Sigara yasağını delen mekânlar uydudan takip edilecek


Arvento Mobile Systems’in geliştirdiği takip sistemisayesinde Sağlık Bakanlığı, Dumansız Hava Sahası uygulamasını uydudan takip edecek. Müfettişler, Alo 171 Çağrı Merkezi’ne gelen ihbardan anında haberdar olacak. Olay yerine intikal eden müfettişler tablet bilgisayarla mekânın fotoğrafını çekip raporu doldurarak ilgili birimlere gönderecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından 3 yıl önce başlatılan ‘Dumansız Hava Sahası Projesi’ uyduyla iletişim sayesinde daha işlevsel hale gelecek. Araç ve kişi takip sistemleri şirketi Arvento Mobile Systems tarafından geliştirilen yeni sistemle bakanlık, 4 bin 500 müfettişin kullanacağı bin 500 tablet bilgisayara yeni yazılım geliştirdi. Uygulama sayesinde müfettişler, Alo 171 Çağrı Merkezi’ne gelen ihbardan anında haberdar olacak, olay yerine kısa zamanda intikal eden müfettiş, tablet bilgisayarla mekânın fotoğrafını çekip rapor formunu doldurarak bir tuşla Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm birimlere gönderebilecek.

Gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, GPS sistemiyle her şeyin kontrol altında olduğunu söyledi. Ankara’da pilot uygulaması yapılan sistemin başarılı olması halinde bu ay sonunda tüm yurtta uygulanması bekleniyor. Hıncal, kamu ve özel sektörde 170 binden fazla araç ve 12 binden fazla müşteriye hizmet verdiklerini ifade etti. 7 yıllık bir firma olmalarına rağmen 2010’dan bu yana ortalama yüzde 60 büyüme kaydettiklerini vurgulayan Hıncal, “30 milyon lira cirosu olan, yüzde 100 yerli sermayeli bir kuruluşuz. 22 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu yıl sonuna kadar ihracat ülke sayımızı 34’e çıkaracağız.” dedi. En büyük avantajlarının yazılım, donanım ve cihazı üreterek, paket halinde müşterilere sunmak olduğunu kaydeden Hıncal, “Türkiye’de 18,5 milyon araç var ve bu araçların yarısı ticarî vasıflı. Sektörümüzün 350 bin araca hizmet verildiğini düşünecek olursak, çok büyük pazar ve yapılacak çok iş var.” dedi.

Eskiden araç takip hizmeti için şirketlerdeki lojistik bölümünden talep gelirken, şimdi insan kaynakları departmanlarından bile talep var. Araç filosu olan şirketler, sistem sayesinde araçların hız limitinden ani kalkış ve yavaşlamalarına, iş harici kullanımlardan yakıt tüketimine kadar birçok konuyu kontrol altında tutuyor. Sürücülerse, yanlarında patron oturuyormuş duygusuyla işlerini yapıyor. Özer Hıncal, insan kaynaklarının, ekonomik ve güvenli sürüş sistemleri sayesinde çalışanlar arasında performans değerlendirmesi başlattıklarını söyledi. Kişi takibi hizmetine de talep geldiğini belirten Hıncal, “Bazı belediyeler temizlik ihalesi yapıyor ve bin 200 kişinin çalıştığı bir firma işi alıyor. Ancak çöplerin toplanması, bahçelerin sulanması konusunda akıllarda soru işareti kalıyor. Bunu ortadan kaldırmak amacıyla, kişi takip sistemi talep ediyorlar.” şeklinde konuştu.

 

KENAN MEHMETZADE

Reklamlar
By 1eladenecli Posted in Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s