Projenin % 80’i yatırımcıya gitti futbolcular da ‘finansı’ çok sevdi


Ataşehir Finans Merkezi’nin ilk projesi olan Sarphan Finanspark’taki ofis ve konutların yüzde 85’inin satıldığını söyleyen Kaba, ‘Projeden konut alanların yüzde 80’i yatırımcı. Futbolcular da projeyi sevdi’ dedi

 Sarp Group’un ödüllü projesi Sarphan Finanspark’ta dairelerin ve ofislerin yüzde 85’i 6 ayda satıldı. 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Karma Kullanım Kategorisi’nde ‘Avrupa’nın En Prestijli Projesi’ ve Kıtalararası Gayrimenkul Ödülleri Karma Kullanım Mimarisi finalinde dünyanın bir numaralı gayrimenkul projesi seçilen Sarphan Finanspark’ın ticari alanları ise bu yıl sonunda yapılacak ihale ise satışa sunulacak. Ataşehir’de Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama  işbirliğiyle hayata geçirdikleri proje ile ilgili bilgi veren Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, ‘İnşaatta yüzde 18 seviyesindeyiz. Satışta ise 6 ayda yüzde 85’i gördük’ dedi. Kaba, konut satın alanların yüzde 80’inin yatırımcı olduğunu, ofiste ise yatırımcı oranının daha düşük olduğunu belirterek, ‘Daireler satışa çıktığında metrekare fiyatı 4500 TL’lerde idi. Şimdi ise 6.500 civarında. 6 ayda yüzde 40 prim söz konusu. Proje tamamlandığında prim oranının yüzde 100’ü bulacağını düşünüyoruz’ diye konuştu. Konut alanlar arasında Galatasaray ve Fenerbahçeli futbolcuların da bulunduğunu ifade eden Kaba, ‘Ofislerde ise fiyat 8 bin TL civarında’ dedi.

Otel için görüşmeler sürüyor
43 KATLI rezidans bloğu, 20 katlı otel ve 12 katlı ofis bloğu olmak üzere 3 bölümden oluşan Sarphan Finanspark’ta 340 konut bulunuyor. Kaba, otelin ise 250 ila 320 odadan oluşacağını, otel zincirleri ve yatırımcı gruplarla görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

İSTANBUL’A 2 YENİ PROJE
ATAŞEHİR, Fikirtepe, Bakırköy İstanbul’da yeni projelere hazırlandıklarını da vurgulayan Kaba, ‘Ataşehir, Fikirtepe ve Bakırköy’de 3 arazi için görüşmelerimiz sürüyor. Bu projelerin üçüne birden başlamayız ama bir ya da ikisini mutlaka hayata geçireceğiz’ dedi. Kaba, bir taraftan Samsun, Eskişehir, Gebze ve Diyarbakır’da 4500 konutluk taahhüt işlerinin sürdüğünü belirtti.

Mütekabiliyet golf sporunu canlandıracak
TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, 1260 dönümlük arazisi ile Türkiye’de şu anda inşaatı süren projeler içinde en büyüğü olan Ankara Golfkent Projesi’nin Ankara’da çalışan yabancı personelin ilgi alanına girdiğini söyledi. Projenin golf konseptiyle bütünleştiğini, konut alanlarının yanında dereler, göller, çarşılar, okullar, sosyal ve idari ünitelerle donatıldığını anlatan Sarıbay, ‘Biz TURYAP olarak projenin liderliğini üstlendik. Ortağımız Çevtaş’ın daha önce yapımına başladığı konutların inşaatını tamamladık’ dedi.
İstanbul’da sadece 3 golf sahası bulunduğunu, başkentte ise golf sahası olmadığını ifade eden Sarıbay, ‘Büyükelçiliklerin ve ticari ateşeliklerin şehri olması dolayısıyla Ankara’da çok sayıda yabancı  personel görev yapıyor. Mütekabiliyet engelinin kalkmasıyla mülk edinmek isteyenler de rahatladı. Biz de golf sporuyla bütünleşmiş bir konut projesinde ev almak isteyenlere ödeme kolaylıkları sunuyoruz’ dedi.

Metropol’de Babalar Günü ‘klasik’lerle kutlandı
ATAŞEHİR’DE kurulan İstanbul Finans Merkezi projesi içinde yer alan Metropol İstanbul, Babalar Günü’ne özel düzenlenen Klasik Otomobil Sergisi iş, sanat ve spor dünyasının önde gelen isimlerini buluşturdu. Avrupa’nın en yüksek binalarından biri olacak kulesi, rezidans, ofis, AVM ve rekreasyon alanlarıyla Türkiye’nin en büyük karma projelerinden olan Metropol İstanbul, iş ve sanat dünyasından özel konuklarını düzenlenen Babalar Günü etkinliğinde ağırladı. Sergiye katılanlar Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık etmiş 15 klasik otomobili de görme fırsatı buldu.

Duvar sistemine ‘Yeşil Ev Sertifikası’
HAFİF çeliği ağır çeliğe çeviren, monoblok, ısı köprüleri kesilmiş, içinde tesisatı hazırlanmış, hafif, elastik, esnek, tam taşıyıcı patentli bir duvar sistemi olan Orca Ekolojik / Pasif yapı prekastları, Alman Yeşil Ev Konseyi (DGNB) tarafından ‘yeşil ev sertifikası’ alan tek duvar sistemi oldu. Orca Ekolojik tarafından geliştirilen bu yöntemi kendi kardeş şirketleri Akya İnşaat’ın StatüPark projesinde kullandıklarını belirten Orca Yönetim Kurulu Başkanı ve Akya İnşaat Genel Müdürü Gonca Gül, ‘Türkiye’ye her geçen dakika deprem yaklaşıyor. 6 şiddetindeki depremlerde bile ciddi can kayıpları veriyoruz. İnsan canına paha biçilemeyeceğine göre ilk yapılması gereken depremde ayakta kalan yapıları inşa etmek. Bu aşamada kentsel dönüşümler büyük bir fırsattır. Kentsel dönüşümde devlet kadar basının da duyarlı olması gerekir. Önemli olan kentsel dönüşümlerde ayakta kalacak yapılar yapmak’ diye konuştu.

Tahincioğlu Antakya’ya yatırım yapacak
TAHİNCİOĞLU Gayrimenkul, OTA Antakya ve Gençoğlu ortaklığı olan Dost İnşaat ile birlikte Antakya’da şehir merkezindeki ilk alışveriş merkezi olacak ‘Palladium Antakya’ için yatırıma başlıyor. 150 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek projede, 110 bin metrekare inşaat alanında, 145 mağaza bulunacak. 2013 yılının üçüncü çeyreğinde işletmeye açılacak olan Palladium Antakya’nın şehirde 2 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

Şenay Büyükköşdere

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s