Hükümet, Tutuklu Üniversiteli Sayısını Bilmiyor mu?


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, soru önergesine verdiği yanıtla, tutuklu üniversite öğrencisi sayısını 291 olarak açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) göre ise bu sayı 107.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi ise “Ülke çapındaki cezaevlerinde tutuklu bulunan öğrencilerin tamamının isim listelerine ulaşabilmek son derece zor” diyerek, 500’den fazla tutuklu öğrenci olduğunu açıklamıştı.

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi (TODİ) de tutuklu öğrenci sayısının, 600’ün üzerinde olduğunu ifade ediyor.

2000’de 99, 2011’de 256 öğrenci

Adalet Bakanlığı, 11 Nisan itibariyle, cezaevlerinde örgün yük öğretim programlarına devam eden 209 öğrenci olduğunu, 2011’deki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınav sonuçlarına göre de 82 tutuklunun örgün öğretim programlarına yerleştirildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, aynı soruyu bilgi edinme hakkı kapsamında MEB’e de yöneltti.

MEB’in, 144 üniversite rektörlüğünden aldığı bilgiye göre, 2 Nisan itibariyle hapishanelerde 107 tutuklu öğrenci var. Aynı açıklamaya göre, 2000’de bu sayı 99’ken 2011’de 256’ya yükseldi.

Öğrenciler de mi “tecavüzcü?”

Adalet Bakanlığı’nın, Ağbaba’nın soru önergesine verdiği yanıtta, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında tutuklu bulunan öğrenci sayısı ise 22 olarak açıklandı.

Bakanlık, tutuklanan üniversite öğrencilerinin, sırasıyla “terör, cinsel suçlar, insan öldürme, uyuşturucu, yağma/gasp, hırsızlık, yaralama, sahtecilik, cinayete teşebbüs ve dolandırıcılık” ile suçlandığını da açıkladı.

Bakanlık, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 109. maddesi kapsamında kaç lise veya üniversite öğrencisi hakkında adli kontrol tedbiri bulunduğuyla ilgili bir bilgiye sahip olmadıklarını da açıkladı.

Soruşturma sayısı da belirsiz

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel‘in soru önergesine verdiği yanıtta, disiplin soruşturması geçiren öğrenci sayısını 2010’da 3 bin 923, 2011’de ise 3 bin 120 olarak açıklamıştı.

MEB’in, Ağbaba’ya verdiği yanıtta ise rakamlar iki katı çıktı. Bilgi edinme kapsamında yapılan açıklamaya göre, 2010’da 6 bin 1, 2011’de ise 5 bin 871 öğrenci disiplin soruşturması geçirdi. (AS)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s