Alışveriş merkezleri afetlere hazırlıksız


 İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (AFAM) İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde yaptığı araştırma, alışveriş merkezlerinin doğal afet hazırlığı olmadığını gösterdi.

“Afetlerden sonra yara sarmak yerine afetlerden önce tedbir almak” anlayışı ve amacı doğrultusunda hareket eden AFAM’ın Genel Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, İstanbul ve büyükşehirler başta olmak üzere hızla yaygınlaşan alışveriş merkezleri toplumu tehdit eden bir tehlike haline dönüşebilecek. Araştırmanın sonuçlarına göre, alışveriş merkezlerinin yapıları doğal felaketlere göre tasarlanmadı. Ayrıca alınması gereken önlemler de birçoğunda bulunmuyor.

Araştırma kapsamında, Türkiye’deki 51 alışveriş merkezinden, “yukarı doğru açılan kapılarda düşmeyi önleyecek güvenlik sisteminin” yalnızca 1 tanesinde bulunduğu, 11 alışveriş merkezinde ise yangın söndürme ekipmanlarının önünde engel bulunduğu, dolap, kitaplık ve rafların da yalnızca 3 merkezde “yapısal destekle tehlikesiz” hale getirildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s