Kaz Dağları mutlaka korunmalı


Kaz Dağları’nın korunması için Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı örneğinde olduğu gibi Kaz Dağları için özel bir yasa çıkarılması, kitlesel turizm uygulanmaması, sivil inisiyatifin kararlarına saygı gösterilmesi, maden, özellikle altın arama faaliyetlerinin derhal ve acilen durdurulması gerektiği belirtildi.

– Kaz Dağları Ulusal Çalıştayı Sonuç Bildirgesi yayımlandı. Kaz Dağları ve Madra Dağı Belediyeler Birliği’nce yapılan açıklamada, Kaz Dağları’nın, barındırdığı tarihsel, toplumsal, kültürel, ekolojik ve ekonomik değerleri nedeniyle yeryüzünün en özgün yaşam kaynaklarının başında geldiği anımsatılarak bu coğrafyada yaşayan, yaklaşık bir buçuk milyon insanın, bitkilerin, yaban hayatının ve sularının yaşam sigortası olduğuna dikkat çekildi.

2 milyon 580 bin dönümlük geniş bir alana yayılmış Kaz Dağları ormanlarının, en başta yangın, yerleşme, rüzgâr devriği, böcek tahribatı ile eteklerinde kurulmuş ve bacalarından zehir yayılan termik santralların yol açtığı kirlilik baskısı altında olduğu belirtildi.

cumhuriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s