Fener-Balat-Ayvansaray Projesi’ne de İptal Kararı


Kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılması planlanan Fener-Balat-Ayvansaray’da, mahkeme projeyi “kamu yararı”na aykırı bularak iptal kararı verdi. FEBAYDER’den Çiğdem Şahin, “Yıkımlar gerçekleşmeden tam zamanında verilen bir karar. Yargı tarihi kurtardı” dedi.

Kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılması planlanan Fener-Balat-Ayvansaray‘da, mahkeme projeyi iptal kararı verdi. Bir hafta önce Sulukule’de avan projesine karşı açılan davada da mahkeme iptal kararı vermişti.

İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Fener Balat Ayvansaray Derneği’nin (FEBAYDER) 2010’da projenin hukuk dışı olduğuna dair açtığı davayı haklı buldu ve iptali yönünde karar verdi.

Kararda, bölgenin 2863 sayılı yasa kapsamında kentsel sit alanı içerisinde kalıp, koruma amaçlı imar planının olmadığı, projelerde kültür mirası niteliğinde bulunan tescilli yapıların yıkılmak istendiği, koruma yüksek kurulu kararlarına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygunluk bulunmadığı belirtildi.

Mahalle kültürü yok sayılmış

Eskimiş yapıların yanında tescilli ve mimari özelliği bulunan yapıların da proje kapsamına dahil edildiği belirtilen kararda, bölgenin “büyük bir çöküntü alanı” ilan edildiği ifade edildi.

Kararda, bölgenin tarihi özelliğinin dikkate alınmadığı belirtilerek, mahalle kültürü ile birkaç kuşak öncesinden bu yana süregelen ve birbirine yakın sosyal yapının varlığı ile mevcut kentsel dokunun rehabilitasyonu üzerine daha önceden gerçekleştirilen çalışmaların dikkate alınmadığı da belirtildi.

“Tam zamanında yargı tarihi kurtardı”

FEBAYDER Basın Sözcüsü Çiğdem Şahin, Fener Balat ve Ayvansaray’da, Sulukule’nin aksine yıkımlar olmadığı için bu kararın “geç değil, tam zamanında” olduğunu ve emsal teşkil edeceğini söyledi.

“Sulukule’de verilen karar bu konuda ilk karar olması özelliği ile önemli ama maalesef gecikmiş bir karardı. Bu tür davalarda ‘yürütmeyi durdurma” kararının ne kadar önemli olduğu yine gördük.

“Fener-Balat Ayvansaray davası bölge halkı yerinden edilmeden, yıkımlar gerçekleşmeden, gerek bölgenin tarihi ve mimari dokusu  gerekse orada yaşayan insanlar açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler oluşmadan sonuçlandı. Ve karar tam zamanında verildi. O yüzden tarihi bir karar. Yargı tarihi kurtardı. Bu karar 5366 kapsamındaki diğer tarihi alanlar için de emsal olacak.” (NV)

Nilay VARDAR.

Fener-Balat-Ayvansaray Derneği (FEBAYDER) tarafından, Fener-Balat-Ayvansaray Yenileme Projesi ile ilgili olarak 5366 no.lu yasa kapsamında açılan davada İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildi.

FEBAYDER 21 Haziran 2012 Perşembe günü, saat: 12:00’de FEBAYDER binası önünde konu ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Adres: Vodina Caddesi, No:38 Fener-Balat

Reklamlar

2 comments on “Fener-Balat-Ayvansaray Projesi’ne de İptal Kararı

 1. Bu bolge yillarca depolarin , imalathanelerin bolgesi oldu .. Evlerin icinde tarihi ozellikleri olan evler var bunlari muhafaza etmek cok yararli , ayrica imari arttirmadan bolgeyi mukemmel bir yer yapmak mumkun , kentsel donusumde gecekondu tarzi yapilasmalari yok etmek tabiki cok yararli ancak bu bolgede tarih var..
  Bu bolgede kentsel donusum yapilirken , Fener patrikhanesi nedeniyle bugun dunyada en zengin kesim olan ve kultur duzeyin en yuksek insanlar olan Ortodoxlara yonelik bir yapilanma olabilir..
  Bu bolgenin % 60 i onlara tahsis edilebilir ve bolge ortodox’larin hem kulturlerini hem yemeklerini , hem lokantalarini ve yasam bicimlerini yasatan cok guzel bir alan olabilir..
  Evlerin yenilenmesinde Ermeni, Rum ve Eski Osmanlidan kalma ustalik ciraklikla bugune kalmis ozel agac ustalarindan yararlanilabilir..
  Bugune kadar istanbulda yapilanlara disardan bakiyorum , Istanbuldaki model bence yanlis , Istanbul allahin yarattigi en guzel sehir , siz o sehre uygun hareket etmek durumundasiniz, hedeflenen G20 lerdeki yapma sehirler , onlar kullarin yaptigi sehirler , oralar bir Istanbul degil , kullar orada yuksek bina yapacak, teknoloji getirecek ve replica sehirler uretecek.. Istanbulu Allah yaratmis toprak ranti ve siyasilerimiz , yoneticilerimiz ise yapanin yaninda kar kalacak uygulamalarla Ormanlari, hazine arazilerini ve vakit mallarina gecekondu konmasina razi olmus , sonrada oy icin bu insanlara buralar sizin denmis .. Magarada yasamis adam icin o gecekondu guzel , istanbulun irzina gecmis birde odullendirilmis, sorun bu hukumetten kaynaklanmiyor.. Hukumet 2B, Kentsel donusumle radikal bir reform yapti yararli ancak Balat ve Ayvansaray bolgelerinde dokuya saygi duyarak ve orada urunu uretmeden once Istanbulun 1500 yillik sahipleri olanlara “Utanc kapisini “actiracak proje gelistirmek durumunda onlarin fikri alinmadan , yurt disinda ozellikle ortodox gruplar ve mimarlarla , yatirimcilarla gorusmeden olusacak bir proje yasamaz boyle bir proje ile sehrin en guzel yeri bu bolge olur ve ulkeye her yil minimum 1 milyar $ para birakacak bir proje gelistirilebilir.. Bugun yapilmak istenen laz muteahhit tarzi , yik, yerine bina yap , vizyon olarak geri kaldik , iyi bina yapiyoruz , iyi isler cikartiyoruz ama vizyonumuz hala eksik oda tamamlanacak ben sahsen inaniyorum ..
  Mujdat guler

  • Merhaba Müjdat Bey ,
   Yorumunuzu “İstanbul ” için düşünülen veya uygulanan her proje çalışmasının ÖNYAZI bölümünde olmasını isterim… Vizyon konusunda ise sizin kadar hoşgörülü olamıyorum.Paylaşımınız için teşekkürler.

   E.D.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s