Ruanda ve Sri Lanka’dan bile ev almaya gelen var


Antalya’ya tatile gelen yabancılar ülkesine gayrimenkul alarak dönüyor. Son 12 yılda ev alan yabancı sayısı 44 bine, ülke sayısı ise 65’e ulaştı. Gayrimenkul alanlar arasında Ruandalı bile var.

Turizmin başkenti olarak bilinen Antalya, yabancı turistlerin ikinci adresi haline geldi. Turizm cennetine tatile gelen birçok yabancı turist, ülkesine bu ilden bir konut satın alarak döndü.

Star gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre son 12 yılda Antalya’dan, ev satın alan yabancı gerçek kişilerin sayısı 44 bin 313’e ulaşırken, bu kişilere satılan taşınmazın toplam alanı da 6.9 milyon metrekareye ulaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, Antalya son yıllarda yabancı turistlerin en çok taşınmaz satın aldığı yerleşim bölgesi haline geldi. Verilere göre, 2003 yılından 2012 yılının mayıs ayı sonuna kadar Antalya’da, 44 bin 313 yabancı uyruklu kişiye, toplam 35 bin 662 taşınmaz satışı yapıldı. Söz konusu kişilere yapılan taşınmazların büyüklüğü ise 6 milyon 957 bin 858 metrekareye ulaştı. Ayrıca, gerçek kişilerin dışında, aynı bölgede 280 yabancı şirkete de 2 bin 67 adet taşınmaz satışı yapıldı.

EN ÇOK EV ALANLAR ALMANLAR

Antalya’da taşınmaz satın alan 44 bin yabancının uyrukları itibariyle değerlendirmesinde ise, yatırımcıların 65 ayrı ülkenin vatandaşı olduğu belirlendi. Bu kapsamda, Antalya’da en çok taşınmaz satın alan ülkelerin başında ise 8 bin 151 kişi ile Almanya vatandaşları gelirken, onu 6 bin 192 ile İngiltere izledi.

Avrupa ülkelerinin dışında, Antalya’da taşınmaz satın alan ülke vatandaşları arasında, Ruanda ve Sri Lanka uyruklu yatırımcıların da bulunması dikkat çekti. Krizdeki Yunanistan’dan ise 17 kişinin Antalya’dan 3 bin 675 metrekarelik taşınmaz satın alması dikkat çekti. Ruanda uyruklu 2, Karadağ uyruklu 1, Sri Lanka uyruklu 1, Sırbistan uyruklu da 9 kişi Antalya’dan taşınmaz satın aldı.

Antalya’da taşınmaz satın alan Rus uyruklu 5 bin 255 kişinin arasında ünlüler de yer aldı. Geçtiğimiz günlerde de dünyaca ünlü iç dekoratör ve modacı Alekssandr Vasilyev de ülkesine lüks bir rezidans alarak dönmüştü.

Hangi ülkeden kaç kişi Antalya’da taşınmaz aldı?

Ülke Kişi sayısı

Almanya 8 bin 152

İngiltere 6 bin 192

Norveç 5 bin 603

Rusya 5 bin 255

Danimarka 5 bin 167

Hollanda 3 bin 811

İrlanda 3 bin 110

Belçika Bin 703

İsveç Bin 565

Finlandiya Bin 331

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s