Fransız Perenco’nun petrol sahası TPAO’ya devredildi


12 milyon varil petrol, 2.5 milyar metreküp doğalgaz rezervi olan Fransız petrol şirketi Perenco’ya ait Diyarbakır’daki petrol sahası Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’ne (TPAO) devredildi. Sahadaki rezervin değeri yaklaşık 1,5 milyar dolar.

Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren ve kurumlar vergisinde 20. sıraya yerleşen Fransız Perenco’nun petrol ruhsatlarını TPAO devraldı. Perenco’ya ait olan ve kanunen 40 yıllık işletme süresi geçen ay dolan Diyarbakır’daki petrol sahası TPAO’ya devredildi. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM) verilerine göre devredilen sahada yaklaşık 2.5 milyar metreküp doğalgaz ve 12 milyon varil petrol rezervi bulunuyor. Rezervlerin piyasa büyüklüğü ise 1.5 milyar dolara yakın. Geçen yıl ruhsat süresi dolan ve yasal olarak TPAO’ya devredilmesi gereken Fransız Perenco’ya ait Kayaköy Köprü ve Şahaban petrol sahasının işletim süresi Bakanlar Kurulu kararı ile 10’ar yıl uzatılmıştı.
Yetkililer, sahada bulunan tesis bedellerinin Fransız şirkete nakdi olarak ödendiğini belirterek, “Tamamen kanuni süreç uygulandı” diye konuştu. Perenco şirketinin TPAO’dan sonra üretim bakımından Türkiye’de ikinci sırada yer alıyordu.

Diyarbakır’da yani keşifler
Shell firması 1980 yılının ortalarından itibaren Diyarbakır çevresinde ham petrol üretimine yönelik çalışmalarını artırdı ve Katin, Barbeş, Kurkan, Piyanko, Beykan ve Silvan civarında yeni keşifler elde edildi. Ancak Shell 1995 yılında Perenco firmasına bu sahaları satarak Türkiye’den çekildi. Perenco, her ne kadar 1995 yılından beri faaliyette olsa da, ruhsatı Shell’den devraldığı ve ruhsat daha önceden işlemeye başladığı için, bugüne gelindiğinde bu sahaları devretmek zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı.

16 ülkede faaliyet gösteriyor
Perenco, 1995 yılındaki satış işlemlerinden sonra 1996 yılının ocak ayında Diyarbakır çevresindeki sahaları işletmeye başladı. Türkiye’nin en büyük yabancı petrol üreticisi konumunda bulunan Perenco, 157 kuyuda faaliyet gösteriyor. Perenco’nun ihracata yönelik tesisi ise Pirinçlik terminalinde bulunurken, Akdeniz üzerinden ihracat gerçekleştiriliyor. Perenco, Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, İngiltere, Venezuella, Kolombiya, Kongo, Ekvator, Mısır, Guatemala, Tunus ve Kuzey Irak’ta da faaliyet gösteriyor. Perenco, 4 binin üstünde çalışana sahip. Türkiye’de 2007 yılında Batman’da petrol arama lisansı alan Perenco, bölgeyi tanıyan bir şirket. Perenco dünyada 16 ayrı ülkede petrol arama faaliyeti yapıyor.
Meltem GÜNDÜZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s