En büyük 10 ekonomi arasına girmek için Türk diasporası harekete geçiyor


Türkiye, ekonomik etkinliğini artırmak için dünyanın dört bir yanında yaşayan Türk diasporasını harekete geçiriyor. Tiran’dan Glasgow’a, Pekin’den Toronto’ya, 300’e yakın şehirde diasporayı bir araya getirmek için temsilcilik kurulacak. ‘İnsanların midesine hitap etmek en büyük reklamdır’ anlayışından hareketle Türk restoranlarının imajının güçlendirilmesi planlanıyor.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye, bu amaca ulaşabilmek için Türk diasporasını aktif hale getirecek. 2009’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında kurulan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), bu hedefe yönelik projelerini dün işadamlarının katılımıyla açıkladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), DEİK ve DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 10 ekonomi arasına sadece içerdeki güçle girilemeyeceğini belirterek, “Dışarıdaki gücü, içerdeki gücü birleştirmekle olabilir. Bunun adımlarını atıyoruz.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, diasporanın etkin bir yapıya kavuşmasını sağlamak için DTİK bünyesinde güçlü bir yapı kurduklarını vurguladı. Bunların anavatanla koordinasyonu sağlayacak üst organ olarak DTİK Yönetim Kurulu, strateji konusunda önerilerde bulunmak üzere girişimci ve profesyonellerden oluşan, Muhtar Kent’in başkanlığında faaliyet gösterecek Yüksek İstişare Kurulu ile kendi bölgelerinde diaspora politikalarının uygulanmasından sorumlu olan Avrasya, Avrupa, Balkanlar, Asya Pasifik, Amerika, Ortadoğu-Körfez-Afrika Bölge komiteleri bulunuyor. Hisarcıklıoğlu, “Hedefimiz, Cumhuriyet’in 100. yılında dünyanın en etkin 3 diasporasından birisi olmak. En kalabalık olmayacağız, ama en etkinlerinden birisi olmayı hedefledik.” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, dün gerçekleştirilen toplantıda birinci olarak diaspora örgütlenmesinin genişletilmesi kararı alındı. Bölge temsilciliklerine ek olarak, ‘ülke’ ve ‘şehir’ diaspora temsilcileri atanmaya başlanacak. Dünya genelinde 300’e yakın şehirde diaspora temsilcisi bulunacak. Tiran’dan Glasgow’a, Pekin’den Toronto’ya, Abuja’dan St. Petersburg’a her şehirde diasporayı bir araya getirecek ve ortak hareket etmesini sağlayacak temsilciler olacak. Hisarcıklıoğlu, “Bu temsilciler, ilk kurultayda bir araya gelerek seçimle bölge ve dünya komitelerini kuracaklar. Böylelikle iki yıl içerisinde 100’den fazla ülkede 2 bine yakın temsilciyle hareket edecek çok büyük, geniş bir örgütlenme modeline kavuşmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Dün alınan ikinci karar ise en fazla talep gelen konulardan olan Türk restoranlarına yönelik bir proje oldu. Bu konuda en önemli sorun olarak imaj tespit edildi. İmaj sorununda mesafe kat edilmesi halinde restoran sayısının 5 yıl içerisinde iki kat, cirolarının da 2,5 kat artacağı hesaplanıyor. Üçüncü olarak kurulacak ‘Diaspora Franchise Platformu’ ile Türkiye’de franchise veren markalarla diasporada girişimci olmak isteyen üyeler bir araya getirilecek. Her yıl yurtdışından 50-100 genç, eğitim ve staj için Türkiye’ye getirilecek. Diasporayı teşvik etmek amacıyla gelecek yıldan itibaren ‘diaspora başarı ödülleri’ hayata geçirilecek.

 

HÜSEYİN AYDIN – CİHAN

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s