Yeni İstanbul’da otomobile yer yok!


Yeni İstanbul'da otomobile yer yok

Amerikalı şehir planlamacısı Rasekh, İstanbul’da kentsel dönüşümün toplumsal uzlaşmayla gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Türk hükümetince kabul gören Yeni İstanbul palanını anlattı: “Burada otomobillere yer yok. Yeşili, yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyoruz.”

ABD’li şehir plancısı ve mimar Sidney Rasekh, yeni İstanbul için yapılan planlamalar konusunda son derece radikal önerilerde bulunduğunu, Türk hükümetinin bu önerileri kabul ettiğini söyledi. Rasekh, “Yeni İstanbul mahalle konseptine göre yapılandırılmış olacak” dedi.

İzmir’de Ege Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Konferansı’nda konuşan Rasekh, Şangay’ın ardından İstanbul’da yeni kent merkezi planları üzerinde çalıştığını söyledi. Rasekh, başarılı kentsel dönüşüm için toplumla uzlaşmak gerektiğini bildirdi. Rasekh, Türkiye’de kentsel dönüşümün Türk değerlerine bağlı olarak gerçekleşeceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

”Tüm mahalleyi yıkalım demekle kentsel dönüşüm olmuyor. Türk hükümeti bana özgürlük verdi ve önerilerimi kabul etti. Son derece uzun araştırmalar yaptım. Yepyeni tipte bir şehir oluşturacağız, tamamen farklı bir kent olacak. Yeni İstanbul’da otomobilleri istemiyoruz. Yeni İstanbul’da yeşili, sürdürülebilirliği, yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyoruz. Deniz kıyısında yol olmayacak. Yeni İstanbul ailelere ait olacak, çocuklara ve yaşlılara ait olacak.”

‘MAHALLE ÖNEMLİ’

ÜNLÜ mimar Sidney Rasekh, yeni İstanbul planıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşmeler yaptığını belirtti ve ne düşündüklerini şöyle anlattı:

”Başbakan Erdoğan, yeşil bir kent istiyor. Topbaş ise bir Osmanlı şehrinin tasarlanmasını istiyor. Topbaş aslında yeni şehirle eski şehir arasındaki uyumdan bahsediyor. Ben öyle bir şehir tasarlamak istiyorum ki, bu şehir bir Türk şehri olsun. Yeni İstanbul mahalle konseptine göre yapılandırılmış olacak.”

“MASLAK KÖTÜ BİR FLORİDA KOPYASI”

Rasekh, Maslak’ın, Türkiye için çok kötü bir örnek olduğunu, bir Türk kenti değil, kötü bir Florida kopyası olduğunu söyledi. Ünlü mimar, yeni İstanbul’da böyle bir plana yer olmayacağını vurguladı.

New Eco-Region Will Be Built In Istanbul


According to Turkishnews, a new eco-friendly region plans to be built in Istanbul. A new project was named “The Yenisehir”, which in Turkish means “The new city”. The eco-region design was made by reputed American architect Sidney Rasekh, a founder of Urban Green Global architectural company.40 thousand hectares of land near the northern coast of Black Sea has been allocated under the construction.

The new region basic concept is ecology. “The Yenisehir” should be an eco-friendly: here will be taken into account and minimized the adverse effects of such environmental factors as an unwise energy, water and food expenditure, air pollution by carbon dioxide and methane and water pollution.

According to preliminary information, “The Yenisehir” will include 10 villages with population about 1 million. The eco-city will house an Olympic Village with 700 hectares total area, 2 universities and a medical center, a new airport, with 3.5 thousand hectares total area, which will reduce the workload of the Ataturk Airport.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s