Körfez ülkelerinden 25 fon Türkiye’de yatırım peşinde


Geçen yıl yüzde 8.5 büyüyerek dünyada en hızlı büyüyen 2’nci ekonomi ünvanını alan Türkiye, özellikle Körfez bölgesindeki yatırım fonlarından büyük ilgi görüyor.

Mena Private Equity Association’ın kurucularından ve CedarBridge Capital’in Genel Müdürü Imad Ghandour, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinden en az 25 özel yatırım fonunun, Türkiye’de anlaşma yapma arayışında olduğunu söyledi. Ghandour “Türkiye iki şey sunuyor: İstikrar ve güven. Tarımdan finans hizmetlerine, eğitimden sağlığa kadar çok çeşitli yatırım alanları mevcut. Bu da Körfez sermayesini yatırım arayışında güvenli liman olarak gördükleri Türkiye’ye çekiyor” dedi.

 

Son iki yıl içerisinde Türkiye’ye en az 10 büyük Körfez fonunun yatırım yaptığını belirten  Ghandour “Türkiye’nin siyasi ortamı ve bölgedeki bazı ülkelere kıyasla çok daha iyi olan düzenlemeleri ve destekleri yatırımcıları cezbediyor. Bu yıl sonuna kadar bu girişlerin artacağını tahmin ediyoruz” dedi. Türkiye’nin Orta Vadeli Programı’na göre yıllık yüzde 4 olan büyüme hedefine karşın Avrupa Komisyonu’nun bu yıl için büyüme tahminlerini yüzde 3’ten 3.3’e, 2013 yılı için de 4.1’den 4.6’ya yükselttiğini belirten Ghandor, hedeflerin yakalanabilir olduğunun altını çizdi.

Çıkış olarak görüyorlar

Türkiye’de özel sermaye yatırımlarının ilgi çekmesinin bir başka nedeninin de birçok Körfez ülkesinde yatırımcılar için önemli bir kaygı nedeni olan çıkış opsiyonları olduğunu söyleyen Ghandour “Bölgedeki diğer birçok ülkenin aksine Türkiye, oldukça yüksek bir likit sermaye piyasası sunuyor. Bu piyasada günlük ticaret hacmi ortalaması 1.5 milyar dolar ve bu da borsayı yatırımcılara bir çıkış rotası olarak sunuyor” dedi.

Kaan Zenginli / Star

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s