‘Herşey dahil’ sistem sera’


Çiftçiler sera kurmak istediklerinde çeşitli sorunlarla karşılaşıyorlar. Serada kullanılacak olan malzemelerin ve aksamların farklı yerlerden temini, çiftçileri çoğu zaman zor durumda bırakıyor. Bu sıkıntıyı gören Seratek, geliştirdiği ‘herşey dahil’ sistemiyle sorunu ortadan kaldırarak anahtar teslim seralar üretiyor. ‘Anahtar teslimi’ ifadesinin altını doldurmak adına gereken her türlü yatırımı tamamladıklarını belirten Seratek Genel Müdürü Vural Özdemir, çalışmalarının ayrıntılarını KOBİDEN okuyucuları için anlattı.
Kurulduğu 2001 yıllından bu yana topraklı ya da topraksız kültür her tür sebze üretimine uygun, sera konstrüksiyonu ve iklim kontrol sistemleri konusunda malzeme tedariği ve kurulumlarını yapan Seratek, kaliteyi arayan büyük ölçekli yatırımcılara anahtar teslim sera projeleri yapmaya başladı. Kendilerinin özgün bir sistem yarattıklarını anlatan Özdemir, “Türkiye’de anahtar teslimi sera yapan firmalar var tabi ama onlar taşeronlardan yararlanarak bu hizmeti veriyor. Biz çelik konstriksüyondan seranın montajına kadar her şeyi kendimiz yapıyoruz. Sera kuran birçok firma bu hizmeti tedarikçilerden aldıkları destekle verebiliyor” dedi.
Kullandıkları malzemelerin kalitesinin uluslararası sera normlarına uygun olduğunu ifade eden Özdemir, kendilerinin tarımcılar için toplam çözüm adresi olduğunu ve bunun sektördeki diğer firmalardan kendilerini ayrı tutan özellik olduğunu vurguladı.
Sektöründe lider
Türkiye’nin toplam modern sera varlığının yaklaşık yüzde 40´ ının kurulumuna iştirak ettiklerini dile getiren Özdemir, sera, konstrüksiyon, ısıtma, sulama, sera otomasyon sistemleri projelendirmesi ve tesisat kurulumları konusunda faaliyet gösterdiklerini söyledi. Müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerini göz önüne alarak, uluslararası modern sera inşaat standartlarına uygun projelendirme ve hesaplamalarının yanında, hammadde ve malzeme seçimini de bu standartları takip eder şekilde yaptıklarını keydeden Özdemir, “Kendi bünyemizde bulundurduğumuz montaj ekibi ve makina parkı ile montaj dahil gerçek anlamda anahtar teslim sera yapan yegane firmayız. Sera konstrüksiyon ve sera içi sistemlerinde her zaman en iyi materyallerden yararlanıyor. Konstrüksiyon modellerini, yetiştirilecek ürünün ihtiyaçlarını göz önüne alarak (TS)EN 13031-1’e uygun tasarlıyor ve sertifikalandırıyoruz” şeklinde konuştu.
Modern, teknolojik, sera projelendirilmesi ve komple tesis kurulumunda özellikle tek kalemde anahtar teslim 80 bin, 94 bin, 96 bin, 106 bin, 108 bin, 120 bin, 140 bin metrekare gibi toplamda bin 600 dönümün üzerinde sera projesi geçmişleri olduğunu anlatan Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “10 bin metrekarelik günlük konstrüksiyon üretim kapasitemizle her bir müşterinin ihtiyaç ve isteklerine göre esnek üretim ve hizmet kabiliyetimiz var. 100 bin metrekarelik bir serayı 5 ay gibi kısa bir sürede firmaya eksiksiz teslim edebiliriz. 40 yılı aşkın tecrübesi ve kuruluşundan bu yana birlikte, her zaman kendini güncellemiş ortaklık yapımız ile, İspanyol ortağımız İnverca , plastik örtülü sera çelik konstrüksiyonu konusunda dünyadaki en önemli ve seracılık alanındaki tüm yeniliklerin öncü firması.”
Her bölgeye hizmet
Türkiye’de seracılığın yapıldığı her bölgede hizmetlerinin olduğunu ve şu anda İstanbul ve çevre illerinde 84 adet mağaza zinciri olan Mopaş Marketcilik’e Manisa Salihli’de devam eden 72 bin metrekarelik anahtar teslim bir proje yürüttüklerini kaydeden Özdemir, “Kaliteden kesinlikle ödün vermememiz, seracılık alanında tüm yapı statik hesap norm ve malzeme standartlarına uymamız, uzun yıllara dayalı yeterli tecrübesi olan profesyonel personelimiz ile hassas ve birbirine uyumlu mamül imalatımız bizi ön plana çıkarıyor. Ayrıca hızlı ve her türlü ürüne uygun malzeme tedariğimiz yanında güçlü makina parkı ile montaj hizmeti de sunarak sera yatırımlarında toplam çözüm üretmeleri gibi teknik özelliklerimiz bizi diğer tedarikçilerden ayıran diğer önemli özelliklerimizdir” dedi.
Avrupa ölçeğine bakıldığında ülkemizin toplam örtü altı alanları sıralamasında üçüncü büyük örtü altı yetiştiricisi konumunda olmasına rağmen, ihracat/üretim oranında İspanya ve Hollanda gibi büyük üreticilerin oldukça gerisinde kaldığını belirten Özdemir, “Bu durumun en önemli sebebi, sera varlıklarımızın teknoloji kullanımından ve yeterli bilgi birikimine sahip insan sermayesinden eksik oluşudur. İspanya’da tek şirket altında 2 bin 700, 3 bin 600 dönümlük seralar olmasına karşın, bizim modern en büyük seramız 600 dönüm. Toplam teknolojik seramız ise toplam sera varlığımızın yalnızca yüzde 1’i kadar. Bu da yaklaşık 5 bin dönüm, yani yalnizca iki İspanyol şirketi kadar. Türkiye’de seracılık son 10 yıldır sürekli gelişmekte. Ancak çoğunlukla geçimlik seracılığın yapıldığı ülkemizde gerçek manada seracılık yapılması için yatırımcıya daha çok iş düşüyor” şeklinde konuştu.
Gözde KAYAN
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s