BOTAŞ’tan OSB’lere ilk dava sonuçlanmadan 2’nci şok


Bursa ve Eskişehirli sanayiciler 2010’da ödedikleri 80 milyon liraya yakın taşıma bedeli fark faturasının ardından, 22 milyon liralık yeni bir bedel ile karşı karşıya kaldı. Halen temyiz süreci devam eden taşıma bedeli fark faturası davası sonuçlanmadan, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), organize sanayi bölgelerine (OSB) gönderdiği 5 Haziran 2012 tarihli yazıda Ocak 2007 – Eylül 2007 taşıma bedeli farkı adı altında yeni bedel talebinde bulundu.
Bursa ve Eskişehir illerindeki sanayi bölgeleri ve serbest tüketiciler, 2004-2007 dönemine ait doğalgaz fark bedeli faturası kabusunu ikinci kez yaşıyor.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), 2004 yılında aldığı taşıma bedeli kararları, aradan geçen 8 yılın ardından sanayiciye milyonlarca liralık yük oldu. BOTAŞ, 2009 yılında Bursa ve Eskişehir illerindeki OSB’lerden 80 milyon liraya yakın fark bedeli talebinde bulunmuş ve bu bedeller ödenmişti. Konu yargıya taşındı ve süreç halen devam ediyor.
Ekim 2004-Aralık 2006 dönemine ait ilk fark bedeli şokunun ardından, BOTAŞ bu ay bölgelere gönderdiği yazı ile 2007 Ocak-Eylül dönemine ait ikinci bir fark bedeli faturası çıkarttı. Buna göre BOTAŞ, Bursa ve Eskişehir illerinde 22 milyon liraya yakın bir bedeli sanayiciden talep ediyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası OSB 9 milyon, Demirtaş OSB 6,2 milyon, Eskişehir OSB 6 milyon, Gürsu OSB 822 bin ve Nilüfer OSB 175 bin lira doğalgaz taşıma bedeli fark faturası ödemekle karşı karşıya.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2004 yılında taşıma bedeli üst sınırının 1 metreküp için 22.778 liradan 8.786 liraya indiren bir karar almış, bu kararı Bursagaz ve Esgaz yargıya taşımıştı. Yargı EPDK’yı haksız bularak, yeni bir bedel belirlemesini istemiş, EPDK da eski rakama geri dönmüştü. Bunun üzerine Bursagaz ve Esgaz, aradaki farkı BOTAŞ’tan aldığı doğalgazın bedelinden düştü. BOTAŞ, EPDK’yı dava etti ve sonucunu beklemeden OSB’lerden bu parayı tahsil yoluna gitti. 30 Haziran 2009 tarihinde BOTAŞ, Bursa ve Eskişehir’de serbest tüketici konumundaki kuruluşlara doğalgaz taşıma bedeli farkı faturası gönderdi. Yazıda fark bedelinin kamu alacağı niteliğinde olduğu ve ödenmesi ihtaren bildirildi. OSB’ler bu faturaları geri gönderip dava açtı.
BOTAŞ, aradan geçen bir yılın ardından 2010 yılı Haziran ayında, söz konusu farkları ödemedikleri gerekçesiyle bölgelerin banka hesaplarını 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine dayanarak bloke ettirdi. Görüşmeler sonrası BOTAŞ 36 ay taksit imkanı getirdi. Ancak OSB’ler bir süre sonra paraların tamamını ödeyip konuyu yargıya taşıdılar. Yargı süreci halen devam ediyor. BOTAŞ 2009 yılında BTSO OSB’ye 24,1 milyon, DOSAB’dan 16,2 milyon, Eskişehir OSB’den 12 milyon, Gürsu OSB’den 1,2 milyon lira ve NOSAB’dan 295 bin lira fark bedeli faturası çıkartmıştı.

Kahraman: Yatırımlar askıya alınacak, belki de iptal edilecek

Konuyla ilgili açıklama yapan DOSAB ve BOSBİR Enerji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, halen temyiz süreci devam eden taşıma bedeli fark faturası davası sonuçlanmadan, BOTAŞ’ın 5 Haziran 2012 tarihli yazısı ile 2.dönem (Ocak 2007 – Eylül 2007) taşıma bedeli farkı adı altında yeni bedeller talep ettiğine dikkat çekti. Henüz ilk dava sonuçlanmadığından OSB’lerin bu bedelleri bölge sanayicilerinden tahsil edemediğini vurgulayan Kahraman, gönderilen ikinci bir fatura ile mağduriyet oluştuğunu kaydetti. Kahraman, “Konu tamamen EPDK’nın aldığı kararlarla ilgilidir. Ama 8 yıl önceki yanlış kararların faturasını bugün biz sanayiciler ödüyor.  Bu yanlıştan dönülmelidir. OSB’ler katılımcılarına bunu nasıl rücu edecekler? Aradan geçen 8 yılın ardından kapanan, taşınan fabrikalar var. Bu fabrikalar o dönemdeki maliyet hesaplarını o zamanki faturalara göre yaptı. Şimdi hesaplar değişti demek doğru değil. Görüldüğü gibi geçmişin hataları bugün karşımıza bir sorun yumağı olarak çıkıyor. Bizler işimizi gücümüzü bırakıp, bizim olmayan hatalardan dolayı hukuksal sorunlarla boğuşuyoruz. Sanayici, asıl işine konsantre olup daha çok üretim, ihracat, istihdam düşünecekken enerjisini başkalarının bu tür hatalarını düzeltmeye harcıyor. Kamu kurumları sanayiciyi sıkıntıya sokan değil, önünü açan kurumlardır. OSB’ler, yeni faturalar nedeniyle birçok yatırımlarını belki askıya almak veya iptal etmek zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu.

Uğur:  BTSO OSB’nin altyapı yatırımları etkilenecek

BTSO OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur da kamu kurumlarının hatasını sanayicilerin kapattığını söyledi. OSB’lerin bu bedelleri katılımcılarından almak zorunda kaldığına işaret eden Uğur, “BOTAŞ, amme alacağı olarak alacağını nispeten kolay tahsil etme imkanında. Ancak bölgeler geriye dönük fark bedelini ödemeyen veya bölgeden taşınmış, işyerini kapatmış olan sanayiciden bunu alırken aynı imkana sahip değil. BTSO OSB olarak bu yıl planladığımız elektrik dağıtım şebekesinin yenilenmesi gibi bazı alt yapı yatırımlarımızı yapamayacağız” diye konuştu.

Karamanlı: OSB’ler sahipsiz bırakıldı

Eskişehir OSB Müdürü ve OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Başkanı Ali İhsan Karamanlı ise konuyla ilgili değerlendirmesinde, OSB’lerin bu konuda sahipsiz bırakıldığını savundu. Karamanlı, “Yıllar sonra ortaya çıkan faturalar konusunda tek suçlu EPDK’dır. Fakat onlara hiçbir yaptırım yok. Biz aynı hataları yapsak yerimizde saniye kalamazdık. Esasen, BOTAŞ’a değil bizlerin EPDK’ya dava açması lazım ki, hatanın bedeli ortaya çıksın. Bu kez yürütmenin durdurulması için hukuki yola gireceğiz” şeklinde konuştu.

Esra ÖZARFAT

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s