Marmaris’ten kritik karar, mavi turda her şey dahil dönemi bitti


 


Marmaris ilçesinde her yıl binlerce turistin mavi tura çıktığı günlük tur teknelerindeki “her şey dahil” uygulamasına son verildi. Marmaris Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ali Berk, gazetecilere yaptığı açıklamada, sezona başıboş çalışma yöntemini bir düzen altına almakla başladıklarını, ilk olarak “her şey dahil” sistemini sonlandırdıklarını söyledi. Tekne turlarında her şey dahil sisteminden vazgeçilmesinin Marmaris turizmi için bir milat olduğunu vurgulayan Berk, “Çünkü her şey dahil sistemde çok ciddi sıkıntılar meydana geliyordu. İnsanların mağduriyetleri vardı. Turistlerin şikayet ettikleri durumlar oluyordu. Bu uygulamadan vazgeçtik. İnşallah bütün yaz boyunca böyle devam edecek” dedi.
Söz konusu sistemle ilgili teknecilerin ve turistlerin yıllardan beri süre gelen alışkanlıkları bulunduğuna işaret eden Berk, bundan dolayı müşteri kaybına uğradıklarını, ancak daha kaliteli hizmet sunarak zamanla kayıplarını gidereceklerini dile getirdi. Alınan karardan üyelerinin şimdilik mutlu olduğunu anlatan Berk, “Her şey dahil sisteminde tur fiyatları oldukça azdı. Bundan dolayı teknecilerin aldıkları içecek ve yiyeceklerin kalitesi biraz düşüktü. Tabiki bu, sıkıntılar yaşatıyordu. Gezi esnasında bazı zamanlara ‘bar kapandı, her şey dahil uygulaması yapılmıyor’ denilip keyfi uygulamalar da yapılabiliyordu. Artık teknelerimizde daha kaliteli hizmet veriliyor” diye konuştu.
BELEDİYE BAŞKANI ACAR: BU HAREKETE OTELLERİMİZ DE KATILSIN
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise, deniz turizminden ekmek kazanan günlük tur teknelerinin önemli ve örnek bir adım attığını söyledi. Belediye olarak turizme kalite getirecek her türlü karara destek olmaya çalıştıklarını dile getiren Acar, “Her şey dahil sistemi Türk turizminde hep tartışılan bir sistem haline dönüştü. Teknecilerimizin kar etmesine neredeyse hiç olanak tanımayan bu sistemden vazgeçilmesi, hizmet kalitesinin de artmasını sağlayacak. Denizde başlayan bu hareketin, otelcilerimizle devam etmesini arzuluyorum” dedi.

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ da, kararı olumlu karşıladıklarını belirterek, aynı şekilde bazı otellerin de her şey dahil sistemini bırakması gerektiğini kaydetti. Tekneyle yapılan mavi turlarının bölge için önemli bir marka olduğuna dikkati çeken Özbozdağ, şöyle konuştu: “Her şey dahil sistemi, teknelerde yapısal bir sorundu. 10 tekneden belki bir ya da iki tanesi iyi servis verebiliyordu. Kendi yapısı açısından tekne turları zaten çok zor. Dolayısıyla markamızı ezdirmemeliyiz. Bizim için esas olan bazı turlarda markalaşmak ya da marka olan turları korumak. Buna cip safariyi ve Türk hamamını da ekleyebiliriz. Bunlar çok önemli markalar ve bu markalarımızın üzerine titremek zorundayız.” Marmaris’te kooperatife bağlı olarak faaliyet gösteren yaklaşık 100 tekne, “koy” ve “Dalyan” olmak üzere günübirlik iki tur programı uyguluyor. Tura katılan turistlere verilen yiyecek ve içeceklerin ücreti, “her şey dahil” uygulaması kapsamında tur ücreti içinde oluyordu. Yeni uygulamada ise yiyecek ve içecek ücretleri tur ücretinin dışında olacak. (Dünya)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s