İstanbul’da 2B’ye 10 bin talip çıktı


İstanbul’da 2B arazileri için şimdiye kadar yapılan başvuru sayısı 10 bini geçerken, İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, kentte günde ortalama 700-800 civarında 2B arazisi için başvuru yapıldığını söyledi.

Satış işlemlerinin sürecin başladığı tarihten itibaren üçüncü ayın sonunda başlayacağını ifade eden Bayrakdar, ”Yaklaşık bir aylık sürede yapılan başvuru sayısı, beklediğimizden çok daha iyi düzeyde. 6 aylık bir süre tanınmasına rağmen, vatandaşlar ciddi anlamda ilgi gösterdi” dedi. İstanbul’da 82-83 bin civarında 2B arazisi hak sahibi bulunduğunun altını çizen Bayrakdar, İstanbul’da en fazla 2B arazisinin Beykoz, Ümraniye ve Sultanbeyli’de bulunduğu ve kentte çalışması yapılmış, satılmaya hazır 8 bin hektar 2B arazisi olduğunu kaydetti.

Vatandaşların başvurusunu yapmasının ardından hukuki açıdan hak sahipliğinin aranacağını ve bunun tespit edilmesinin ardından hak sahibi olduklarının kendilerine yazılı olarak tebliğ edileceğini belirten Bayrakdar, o dönemde rayiç bedelin de vatandaşlara iletileceğini söyledi.

Peşinde yüzde 20 indirim

Hak sahiplerinden, taşınmazların 31 Aralık 2011 tarihinden önce kullanıcısı olanlar 6 ay içinde, sonra kullanıcısı olanlar ise güncelleme listelerinin tescil edildiği veya kadastro tutanaklarının kesinleştiği tarihten itibaren 8 ay içinde idareye başvurarak, taşınmazların bedeli karşılığında kendilerine doğrudan satılmasını isteyebilecek.

Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilecek. Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 20, en az yarısının ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak. Bu bedeller idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek.

Peşin satışlarda satış bedelinin tamamını, taksitli satışlarda ise peşinatı veya taksitleri vadesinde ödememek suretiyle yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin doğrudan satın alma hakları düşecek.

Taksitli satışlarda, taksit süresinin sonuna kadar ödenmek kaydıyla taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmemesi, yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek. Vadesinde ödenmeyen taksit tutarlarına Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna göre belirlenen oranda gecikme zammı uygulanacak.

FİYAT RAYİCİN % 70’İ

Kamuoyunda 2B Yasası olarak bilinen, ”Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun”a göre, 2B alanlarındaki hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70’i olacak.

Beklenti 10 milyar lira

İstanbul’da 2B arazilerinin satışından 10 milyar liranın üzerinde gelir beklenirken, İstanbul Defterdarlığı ile bütün mal müdürlüklerine başvuru yapılabiliyor.

Defterdarlık, yoğunluğun olduğu Beykoz, Ümraniye ve Sultanbeyli’nin yanı sıra Silivri’deki mal müdürlüklerinde özel danışma ve başvuru noktalarıyla da

hizmet veriyor.

GÜNÜN PROJESİ/ONE ORTAKÖY

Boğaz manzarası eşliğinde yüzme havuzu keyfi sunuyor

Mimar Gökhan Avcıoğlu tarafından projelendirilen, Amerikalı mimarların meslek örgütü olan AIA’nın (The American Institute of Architects) New York şubesi AIA New York Chapter’da sergilenen ödüllü proje One Ortaköy, Ortaköy’de konumlanıyor.

Bilgili Holding tarafından inşa edilen proje, 6 bin 797 metrekare arazi üzerine kurulu toplam 17 bin 713 metrekare inşaat alanından hayata geçiriliyor. 95 konuttan oluşan projede büyüklükleri 115 ile 205 metrekare arasında değişen 2+1 ve 3+1 konut tiplerine yer veriliyor. Oturumun başladığı proje 5’er katlı 4 bloktan meydana geliyor.

Her daireye özel 2 kapalı otopark ve misafir otoparkı bulunduran projede, fitness center, sauna, buhar odası, kapalı ve açık yüzme havuzu gibi sosyal donatılar bulunuyor. Tüm çatının yeşil alanla kaplı olduğu projenin özel peyzajlı çatı bahçeleri ve çatıda 2 bin 600 metrekarelik yürüyüş alanı dikkat çekiyor. Ayrıca projenin çatısında yer verilen açık yüzme havuzuyla da boğaz manzarası keyfi sunuluyor.

One Ortaköy’de son 19 dairenin fiyatları 675 bin ile 1 milyon 250 bin dolar arasında değişiyor. Projede kalan son 4 bahçeli doublex ofisin fiyatları ise 1.500 ile 1.750 dolar arasında. Ofislerin büyüklükleri ise 250 ile 300 metrekare arasında değişiyor.

Katar Prensesi Boğaz’da lüks konut baktı

Altunizade’de yapılan Şehrizar Konakları adeta Arapların akınına uğruyor. Yerli ve yabancı birçok ünlünün konut satın aldığı projeden Katar Prensesi de konut satın almak için harekete geçti. Emlak Konut GYO ve Çalık Gayrimenkul Yatırım Geliştirme tarafından yapılan Şehrizar Konakları’nın şu anda devam eden inşaatını gezen Katar Prensesi, bir bloğu komple satın almak için incelemelerde bulundu.

Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin de, Katar prensesinin projeyi çok beğendiğini belirterek, “Adının açıklanmasını istemiyor. Zaten referansla geldi. Projeyi geniş ve Boğaz’da olduğu için tercih ediyor” diye konuştu.

Projenin az katlı olması ve geniş konutlardan oluşmasının özellikle Arapların tercih nedenini oluşturduğunu ifade eden Feyzullah Yetgin, Katar, Arabistan ve Dubai gibi ülkelerden yoğun talep aldıklarını belirterek, “Lokasyon için bizi seçiyorlar ve kısa süre içinde bitecek satışlarımız var” dedi. Yetgin, Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrarın yabancıları buraya çektiğini vurgulayarak, “Mütekabiliyetten sonra ilgi daha da arttı. Oturmak ve yatırım için ev almak istiyorlar” diye konuştu.

Bir daire 3.5 milyon lira

Şehrizar Konakları’nda 3+1’den 9+1’e kadar farklı seçenekler sunuluyor. Halen satışı devam eden dairelerin fiyatları ise KDV dahil 1 milyon 950 bin ile 3 milyon 500 bin lira arasında değişiyor. Bu durumda projede blok satışın gerçekleşmesi durumunda Karat Prensesi’nin oldukça yüklü bir miktarı gözden çıkarması gerekiyor.

ROADSHOW’A ÇIKIYOR

Şehrizar Konakları’nda Araplardan ilgiyi artırmak için roadshow düzenlenecek. Sonbaharda yapılması planlanan bu tanıtım organizasyonunu bazı Arap ülkelerinde özel müşterilere sergilenecek. Toplam 208 daireden oluşan projenin yüzde 30’unun yabancılara satılması planlanırken, Dubai ve Arabistan’daki zengin aileler, şeyhler ve prenslere tanıtımlar gerçekleştirilecek.

Yapı ruhsatı % 19.7 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılının Ocak-Mart dönemine ilişkin Yapı İzin İstatistikleri’ni açıkladı.

Buna göre, bu yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 19,7, değerinde yüzde 34,7 ve daire sayısında yüzde 5 artış oldu. Söz konusu dönemler itibarıyla bina sayısı ise yüzde 10,1 azaldı.

2012 yılının ilk çeyreğinde yapı ruhsatına göre yapıların yüzölçümü 25 milyon 535 bin 954 metrekare iken bunun 13 milyon 231 bin 70 metrekaresi (yüzde 51,8) konut, 6 milyon 898 bin 781 metrekaresi (yüzde 27) konut dışı ve 5 milyon 406 bin 103 metrekaresi (yüzde 21,2) ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Bina sayısı azaldı

Bu yılın Ocak-Mart döneminde 2011’in aynı dönemine göre belediyeler tarafından Yapı Kullanma İzin Belgesi verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 2, değerinde yüzde 12,6, daire sayısında yüzde 2,8 artış meydana geldi. Bina sayısında ise yüzde 3,6’lık düşüş oldu.

Bu dönemde Yapı Kullanma İzin Belgesine göre yapıların yüzölçümü 21 milyon 485 bin 449 metrekare olarak belirlendi. Bunun 13 milyon 74 bin 643 metrekaresi (yüzde 60,9) konut, 5 milyon 530 bin 567 metrekaresi (yüzde 25,7) konut dışı ve 2 milyon 880 bin 239 metrekaresi (yüzde 13,4) ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

İstanbul’un iki yakasını biraraya getirecek temel atılıyor

Doğuş Grubu şirketlerinden Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin, ihalesini kazandığı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri’nin temeli bugün atılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da törene katılırken, projeyi Doğuş İnşaat 564 milyon euro ihale bedeliyle kazanmıştı. 17 km uzunluğundaki Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun yapım süresi 38 ay ve bakım süresi de 24 ay olarak belirlendi.

Tamamlandığında Olimpiyat Stadı’na ulaşımın Ümraniye’den 64 dakika ve Çekmeköy’den de 78 dakikada olması hedeflenen metro hattı üzerindeki durakları ise Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkilap, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konut ve Çekmeköy olacak.

Sarıyer’de daire fiyatlarını 210 bin liradan başlatıyor

Sarıyer’de inşa edilen Foresta Sarıyer, Belgrad Ormanı, Rumeli Kavağı, Kilyos, Gümüşdere ve Kısırkaya plajlarına komşu konumuyla dikkat çekiyor. Turyapı tarafından hayata geçirilen projede, stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tiplerinde yer veriliyor. Tüm bloklarında çatı dubleksi bulunan projenin sosyal donatıları arasında açık yüzme havuzları, güneşlenme alanları, doğal yürüyüş ve koşu parkuru gibi alanlar yer alıyor. Yeni hizmete giren Çayırbaşı Tüneli ile Foresta Sarıyer, Maslak’a ve Rumeli Feneri’ne 10 dakika mesafede konumlanıyor. Projede konut fiyatları 210 bin ile 465 bin lira arasında değişiyor.

Sancaktepe’de her konut tipine farklı blok tasarladı

AC Yapı’nın hayata geçirdiği Dore Life, Sancaktepe’de konumlanıyor. 332 konuttan oluşan projede 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçeneklerine yer veriliyor. Her konut tipi için ayrı bir blok tasarlanan projede, 1+1 dairelerden oluşan iki blok, 2+1 dairelerden oluşan iki blok, 3+1 dairelerden oluşan iki blok ve 4+1 dairelerden oluşan bir blok yer alıyor.

Dore Life’ın sosyal alanları arasında ise spor alanları, yeşil alan ve yürüyüş yollarını içeren peyzaj düzenlemesi, yarı olimpik açık havuz, çocuk havuzu, iki spor sahası, çocuk oyun alanı ve kafeterya yer alıyor. Proje, Çekmeköy’e 6, Ataşehir’e 9 dakika mesafede bulunuyor.

Taksim‘i yayalaştıran proje yargıya taşındı

Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim Meydanı’nı yayalaştırma projesi yargıya taşındı. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin yaptığı açıklamaya göre, Taksim Dayanışması Bileşenleri tarafından yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle proje yargıya taşındı.

Açıklamada konu ile ilgili olarak 06 Haziran Çarşamba günü saat 11:00`da Taksim Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirileceği belirtildi.

Daha iyi bir dünya için yalıtıma dikkat çekti

Capatect ve Filli Boya Yalıtım 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü, WWF-Türkiye işbirliği ile enerji ihtiyaçlarının azaltılması, tüketimin kontrol altına alınması ve çevreyi korumak için başlattığı doğa dostu “Daha İyi Bir Dünya” projesi ile kutladı. Konya’da başlayan proje kapsamında; çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesi için ısı yalıtımının çok önemli olduğu anlatılıyor.

Türkiye’nin sera gazı emisyonlarını yıllık 25 milyon ton azaltmanın mümkün olduğu anlatılırken, binaların yalıtılmasıyla elde edilecek yıllık emisyon azalımı, Türkiye’deki otomobillerin yüzde 90’ının oluşturduğu emisyonların bertaraf edilmesine eşdeğer olduğu vurgulandı.

MİLLİYET

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s