119 yaşındaki ”Ysolt” artık Koç Müzesi’nde


 

İngiliz yapımı 119 yaşındaki ”Ysolt” isimli buharlı tekne, 3 yıllık restorasyon çalışmasının ardından Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Teknenin sergilenmesi için Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen törene, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, restorasyon çalışmasının yapıldığı Tuzla’daki RMK Marine Tersanesi’nden müzeye kadar ”Ysolt” ile geldi. Müzede basın mensuplarına açıklama yapan Rahmi Koç, “Son seferini gerçekleştirdiğimiz teknenin altının bakır olması nedeniyle karada sergileyeceğiz.

Tekne, İngiliz iş adamı Russell tarafından 1893’te yaptırılmış ve zaman zaman büro olarak kullanmış. İlerleyen dönemlerde tekne 35 yıl dağınık bir halde nehir kenarında bırakılmış, ardından bir İngiliz tarafından alınarak restore edilmeye çalışıymış” dedi. Teknenin Rahmi Koç Müzesi tarafından alınmasından sonra uzmanlar tarafından yürütülen 3 yıllık restorasyon çalışmansın ardından bugün itibarıyla sergilenmeye başlanacağını söyleyen Koç, “ Etkileyici bir tarihe sahip teknenin müzede sergilenecek olmasından dolayı çok memnunum” diye konuştu.

”Alaska’ya gitme projeniz vardı. Bununla ilgili gelişme nedir, Alaska’ya gitmeyi halen düşünüyor musunuz?” sorusuna Koç, Japonya’daki patlama nedeniyle Alaska’nın havasına ve suyuna radyasyon bulaştı, bu nedenle bize gidilmemesi yönünde tavsiyelerde bulunuldu. Ama başka yerlere gideceğiz” ifadelerini kullandı.

119 yaşında olan ve 40 yıldır bakımı yapılmayan tekne, İngiltere’de 1893’te inşa edildi. 17 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğindeki ”Ysolt” isimli buharlı teknenin 1926-1942 yıllarındaki sahibi olan William Campkin’in 2. Dünya Savaşı nedeniyle tekneyi Heybridge Basin, Maldon ve Essex’te bir kanala bırakmasının ardından, tekne 1952’de büyük selden kurtuldu.

Rahmi Koç Müzesi tarafından 2008’de deniz yoluyla İzmir’e, ardından kara yoluyla İstanbul’a getirilen tekne, uzmanlar tarafından yapılan restorasyon çalışmasından sonra müzede sergilenmeye başlandı.

ysolt_1.jpg

 

rahmi_koc_ysolt.jpg

www.DenizHaber.Com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s