EA Group, İstanbul’un sembolünü inşa edecek


 

Jet üreticisi ABD şirketinin Türk ortağı EA Group, gayrimenkul sektörüne giriş yaptı. Mekânı Kartal olarak seçen şirket, projeyle kartal silüetindeki mimari kadar enerji kontrolüyle de adından söz ettireceğe benziyor.

 

Dünyada seri olarak üretilen ilk çift motorlu jet olarak nitelendirilen Eclipse 500’ü üreten Eclipse Havacılık şirketinin Türk ortağı EA Group,  EA İnşaat’ı kurarak gayrimenkul sektörüne İstanbul Kartal’dan giriş yaptı. Firmanın ilk projesi olan Kartal Kule, kartalı andıran kanatları kadar kattaki tüm dairelerin birleştirilecek kadar esnek planlanması ve tüm birimlerin kendi enerji sarfiyat kontrolünü ve planlamasını yapabilme özelliklerine sahip.

Bu şehirde fırsat var

Henüz 16 yaşında iş hayatına atılan, şu anda sadece 33 yaşında olan EA Group ‘un Yönetim Kurulu Başkanı Ekim Alptekin, bu girişimle havacılık sektöründeki başarılı çalışmalarını gayrimenkulde de tekrarlamak istediklerini söyledi. Projelerinin Kartal Kule ile sınırlı kalmayacağını, arsa satın alarak yeni projeler gerçekleştireceklerini

açıklayan Alptekin, İstanbul’un potansiyelinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Bu şehir, ciddi fırsatlar sunuyor.  İstanbul, Dubai gibi bir gelişim gösteriyor. Uzun zamandır İstanbul’da doğru projeyi bekliyorduk. Arayışlarımız sonucunda üzerinde matbaa olan arsayı satın aldık ve şimdi 80 milyon dolarlık Kartal Kule projemizi hayata geçiriyoruz” açıklamasını yaptı.
Projenin bölgenin simgesi haline gelmesini beklediklerini vurgulayan Alptekin, “En iyi olması için gerekli özeni gösteriyoruz. Mesela 4 metre tavan yüksekliğiyle standart tavan yüksekliği olan projelere göre  çok daha fazla ferahlık sunuyoruz.  Bu bizim ilk projemiz ve bundan sonraki projelerimiz için de bir referans olacak” diye konuştu.

Haber: TABA/AmCham'in Yeni Başkanı Ekim Alptekin
Yoğun ilgi var

Ekim Alptekin, metrekaresini 4.500 liradan satışa sundukları projede fiyatların 260 bin lira ile 600 bin lira arasında değiştiğini belirterek, “Bölge rayiçlerine göre uygun fiyatlardan satışa çıkıyoruz. Konut ve ev-ofislerden oluşan projemizde gelişen bölgenin ihtiyaçlarına karşılık vermeyi planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Projeye yoğun bir talep geldiğini dile getiren Alptekin, ”Lokasyonu, konsepti iyi olan bir projenin başarılı olmaması mümkün değil. Bizim projemiz de ilgi görüyor. Arsanın bize ait olması da alıcılara güven veriyor” diye konuştu.

Kartal’a benzeyen TASARIM

5 bin 200 metrekare arsa üzerinde toplam 32 bin metrekare inşaat alanından oluşan Kartal Kule’de toplam 205 birim  yer alıyor. Adalar ve deniz manzarasına sahip olan proje, 22 katta 100 metre olarak tasarlandı. İnşaatında kasım ayında başlanacak ve 24 ayda tamamlanacak Kartal Kule’nin çarpıcı özellikleri ise şöyle:

KARTAL MİMARİSİ

Projenin  önemli özelliklerinden biri, süzülerek uçan bir kartalı andıracak şekilde tasarlanmış olması. Bu arada proje, dünyanın gayrimenkul alanında prestijli ödüllerinden biri olan International Property Awards ‘tan Avrupa Gayrimenkul Ödülü’ne de layık görüldü.

ESNEK PLAN

Kartal Kule, istenildiğinde kattaki tüm dairelerin birleştirilerek tek daire haline getirilebileceği şekilde tasarlandı.
KAT BAHÇELERİ

Projede yer alan 205 birimin kendine ait teras ve kat bahçeleri bulunuyor.
MAKSİMUM ENERJİ KONTROLÜ

Enerji verimliliği projenin bir diğer önemli özelliği. Enerji kaybı yaşatmayan bir bina olmayı hedefleyen Kartal Kule’de tüm birimler kendi enerji sarfiyat kontrolünü ve enerji planlamasını  yapabilecek şekilde tasarlandı. Bu sayede ısıtma, soğutma, havalandırma gibi ortak giderlerde maliyet yönetim sistemi ile her birim sadece kullandığı kadar ücret ödeyecek.

Türkçe isme teşekkür

Projenin mimarı Ömer Çamoğlu da, yatırımcılara projeye Türkçe isim verdiği için teşekkür ettiğini belirterek, projenin Kartal kentsel dönüşüm alanının hemen yanında önemli bir lokasyonda bulunduğunu söyledi. Çamoğlu, projenin 30 metrekareden 600 metrekare arasında ihtiyaçlara cevap verebileceğini belirterek, kentsel dönüşümün zorunlu olduğu İstanbul’da Kartal Kule’nin önemli bir misyon üstlendiğini kaydetti.

Yavuz Karaman

Milliyet Emlak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s