IFC’den 2 milyar dolarlık yatırım


 

IFC CEO’su Lars Thunell, Euro Bölgesi ile ilgili endişelerin ve küresel belirsizliklerin arttığı bir ortamda Türkiye’de büyük çaplı yatırımlara hazırlandıklarını söyledi.

 

Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) Üst Yöneticisi (CEO) ve Başkan Yardımcısı Lars Thunell, Euro Bölgesi ile ilgili endişelerin ve küresel belirsizliklerin arttığı bir ortamda Türkiye’de büyük çaplı yatırımlara hazırlandıklarını belirterek, “Türk ekonomisi küresel ekonomik krize karşı dirençli olduğunu ispatladı” dedi.

thunell.jpg

Thunell, “Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına olan yakınlığı, güçlü bir bankacılık sistemine
ve gelişmiş bir özel sektöre sahip olması gibi birçok avantajları var. Ayrıca, Türk ekonomisi küresel ekonomik krize dirençli olduğunu ispatladı” diye konuştu. Türkiye’ye inandıklarını ve yatırımlarına devam edeceklerini belirten Thunell, “IFC, Ülke İşbirliği Stratejisi çerçevesinde, 2012-2015 yılları arasında Türkiye’ye yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Türkiye, IFC’nin yapılması planlanan yatırım portföyü içerisinde halihazırda 2. sırada, tamamlanmış yatırımlar portföyünde ise 4. sırada yer alıyor” bilgisini verdi.

Bu yılki yatırım planlarına da değinen Thunell, “Türkiye için bu yıl oldukça güçlü bir yatırım programını uyguladık. Türkiye’ye kendi adımıza, 2012 mali yılı sonu itibariyle yaklaşık 500 milyon dolar seviyesinde bir yatırım yapmış olacağız. Bunun yaklaşık 100 milyon dolarlık dilimini tamamladık”
diye konuştu.

Türk şirketlerinin bölgesel büyümelerini sağlamalarına ayrıca önem atfettiklerini belirten Thunell,
Türk şirketlerinin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine
büyük bir ilgisi bulunduğunu söyledi. Önceliklerin birinin, Türkiye’de şirketlerin bölgesel
gelişimini desteklemek olduğunu anlatan Thunell, “IFC, 2008 ve 2011 yılları arasında, 15 Türk şirketinin bölgesel gelişimini artırmak için 350 milyon dolar yatırım yaptı” dedi. Türkiye’de
ağırlıklı olarak cinsiyet eşitsizlikleriyle mücadele, enerji verimliliğinin artırılması ve az gelişmiş
bölgelerin kalkındırılması gibi alanlarda fonlama yaptıklarını dile getiren Thunell, “Ayrıca Türkiye’nin kurumsal tahvil piyasasını geliştirmek için yenilikçi ve yaratıcı ürünler sunmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s