükseltti. Bölgeden taşınan fabrikaların arazilerinde yeni yatırımlar da gündeme geldi. Şu anda Kağıthane’de Sur Yapı alışveriş merkezi projesiyle, Eroğlu Ofishane, Mesa ve Ferko Papirus Plaza, Tekfen Kağıthane Ofispark gibi ticari gayrimenkul projeleriyle yer alırken, Timur Gayrimenkul Nef Kağıthane ile konut, Artaş, Keleşoğlu, Aydınlı ortaklığı da karma bir projeye imza atıyor. Bölgede Dap Yapı’nın ofis projesi, Ağaoğlu’nun da konut projesi hazırlıkları bulunuyor.

Arsa fiyatları yükseldi

MİA alanlarında trafiğin zorlanmaya başladığını söyleyen sektör uzmanları, Kağıthane’nin ulaşım avantajları olduğunu söylüyor. Arsa fiyatlarının da son dönemde iki kat yükseldiği belirtilirken, şöyle belirtiyorlar: “Metrekare fiyatı olarak 2 bin dolar hatta 2 bin 200 dolar konuşulmaya başlandı. Kiralamanın metrekare başına 20-22 dolar arasında seyrettiğini, bunun Maslak’ta 40, Levent’te 35 dolar seviyesinde.”

300 bin metrekare sanayi alanı var

SEKTÖR temsilcileri Kağıthane bölgesinin gelişiminin çok önceden kendisini göterdiğini belirterek, şöyle görüş bildirdi: “Kent merkezlerinde sanayi alanlarının dönüşüm fırsatına inanarak bu işe girdik. Kağıthane, merkezi aksa en yakın bölgelerden biri. Cendere Caddesi de Büyükdere Caddesi’ne paralel bir aks. Bu bölge çok avantajlı. Alışveriş merkezi konusunda bir açık var ancak bu açık da zamanla tamamlanacak. Bölgede yaklaşık 300 bin metrekareye yakın bir sanayi alanı var ve bu alan hızla dönüşüyor. Parsellerin çoğu el değiştirdi. Yaklaşık 250 bin metrekareye yakın bir ticaret alanı arzı oluşacak. Bu 25 bin kişinin çalışacağı anlamına geliyor. Home-ofis ve rezidans şeklinde de 100 bin konut inşa edilir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s