Alara, yurtdışı yapılanmasına İngiltere’den başladı


Alara, ihraç ettiği ürünleri daha iyi organize etmek adına Alara Fidan ve Alanar’dan sonra İngiltere’de Alanar UK firmasını kurdu.

BURSA – Alara, ihraç ettiği ürünleri daha iyi organize etmek adına Alara Fidan ve Alanar’dan sonra İngiltere’de Alanar UK firmasını kurdu. Firma, bu sayede İngiltere’deki pazarlama ve dağıtım organizasyonunu daha etkin kılmayı hedefliyor.

Yüzde 15’i kiralık olmak üzere Türkiye’nin yedi ilindeki 15 meyve bahçesinde, 4 bin 500 dekarın üzerindeki bir alanda ekim yapan Alara Fidan Üretim ve Pazarlama Sanayi, patentli yeni çeşit kayısı, kiraz, nektarin, Japon eriği, nar, elma, üzüm, incir ve Trabzon hurması yetiştiriyor. İhracata uyumlu 147 meyve çeşidini tanıtmak ve modern meyve yetiştiriciliği hakkında bilgi vermek üzere geçen yıl Türkiye genelinde bahçe şenlikleri düzenleyen firma, böylece 8-10 yıldır sürdürdüğü çalışmaları bine yakın üreticiye ulaştırdı.

İç piyasaya yönelik ürünlerini Alara Fidan adıyla müşterilerine sunan firma, yurtdışı pazarlarına yönelik ürünleri de Alanar firmasıyla yönlendiriyor. İhraç ettiği ürünleri daha iyi organize etmek için Alanar UK’i kuran firma, böylece İngiltere’deki pazarlama ve dağıtım organizasyonunu daha etkin kılma şansı bulacak. Alara Fidan CEO’su Yavuz Taner, “Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ve anlaşmalı modern meyve üretimiyle Türkiye’yi dünya şampiyonu ürünlerle tanıştırdık. Avrupalı süpermarketlerden gelen taleplerle o pazarlara uygun ürünler konusunda kendimizi geliştirdik. Türkiye’deki süpermarketlerin de soğuk zincire yönelik yaklaşımları, tedarikçi olarak firmamızı ön plana çıkarıyor. 2012 yılı Ocak ayında İngiltere ve Almanya’daki fuarlarda meyve pazarlamaya yönelik yaptığımız toplantılar dış pazarlamamıza rehber olabilecek nitelikte. Alanar’ın süpermarketler için satışa sunmuş olduğu dünya şampiyonu yeni çeşit meyveler kabul görüp tercih ediliyor. Örneğin son yurtdışı temasımızda nar olarak Wonderful çeşidi özellikle İngiltere’de oldukça ön plana çıktı” dedi.

Üretimin yüzde 25’i ihracata

Üretimin yüzde 25’ini ihraç ettiklerini yüzde 75 oranında da iç pazara ürün verdiklerini anlatan Taner, 2015 yılında bahçelerindeki ürün miktarı 9-10 bin tona eriştiğinde ve aynı miktarda da dışarıdaki üreticilerden ürün aldıklarında toplam 20 bin tonluk bir tedarike ulaşacaklarını kaydetti.

Yavuz Taner, bu sayede ihracatlarını da yüzde 50 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Manisa Salihli’deki 2 bin 500 dönümlük arazisini firmanın amiral gemisi olarak nitelendiren Taner, buradaki arazi üzerinde 115 bin adet fidan bulunduğunu bildirdi. Hava koşullarının olumsuz şartlarıyla mücadelede teknolojik yöntemler kullandıklarının altını çizen Yavuz Taner, “Ezine’deki bahçemizde kurduğumuz pervane sistemiyle don yaşanmasının önüne geçmeye gayret gösteriyoruz. Doluyla mücadele konusunda da dolu topu isimli bir teknolojiden yararlanıyoruz. Söz konusu teknolojiyi Türkiye’de ilk kullanan firma olma özelliğine sahibiz” diye konuştu.

Salihli’deki bahçelerinde 2013 yılında 6 bin 500 metrekarelik yeni bir tesis yatırımı planladıklarını da açıklayan Taner, bunun 5 bin metrekaresini kapalı üretim alanı olarak kurgulayacaklarını ifade etti. Toplam bedeli 5 milyon euroyu bulacak olan yatırımla bahçelerinde üretilen meyveleri modern bir şekilde paketlemeyi hedefleyen Alara, yatırım sonrası yıllık bin ton kiraz, 2 bin ton nektarin, 2 bin ton Japon eriği ve 2 bin–2 bin 500 ton nar işleyerek iç ve dış pazara sunmayı planlıyor. Firma, meyve bahçelerinin olduğu diğer bölgelerde de ön soğutma, depolama ve soğuk zincirdeki sistemi kullanmak adına depolar kiralayacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s