Bodrum’a geleceğin terminal binası…


 

Türkiye 2000 yılında turizmden sadece 7.6 milyar dolar gelir elde etmişti. Doğal güzelliği bir yana zengin tarihiyle göz kamaştırsa da aynı yıl gelen turist sayısı 10.4 milyon civarındaydı. Oysa bugünün rakamları en çok turist giden ülkelerle yarışacak halde! 2011’de Türkiye’ye 31.5 milyon turist geldi, turizm geliri de 23 milyar dolara yükseldi. Bu yıl ise turist sayısının 35 milyonu, gelirlerin de 25 milyar doları aşması bekleniyor.

Peki bu hızla büyüyen turizme ülke ne kadar hazır? En azından Bodrum’un görkemli dış hatlar terminali ile bugünden hazır. Yıllık dış hat yolcu sayısı yaklaşık 1.5 milyon olan Bodrum, kış turizmine hazırlanıyor. Yaz-kış hizmet vermek üzere son derece lüks oteller devreye girmeye başladı. Havayolu şirketleri charter dışında tarifeli seferler için hazırlıklara girişti. Dolayısıyla 5 milyon yolcu kapasiteli yeni Bodrum Milas Havalimanı Dış Hatlar Terminali Bodrum’u geleceğe şimdiden taşımış görünüyor.

100 milyon euroya mal olan ve 14 ayda bitirilen terminal binası 3 Haziran’da hizmete girdi. Hemen ardından biz de terminal binasını, mimarları Murat ve Melkan Tabanlıoğlu, Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Özdem Gürsel ve terminalin işletmecisi Mondial’in CEO’su Tomasso Sabato tanıttı. Murat Tabanlıoğlu aslında havalimanının tasarım ihalesini 1998 yılında aldıklarını ancak çıkan problemler yüzünden terminal binasının bir türlü yapılamadığını hatırlattı bize.

O ihaleyi Teknoteks ve Aerodrom Belgrade Airport Ortak Girişimi, 45 aylık işletim hakkıyla kazanmış ancak 2007’de ihale iptal edilmiş. Ezcümle, Bodrum’un dış hatlar terminalinin makus talihi 2011’de değişmiş ve İtalyan Astaldi, Mondial’in hisselerini satın alarak devreye girmiş, projeyi tamamlamayı başarmış. Tabanlıoğlu Mimarlık 10 yıl önce çizdiği projede değişiklik yaptı mı diye merak ediyorum, Murat Tabanlıoğlu, küçük değişiklikler ve iyileştirmeler dışında projenin aynı olduğunu söylüyor. İlginçtir, Tabanlıoğlu’nun babası merhum Hayati Tabanlıoğlu da İstanbul’da şimdi iç hat olarak kullanılan eski dış hatlar terminal binasını dizayn etmişti.
Körüklerde muz bahçesi!
100 bin metrekarelik kapalı alanı olan Bodrum Dış Hatlar Terminali’nde en çok dikkatimi çeken müthiş aydınlık, binanın dışını net bir şekilde görmenizi sağlayan ancak içeriye güneşi perdeleyerek geçiren camları oluyor. Bina bu haliyle bulunduğu coğrafyayla bütünleşmiş izlenimi veriyor. Gün ışığını yan camlar ve tavandan aldığı için de çok çevreci bir görüntü sunuyor. Biz dolaşırken ışıkların büyük bir kısmı kapalı olduğu halde binanın her yeri aydınlıktı.
Melkan Tabanlıoğlu ile birlikte körüklere doğru yürürken, dikkatimi bu kez aşağıdaki muz bahçesi çekiyor. Tabanlıoğlu, “Muz ağaçları yetiştiğinde manzara süper olacak” diyor ve Bodrum’a inen turistte bırakılacak ilk intibaya özen gösterdiklerini söylüyor. Terminal binasının tavanları da Bodrum’un sazlardan yapılan asma tavanlarını andırıyor. Saz şeklinde çok hafif alüminyum çubukların biraraya gelmesinden oluşan asma tavan dokuma tezgahı görüntüsünü andırıyor.
Mondial turist başına 40 euro alışveriş hedefliyor!
Bodrum’a en çok İngiliz turistler geliyormuş. İngilizleri, Hollandalılar, Fransızlar ve Almanlar takip ediyormuş. Mondial’in işletim süresi 3.5 yıl. CEO Tomassa Sabato’ya yolcu sayısındaki beklentilerini soruyoruz, kış turizmi ve charter dışı seferlerin artmasıyla bir hareketlilik beklediklerini öğreniyoruz. Halen Bodrum’da dış hatlar kış günlerinde bazen hiçbir uçağın inmediği, kapalı bir terminale dönüşüyor çünkü.
Geçen yıl dış hatlara inen uçak adedi sadece 2. Ancak Mondial’ın terminalden çok iyi gelir elde edeceği aşikâr. Öyle ki Tabanlıoğlu Mimarlık, projeyi çizerken, pasaport kontrolünün hemen arkasına Duty Free mağazalarını yerleştirmiş. Yolcular bu sokaktan yürüyeceği için alışveriş de artacak görünüyor. Öğreniyoruz ki Mondial terminal hareketlenince yolcu başına ortalama 40 euro alışveriş hedefliyor.

 

Ayhan Mermer’i yaşatan proje…

Terminalin tabanı tamamen siyah mermerle kaplı. Tabanlıoğlu, yerel malzeme kullanmaya özen gösterdiklerini ve bunun maliyeti yarıya düştüğünü söylüyor. Çünkü siyah mermerler, 40 km uzaktaki Yatağan’da bir baba-oğulun sahip olduğu işletmeden gelmiş. Ayhan Mermer. Kendi aramızda “40 bin metrekarelik bir alana mermer sattığına göre yaşadılar” diye konuşurken, daha önce de BM’de kürsünün arka tarafındaki mermerin de sahibi olduklarını öğreniyoruz.

Turkish Do&Co çıkartması…

Bodrum Dış Hatlar, Atilla Doğudan’ın Do&Co’su için de büyük önem taşıyor anlaşılan. Öyle ki bu terminaldeki tüm yiyecekiçecek hizmetini veren Turkish Do&Co’ya ait bir çok markayı ilk kez gördüm. Do&Co Genel Koordinatörü Hakan Babila, Türk yemekleri için ‘Taste of Turkey’, Doğudan’ın yurtdışında yeni hizmete açtığı Henry’nin bir şubesi, Uzakdoğu yemekleri, bira barı ve Çay Bahçesi gibi birçok farklı konsepti bu terminalde hizmete açtıklarını söylüyor. Mondial, Turkish Do&Co’dan ciro üzerinden pay alıyor.

Yolcu uzansın diye özel koltuk…

Murat Tabanlıoğlu’ndan bekleme salonlarındaki koltukların da konforuna özen gösterildiğini dinliyoruz. Genelde plastik ve sert olduğu için yatmanın mümkün olmadığı koltukların yerini bu terminalde, Nurus’la birlikte geliştirilen geniş ve rahat koltuklar almış.

(Şelale Kadak)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s