Türkiye’ye milyar dolarlık fırsat


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler       Konfederasyonu’nun (TUSKON) organize ettiği “Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2012” programı hızlı başladı.

130 ülkeden 1500 işadamı ve 1200 yerli yatırımcının bir araya geldiği programda 25 bin ikili görüşme yapılacak.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, “Bu yıl programçok verimli geçiyor.Rahatlıkla milyar dolarlık hacimlere ulaşılacaktır” dedi.

Amazonlar’a ‘Türk’ okulu

Brezilya’nın Amazonlar Eyaleti Ekonomik Kalkınma ve Planlama Sekreteri Appio Tolentino, Türkiye’ye geliş sebeplerinden birinin de Amazonlar bölgesinde uluslararası düzeyde kaliteli eğitim veren bir okul açmak olduğunu, Türkiye’den dünyaya yayılan Türk okullarını yerinde incelemek istediklerini ifade etti.

Brezilya’nın Santa Catarina Eyaleti’nden gelen işadamları, “Türkiye ile ticarette çifte vergilendirilmenin kaldırılmış olması iki ülke ticaretinin gelişmesine yansıyacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Aldığımız bilgiye göre Çinli Zongyi firması da, yıllık 50 bin ton mermer ithal etmek için anlaşma sağladı. Bu ticaretin parasal büyüklüğü 10 milyon dolar.

Brezilya’ya inşaat malzemesi satacak

Uluslararası ticaret şirketi Porto Exim’in başkanı Emre Başman, Türkiye, Brezilya ve ABD’de toplam 3 şirketleri olduğunu kaydetti.

3 şirkette aylık toplam 20 konteynerlik ticaret hacmine ulaştıklarını ifade eden Başman, “Brezilya’ya inşaat malzemesi satmak için buradayız. Hedefimiz aylık 10 konteynerlik ürünü Türkiye’den alıp Brezilya’ya satmak dedi.

1 gemi demir 1 gemi çimento Haitili inşaat şirketi FGL’nın Başkanı Franco Vincenzo Siano, kendi alanlarından ithalat ve distribütörlük yaptıklarını söyledi.

Aylık iş hacimlerinin 1 milyon dolar olduğunu ifade eden Siano, “Türkiye’den inşaat malzemesi almayı planlıyoruz. Demir ürünleri ve çimento ilgimizi çekiyor” dedi.

1 gemi demir 1 gemi çimento

Haitili inşaat şirketi FGL’nın Başkanı Franco Vincenzo Siano, kendi alanlarından ithalat ve distribütörlük yaptıklarını söyledi. Aylık iş hacimlerinin 1 milyon dolar olduğunu ifade eden Siano, “Türkiye’den inşaat malzemesi almayı planlıyoruz. Demir ürünleri ve çimento ilgimizi çekiyor” dedi. İlk aşamada 1 gemi demir ve 1 gemi de çimento almayı planladıklarını vurgulayan Siano, Türk ürünlerinin Haiti pazarında ilgi uyandırması halinde ithalatı artıracaklarını kaydetti.

Hem tarım makinesi hem kayısı alacak

Brezilya’nın en büyük tarım ve ürünleri şirketlerinden olan Mazzia’nın Gelişim ve Yeni İşler Müdürü Dora Zanin, Türkiye’ye tarımmakineleri satın almak için geldiğini söyledi. Daha önce de TUSKON’la İstanbul’a geldiğini ifade eden Zanin, “Ben tam bir Türkiye aşığıyım. Makine dışında kayısı ve fındık da alacağım. İlk aşamada 5 milyon dolarlık bir bütçe ayırdım. Bu bir başlangıç olacak. Burada gıda alanında bir ortaklık da yapmak isterim” dedi.

Putin’in danışmanı Türkler’i ‘inşaat’a çağırdı

Rusya İnşaatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Dracheva Yulia, Türk inşaat sektörünü ülkesine çağırdı. Cumhurbaşkanı Vladamir Putin’e inşaat alanında danışmanlık yaptığını ifade eden Yulia, “Hükümet bu alanda bir karar almak için bana danışır.

Daha önce 5 yıl kadar başbakan danışmanlığı yaptım” dedi. Türk şirketlerinin Rusya’da proje almada zayıf kalmaya başladıklarını vurgulayan Yulia, şöyle devam etti: “Bu yıl ülkemizde yabancı inşaat şirketleri 60 milyar dolarlık iş yapacak.

Bu yılki alanlar doldu fakat 2020’ye kadar 60 milyar dolarlık ilave konuk yatırımı gerekiyor. Burada Türkler için önemli bir fırsat var. Putin, Türkiye’yi stratejik ortak olarak görüyor ve enerji alanında da ortaklığı artırmamızı istiyor. Putin, doğalgaz boru hattı için çok yakın zamanda hükümet düzeyinde Türkiye’ye gelmeyi planlıyor.”

Haber: Gökhan KARA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s